Gündem

AMASYA’DAKİ HARŞENA KALESİ VE KRAL KAYA MEZARLARI’NIN UNESCO DÜNYA MİRASI DAİMİ LİSTESİNDE

Anadolu’nun açık hava müzesi görünümlü şehri Amasya’daki tarihi Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları’nın UNESCO Dünya Mirası Daimi Lis-tesi’ne alınması için sürdürülen hummalı çalışma-lar sonucu hazırlanan dosya tamamlandı.
Türkiye’den 18 eserin UNESCO daimi listesinde bulunduğunu belirten Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları inşallah ülkemizin UNESCO dünya kalıcı mirasında bulunan eserlerinden bir tanesi olacak” dedi.Vali Masatlı yaptığı açıklamasında; “8500 yılı aşan tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya, Anadolu coğrafyasının eşsiz şehirlerinden biridir. Tarihi boyunca Hitit, Pers, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi tarihe yön veren çok sayıda uygarlığa kucak açan bu şehir, sahip olduğu kültürel değerler ile adeta bir ‘Açık Hava Müzesi’ görünü-mündedir.
Amasya bu yönleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından da ‘Marka Kent’ olarak ilan edilmiştir.
Amasya’nın önemi Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarlarının UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alın-masıyla daha da artmıştır. Şuanda ülkemizde yer alan 19 kültürel değer Unesco Dünya Mirası Listesindedir. Valiliğimizin öncülüğünde, Belediyemiz, Üniversitemiz, kamu kurumlarımız ile sivil toplum kuruluşlarımızla yaptığımız eşgüdümlü çalış-malarla, Ülkemizde UNESCO Dünya Mirası Listesine girecek olan 19. değer inanıyorum ki Amasya’mız olacaktır.
Bu kapsamda UNESCO Hazırlık Dosyasını tamam-layarak, Fransa’da yer alan UNESCO Merkezine iletilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımıza sunduğumuzu buradan ilan ediyorum. Ayrıca bu zorlu süreç hakkında sizleri de kısaca bilgilendirmek isterim. Bu süreçte ilk olarak salgın nedeniyle duran çalışma-lara tekrar ivme kazandırarak, Kültür ve Turizm Bakanlığımız nezdinde yaptığımız görüşmeler ile Alan Başkanlığımızın kurul-masını sağladık.
Alan Başkanımız olarak Arkeoloji Müzesi Müdürümüz Celal Özdemir atanmış ve Başkanlığa AKSAV Vakfına ait olan tarihi bina tahsis edilerek, tefrişatı da Valiliğimizce yapıl-mıştır. Daha sonra ise Alan Yöne-tim Planı ve UNESCO Dosyasını hazırlamak üzere, alanında yetkin bir danışmanlık firması ile sözleşme imzalan-mış, bu çalışmalar için de İl Özel İdaresi KUDEB bütçe-sinden kaynak aktarılmıştır. Ayrıca süreç içerisinde yapıl-ması gereken çalıştaylar Valiliğimizin koordinesinde Alan Başkanlığımız tarafından hızla tamamlanmıştır.
Bu vesileyle bizlere rehber-lik eden Kültür ve Turizm Ba-kanlığımız başta olmak üzere, sürece katkı sunan Amasya Belediyemize, Alan Başkanlığı-mıza ve emeği geçen tüm ku-rumlarımıza teşekkür ediyor, Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarlarının, Ülkemizin 20. UNESCO tescilli eserleri olma-sını temenni ediyorum” ifadele-rini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.