Son Dakika

‘AMASYA’YA GELMİŞSENİZ EN GÜZELİNİ GÖRMEMİŞSİNİZDİR’

Amasya’nın kültür, tarih, medeniyet, cumhuriyet ve aşk şehri olduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Sarı açıklamasında şunları söyledi;
2019 seçimlerinde Gazi Paşanın Amasyaya gelişinin 100. Yılına her yıla bir proje ve 100 yıla yüzyıla 100 proje-si ile yola çıktık. Bugüne kadar her yıl yüzde kırklık oranında projeleri-mizi icra ettik. Bunların içerisinde Kapısız makam dedik, vatandaşla aramızda olan kapıları kaldırdık. mâ bazı bilmeyen vatandaşlar randevu talep ediyor, âmâ randevu talep eden bizden randevu alamaz, çünkü bizi tanımıyor demektir.
Orası herkesin evidir, vatandaşın mülküdür, biz oraya bir nöbet değişimi üzere gelmişiz, nöbetimizi tutuyoruz ve görevimizi icra ediyoruz, onun içinde vatan-daş evine gelirken içeride biri var mı, yok mu deme-sine gerek yoktur.
Bu manada bakıyoruz, herkesin evi görüyoruz ki Amasyalının evidir orası. Randevusuz bir belediyeden aldığımız tepkiler; gelenler şaşırıyorlar. Böyle bir şey olur mu? Ciddi böylemi? Kapatacak mısınız? Gibi sorular alıyoruz. Asla kapat-mayacağız. Kimseden kötü yorumlar almıyorum her-kesin kendi takdiridir, biz oraya niye geldiğimizi, niçin geldiğimizi biliyoruz, gönde-ren iradeyi biliyoruz.Hem kendimize yakışır, hem de gönderen iradenin tavrına yakışır bir eylemi sergiliyoruz. Amasya’yı Amas-ya’ya hiç gelmeyenlere anlatacak olursak; Amasya’ya gelmişseniz en güzelini görmemişsiniz diyorum. Amasya dinlenmez, Amasya anlatılmaz, Amasya yaşanır. Gelip görmeleri lazım. Yani 14 medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir, Osmanlıya yedi tane kudretli Sultan göndermiş şehir, bunun yanı sıra bir kültür şehri, tarih şehri, Os-manlının FETRET devri zamanında tekrarı Çelebi Meh-met zamanında var edilen bir şehir bunun yanı sıra aşk şehri dediysek onu da biliyorsunuz. Aşk kelimesinin ruh-larda bedenle buluştuğu Ferhat ile Şirinin diyarı bir şehir, bana göre dünyanın en güzel şehri arkadaşlarımıza zaman zaman hele gece olunca şöyle söylüyoruz. Venedik hikaye. Onun için gelip Amasya da Venedik’i yaşayabilir-siniz diyoruz. Ben en basitinden şöyle söylüyorum Şehza-delerin yürüdüğü yolda yürüyorsunuz, bir an kendinizi Şehzade olarak adle bilirsiniz. Padişahların yürüdüğü yollarda yürüyorsunuz, hayal kurabilirsiniz, bir nehrin kenarında yürüyorsunuz, dünyada nehrin kendine özgün ağırlığı ile akan tek şehir. Şehri ikiye bölen tarımda sula-mada hiçbir eylemde bulunmadan sade insanlara Allahu tealanın bir hikmeti gözlere, ruhlara zevk veren bir ırmağın akışını seyrediyorsunuz, hem ruhumuza hem de göze hitap eden bir şehir” dedi.
‘2022 YILINDA ÖNEMLİ PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ’
Amasya’ya kazan kazan ifadesi ile baktıklarını ve tüccar bir idare sergilediklerini vurgulayan Başkan Sarı açıklamasının devamında;
“Türkiye’de ilk defa HES kuran bir belediyeyiz.
Bizim HES’imizin yanında hem Hidroelektrik Santrali, hem de güneş enerjisi, takviye olarak ta hem rüzgar gülü mevcuttur. Komplike bir tesis. Bu Türkiye de yok. Yakında ölçümleri tamamlandı. Ayrıca teleferik projemizi inşallah 2022’de ihale ediyoruz. Yine ayrı bir şehir kaplıca şehri kuruyoruz, içerisinde rehabilitasyon merkezinde olmak kaydıyla projeleri bitti. Onunda 2022’de ihalesini yapıyoruz. Çok çeşitli çalışmalarımız var. Yine 20 saat aşağı yukarı 16 saat açık olan garip guraba için gel yemeğini ye duanı et diye bir merkez kur-duk. Oraya da ücret ödemiyorsunuz, ücretin yerine bir dua etmek mecburiyetimiz var. Garip guraba gelip orada karnını doyurup gidiyor. Amasya’ya herkesi davet ediyor, herkesi kendime misafir kabul ediyorum. Önce gelmeleri lazım bize misafir olmaları lazım. Önümüzdeki süreçte çok ciddi projelerimiz var. Programlarımız var. Kamuoyuna zaman zaman bunları deklare ediyoruz. Her şeyden önce biz Sağlık Bakanımızdan da bir teşekkür aldık. Türkiye’nin en temiz şehirlerinden bir olmamız nedeniyle, bu sene 5 tane birden ödül aldık. Başta Cumhurbaşkanımız olmak kaydıyla projelerimizden 5 tanesi ödül almaya hak kazandı. Bu şehri tanımak istiyorsanız, mutlaka gelip görmelisiniz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı