Son Dakika

Amasya’nın önemli gelir kaynakları arasına giren çilek hasadı başladı

Amasya’nın önemli gelir kaynakları arasına giren çilek hasadı başladı

Amasya’nın önemli gelir kaynakları arasına giren çilek hasadı başladı
Hasadın başlaması sebebi ile Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin üreticilerimizi yerinde ziyaret etti. Üreticilerle sohbet eden Göktekin:“İlimiz iklim ve top-rak yapısı itibariyle çok çeşitli bitkilerin yetiştirilmesine im-kân sağlayan yapıdadır. Bu bitkilerden birisi de çilek olup; pazar değeri yüksek, birçok şekilde değerlendirilmesi mümkündür ve bölgemiz normallerinde yetiştirilmesi için oldukça uygundur.
İlimizin tarımsal üretimde ki avantajlarını kullanarak ta-rımsal hasılada üreticilerimizi bir adım öne çıkaracak olan ürünlerin arasında çilek önemli bir yer tutmaktadır. Hem sa-tış gelirinin tatminkar olması hem de uzun bir periyotta ha-sat yapılarak veriminin de yüksek olması nedeni ile üre-ticisine sürekli gelir sağlayan bir özelliği bulunmaktadır.
Çilek özelinde yaptığımız projeler ile birlikte üretim ala-nımız 318 da alana yükselmiş ve üretim miktarımızda daha verimli çeşitlerin yöremize kazandırılması ile 526 tona ulaş-mıştır. Çilek ile ilgili projelerimiz devam edecek ve ülkede söz sahibi konuma geleceğimizin müjdesini şimdiden vere-biliriz. Hasadın başlaması ile birlikte Pazar fiyatlarının tat-minkâr olması bizi ziyadesi ile memnun etmiştir. Çilek şu an 12-20 TL olarak satış piyasası oluşmuş ve dekardan alı-nacak verim 35.000-40.000 TL bandına gelmiştir. Üretenin ve emek verenin kazanması tek temennimiz olmuş ve çiftçilerimizin gelirlerinin artırılması için tüm çalış-malarımız devam etmektedir. Bu vesile ile üreticilerimizin hasadını kutlar bol, bereketli ve kazançlı bir sezon dilerim”. dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.