Gündem

AMASYA’DAN ÜLKE TARIMINA DESTEK

Amasya İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü “Uzman Eller Projesi” kapsamında ülke tarımına Amasya’dan 29 Uzman Eller projesi ile destek oluyor.
Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin konuyla ilgili olarak şöyle konuştu;“Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi” ile kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden, meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak. Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli, uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, eğitimli işgücü ile tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, kırsal alandaki tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımlara hibe desteği verilmesi amaçlanmıştır.
“Uzman Eller Projesi” ilk kez 17.12.2019 tarih ve 30981 sayılı Resmi gazete yayımlanan tebliğ ile Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin illerinde uygulanmıştır. 4 pilot il içerisinde yer alan ilimizde toplamda 20 proje desteklenmiştir. 2020 yılı içerisinde uygulaması gerçekleştirilen 20 projenin; 13’ü Hayvansal Üretim ve 7’si Bitkisel Üretim projeleridir. Her bir projeye 100 Bin TL olmak üzere toplamda ilimize 2 milyon TL hibe desteği sağlanmıştır.
24.12.2021 tarih ve 31699 sayılı Resmi Gazete yayımlanan tebliğ ile 81 ilde uygulaması gerçekle-ştirilecek olan Uzman Eller Projesi ile Bakanlığımız tarafından ilimizde 29 proje hibe desteği almaya hak kazanmış olup hibe sözleşmesi imzalanacaktır. Desteklenen 29 projenin 27’si Hayvansal Üretim ve 2’si Bitkisel Üretim projesidir. Proje başı 100 Bin TL olup; ilimizde 29 meslektaşımıza 2,9 Milyon TL hibe desteği sağlanacaktır.
Kırsalda istihdama ve üretime katkı sağlayan “Uzman Eller Projesi”nin üretici meslektaşlarımıza ve ilimize hayırlı olmasını temenni ederim”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.