Gündem

ANKARA İSTEDİĞİNİZİ ANADOLUYA SAĞLAYABİLECEK GÜÇTE

Millet Bahçesinin 1. Etabının iki ay içerisinde hizmete gireceğini ifade eden Başkan Bayram ÖZTÜRK konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Millet Bahçesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın literatürümüze kazandır-mış olduğu bir kavramdır. Park ve Bahçe Hizmetleri belediyelerin en doğal gö-revlerinden bir tanesi haline geldi.

Dolayısıyla artık belediyelerin başarısı, vatandaşa kazandırdıkları yeşil alan ve dinlenme alanları ile ölçülür oldu. Bu manada Taşova’nın bir sorunu yok çok şükür ama biz Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyon istikametinde katkılar sağlamaya çalışıyoruz. 2 yıl önce projelendirip ihale ettiğimiz Yeşil Irmağın kenarında 27 bin metrekarelik bir alan iki aya yakın bir süre içerisinde tamam-lanarak vatandaşımızın hizmetine sunulacak dedi.
Pazar yerimiz 3.500 metrekarelik kapalı alana sahip.Toplamda 10.000 metrekarelik bir alan üzerine kapalı 3.500 metre karelik bir alan şeklinde. Pazar yerindeki en büyük amacımız da ‘Yöresel Ürünler Pazar Yeri‘ olarak faaliyette bulunmaya devam etmektir.. Hep söylüyoruz Taşova Tarım çeşitliliğinin ve aslında bilinçli yapılmasa bile doğal haliyle organik tarımının en iyi yapıldığı yerlerden bir tanesidir. Özellikle organik tarım meselesinin son dönemde çok revaçta bir mesele olması ve vatandaşımızın bilinçli değil de doğal haliyle organik tarım ortamını bildiği için bu konuda iyiyiz.
Doğadan Halka oluşunun üzerinde özellikle duran Başkan Öztürk, ‘’Pazar yerimizin en büyük özelliği kendi bahçesinde üretim yapan köylümüzün direkt, aracı kullanmadan veya hale girmeden tüketici ile buluştuğu bir mekanizma olmasıdır. Biz bu anlamda bu mekanizmaya yer temin etmiş olduk. Pazarımız sayesinde alıcı ile satıcıyı buluşturmuş olduk.” dedi.
Son bir aydaki rakamlara bakacak olursak pazarda satış işlemi yapanların sayısı yaklaşık 200 kişi kadar. Bu haftada 10-20 kişi artabilir veya azalabilir. Dolayısıyla 200 kişinin geçiminin direk olarak sağlandığı ama binlerce insanın hizmet aldığı alışverişe geldiği bir yer oldu. Hatta bizim pazarın bu özelliği bilindiği için Taşova dışından ve hatta özellikle Amasya merkezden gelen çok sayıda da müşterimiz var.
Hem elinde ürünü olan, bir emek sarf eden ve bu yoldan geçimini sağlayan insanların geçimini kolaylaştırmış oluyoruz hem de burdan alışveriş yapmak, bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşımıza bu hizmeti vermiş oluyoruz. Bu anlamda Taşova kapalı pazar yeri yıllardır Taşovalıların beklediği, hayal ettiği yerdir.
Bundan 20 yıl önce orada amatörce de olsa kapalı bir pazar yeri vardı. Oradan alıp buraya sokak arasına getirildiği için insanların içinde, kal-binde, dün-yasında hep bir ukte olarak kaldı bu pazar yeri me-selesi.
Biz bu pazar yerini yapmakla hem üreticiyi tüketiciyi bir araya getirmiş olduk hem de pazarcıyı, yıllarca pazar yeri özlemi duyan ve Taşova’da yaşayan 30 bin insanımızın da bu anlamdaki beklentisini karşılamış olduk.
Maliyet konusuna gelince biz 2020 sonlarına doğru pazar yerimizi 4 milyon ile ihale ettik. İlave maliyet artışıyla beraber yaklaşık 600 bin lira ek fiyat ödedik.
