Son Dakika

AMASYA’DA YILIN İLK KİRAZ HASADI BAŞLADI

Bölgenin önemli kiraz üretim merkezlerinden olan Amasya Merkez saz köyünde yılın ilk kiraz hasadı başladı

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Amasya’da kiraz sezonun ilk erken kiraz üretimine başlandı.
Bölgenin önemli kiraz üretim merkezlerinden olan Amasya çiftçiler köyde, mevsiminin gelmesi ile arazilerinde yetiş-tirdikleri kirazın hasadına başladı.
Amasya Merkez saz köyünde çiftçilikle uğraşan kiraz üreticilerinden Ercan Kahyaoğlu Haziran ayının başlamasıyla bir-likte yılın çıkan ilk kirazlarının itibariyle Amasya genelinde ve köylerde başlayan ilk kiraz hasadının Temmuz ayının sonuna ka-dar süreceğinidile getirdi.
Hasat sezonu başlamadan ağaçlarla ilgi-lenen Ercan Kahyaoğlu “Diplerini kazdık, suladık, çapaladık, ilaçlama yaptık gübre attık. Şimdi artık toplamaya başlama zamanı geldi.
Kirazın iyiyse, kaliteliyse 5-10 lira ya-pıyor. Ama kalitesi yoksa fabrikalık oluyor. Köyümüz iklime elverişlidir yani. Başka dağ köylerinden evvel çıkar burada.geç olmaya başlar.
Çiftçilikle uğraşan Ercan Kahyaoğlu ken-disinin 25 yıldır meyve üretimi yaptığını ifa-de eden Ercan Kahyaoğlu, kendilerine ait 10 dönüm bağlarında kiraz, Amasya elması, şeftali, vişne, erik, ceviz gibi bir çok meyve üremi yaparak iç ve dış piyasaya lezzet ve k-lite olarak iddialı bir ürün olarak piyasada yerini buluyor.
Çocukluktan bu zamana çiftçilikle uğra-şan ve baba mesleğini devam ettirerek mey-veciliği yapmayı tercih ettiğini, bu işini seve-rek kalite,lezzet ve bundan da büyük mem-nuniyet duyduğunu anlatan Ercan Kahyaoğlu; Amasya ve ilçe bölgelerinde yo-ğun olarak kiraz üretimi yapıldığını ve her yıl yeni çeşitler eklenerek kiraz üretiminin art-tırıldığını aktardı.
Kiraz’ın sofraların vazgeçilmezi tarımsal değerlerinden biri olan ve lezzetiyle da-makları şenlendiren olduğunu ifade eden ve kendilerinin de ağırlıklı olarak kiraz üretimi yaptıklarını belirten Ercan Kahyaoğlu şu ifadeleri kullandı;“Üretim yaptığımız bağ ve bahçelerimizde her çeşit meyve ve az oranda sebze yetiştiriyoruz.
Ancak daha çok ticari olarak kiraz üretimi yapıyoruz. Oldukça ekonomik bir ürün olan kirazın çeşitlerini çoğalttık.
Çünkü kiraz’ın getirisi çok iyi. Burası 10 dönüm, 600 yakın kiraz ağacı var.
Son yıllarda mevsimlerin değişmesi, Amasya’da yağmurların tam kiraz hasadına denk gelmesiyle kalite düşmesi kiraz ihra-catını dolu affetti etkiledi.
Haziran ayının başlamasıyla birlikte aşırı sıcaklar ile gece ve gündüz sıcaklık farkının çok olması dolayısıyla hasat sezonunda 10-15 işçi çalıştırdıklarını belirten Ercan Kahyaoğlu “Kiraz hasadı devam ediyor ve iç piyasaya gönderiyoruz,henüz ihracat açılmadı. Açılırsa ihracat ürünlerimiz iyi fiyat eder inşallah. iç ve dış piyasaya kiraz ihraç ediyoruz. İhracattan geri kalanlarını da iç piyasaya veriyoruz. Bu sene genel olarak kiraz rekoltesi iyi, kalitesi ve aroması çok yüksek” ifadelerini kullandı
Kirazın insan vücuduna birçok fay-dasının olduğunu belirten Halil Kara ise “Doğal ürettiğimiz kirazın insan vücuduna faydaları çok. İlk mahsul olduğu için mesela 5-6 adet yediğin zaman bir aspirin yerine geçer. Kanı sulandırır. İnsanlarda bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağırsakları çalıştırır. İnsanı güçlendirir.
Korona virüse karşı antibiyotik etkisi görür, kanı sulandırır. Kiraz doğal bir anti-biyotiktir.” İfadesini kullandı.
Hasat ettikleri kirazı fabrikaya gön-derdiklerini ve orada işlenerek şoklandığını anlatan Halil Kara Uygun, “orada işleniyor, şoklanıyor ve Avrupa’ya ihracat yapılıyor. Şoklandığı zaman ihraç kirazlarımız Avrupalı tarafından 5-6 ay süre boyunca tüketebilir, raf ömrü uzundur.
Avrupalı Amasya kirazının ta-dını, aromasını ve şifasını bilir ve tercih eder. İhraç kirazlarımızın İngiltere kraliçesinin sof-rasına da girmiştir.”Özellikle Amasya bölgesinde köylerde aroması, tadı ve kali-tesiyle çok kaliteli kiraz üretimi yapıldığını aktaran çiftçi Halil Kara,bölgesinin havası, suyu ve toprak yapısının kaliteli kiraz üretimi için çok uygun olduğunu, ayrıca pazar sorunu da yaşamadıklarını kaydetti
“BU SENE KİRAZ SEZONU VERİMLİ GE-ÇECEK”
Bu yılın kiraz hasadına başladıklarını ifade eden bir başka çiftçilerimizden Murat Büyük ise; “2021 yılının ilk kiraz hasadı se-zonundayız. köylerimizde sezonun ilk kiraz-ları toplanıyor” dedi. Bu yılın verimli olduğunu ifade eden çiftçi Murat Büyük; “Bu sene verimli geçecek. geçen haftalarda etkili olan yağış bizlerin yüzünü güldürdü. yağan yağmurla birlikte tarlalarımız ,kirazlarımız topraklar suyunu iyice aldı dedi
Büyük, Son yıllarda kiraz konusunda biraz fark oluşturmaya başladı. kirazda, şeftalide, elmada bir marka olduysa, biz de kırsal mahallelerimizde aynı şekilde kirazın, çileğin, üzerinde durup, belediyemiz olsun, ziraat odamız olsun, meyve konusunda, na-renciye konusunda biraz daha ileriye taşımak istiyoruz” dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı