Gündem

AMASYALILAR YENİKAPI’DA BULUŞTU

İstanbul Yenikapı’da düzenlenen “Amasya Tanıtım Günleri “ Etkinliği yediden yet-mişe binlerce Amasya-lının buluşma noktası oldu.Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi ve Amasya İli Dernekler Federasyonu (AYDEF) tarafından 30 Haziran 3 Temmuz 2022 tarih-leri arasında İstanbul Yenikapı Fuar ve Et-kinlik Alanı’nda gerçekleştirilen ‘Amasya Tanıtım Günleri’ Etkinliğine yoğun ilgi gösterildi. İstanbul Yeni Kapı; Amasya ve ilçeleri başta olmak üzere, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen yediden yetmişe bin-lerce Amasyalının buluşma noktası olan, düzenlenen tanıtım günleri; konserler, paneller, konferanslar, yöresel tatlar ve yerel stantlar gibi birbirin-den güzel etkinliklere ev sahipliği yaptı.
‘AMASYA’YI BU HAFTA İSTANBUL’A GETİRDİK’
Amasyalılar ile İstanbul Yenikapı’da buluşarak dört gün boyunca hasret gider-diklerini söyleyen Bele-diye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları kaydet-ti;“Alışveriş yaparak ekonomimize can vereceğiz.) Sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek ziyaretçileri-mize Amasya’yı anlatacak, memnun, mutlu bir şekilde evlerine dönmelerini sağla-maya çalışacağız.
Biz hemşehrilerimizi burada buluşturacak, birliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı pekiştirmeye çalışacağız. Korona virüsü salgını iki yıl maskeli-mesafeli yaşamak zorunda kaldığımız için tanıtım günlerimizi düzenleyememiştik. Artık bu illet ülkemizi, milletimizi hayatı durduracak ölçüde tehdit etmekten çıktı. Biz de hazırladığımız program dahilinde tanıtım etkinliği-mizi düzenledik. İki yıl ara vermek zorunda kaldığımız alışkanlığımızı devam ettirmek için bu yıl da Amasya’yı İstanbul’a taşıdık. Biz memleketlerine özlem duyan, hasretlik çeken kardeşlerimize yardımcı olmak amacıyla Amasya’yı ayaklarına getirdik. İstanbullulara da Amasya’yı lezzetleriyle, renkleriyle, folklorik zenginlikleriyle anlattık. Gazi Mustafa kemal Atatürk tarafından hürriyet ve istiklal müca-delemizin işaret fişeğinin ateşlendiği, cumhuriyeti-mizin kuruluş adımlarının atıldığı Amasya’mıza gitmeyen varsa tavsiye ederim. Bu anlamda Türkiye’nin her şehrinin ekonomik olarak gelişmesin-de ticaretin büyük önemi olduğuna inanıyorum. Bugün yaşadığımız sıkın-tıları da alışveriş ortamını canlı tutarak atlatacağımıza inanıyorum. Hangi sebeple olursa olsun, alışveriş yapmayı zorlaştıran pahalılık belasını da birlikte yeneceğimizi düşünüyorum” dedi.
Konuşmalarının ardından resmi açılış kurdelesi kesildi.
Protokol üyeleri tarafından açılan stantlar gezilerek, hatıra fotoğrafı çektirildi. Etkinlik ile 4 gün boyunca Amasyalılar memleketleri-nin tarihi, kültürel ve yöresel lezzet-lerini tatma imkanı buldular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.