Yani 4 milyona ihale ettik 4 milyon 600 bin lira ödedik ama çevre düzenlemeleri ile beraber 5 milyon 500 bin liraya bedel oldu.
4 milyonun 2 milyonunu Sanayi bakanlığına bağlı Dokap Genel Müdürlüğünden aldık. Bu anlamda Milletvekillerimize, Dokap Bölge Müdürlüğümüze ve Sanayi Bakanlığımza teşekkür de etmek gerekir.
Dokap 2021 de bölgesel olarak içine Amasyayı dahil etti ve 2020’nin sonlarına doğru ilk proje talebi Taşova Belediyesinden gerçekleşti. Amasya’da da ilk kabul edilen proje bizim pazar yeri projemiz oldu. Ve 30 bin insanın hayatına dokunan güzel bir hizmet oldu.
Yıllardır belediye imkanlarıyla yapılmış olan ama bugünün şartlarında üzerinde ağır tonaj araçlarının gireme-yeceği köprümüzü yenileme ihtiyacı yıllardan beri vardı ama o dönem bi şekilde ilçemizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanımıza bizzat yerinde bir talebimiz oldu.
2021 yılında ihale edildi ve 2022’nin başlarında da bitti. Rakamlara bakacak olursak 18 milyon artı KDV ye ihale edilmiş bir köprü bugünlerde 45, 50 milyonluk bir rakama tekabül ediyor dolayısıyla bu vesileyle ulaştırma bakanlığına teşekkür ediyoruz.
Şehrin 2 yakasını yani sanayi mahallesini ve diğer şehir merkezini birleştiren bir köprü olmuştur. Karayolları müdürlüğü profesyonelce çalıştığı için yaptığı kaliteli köprü ile 2 yakayı birleştirdiği gibi şehre de ayrı bir hava katmıştır. Ayrıca onlara da teşekkür ediyoruz dedi.
Millet Bahçesiyle ilgili planlamanın projeler arasında yer aldığını belirten Başkan Öztürk; Bele-diyenin başarısı yeşil alan ile de ölçülüyor. Bu manada Taşovanın yeşil sorunun olmadığını dile getirebiliriz. Millet Bahçesi Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyon istikametinde bizim Belediye olarak çok önemsediğimiz ve 2 yıl önce projelendirip ihale ettiğimiz Yeşilırmağın kenarında yaklaşık 27 bin metrekarelik bir alan.İlk etabı 2 aya kadar da tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunacağız.”dedi
Millet bahçesi formatında biliyorsunuz en önemli olmazsa olmaz 2 öge var: ‘’Millet kıraathaneleri ve millet kütüphanesi’’. Cumhurbaşkanımızın dillendirdiği ve bize sunduğu bir projedir.
Etapta daha çok yeşillendirme ve sert zemin alanlarına ağırlık verildi.
2. Etapta ise Millet kıraathanesi ve millet kütüphanesi yapılacaktır.
Dediğimiz gibi yeşil alan milletimizin sosyal ve psikolojik olarak rahatladığı, insanların bir araya geldiği artık bugünkü modern belediyecilikte olmazsa olmaz yaşam alanlarından bir tanesidir.
Devlet Su İşlerinin bize çok büyük katkısı oldu.
Millet Bahçesini yaptığımız ırmak alanı içinde kalıp da bize tahsis edilen olan bize kullanım itibari ile kalıcı konut yapmamak şartı ile tahsis edilmiş bir alan. Tabi o alan dediğimiz gibi bundan 4 yıl önce tamamen adacıklarla kaplı iken Devlet su işlerinin yaptığı ıslah ve temizlik çalışması ile güzelleşmiş ve 25 metrekare olarakta bize tahsis edilmiştir. Bu vesileyle Devlet Su İşlerine de teşekkür ediyoruz.”diyerek sözlerine son verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.