Yazarlar

AVRUPA’YA DOĞAL GAZDA TÜRKİYE MÜJDESİ

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş yeniden ivme kazandı. Sıcak çalışmalar arttı. Karşılıklı açıklamalarla gerginlik yükseldi. Avrupa’dan Ukrayna’ya destek sürüyor. Bunun karşılığında ise Rusya doğal gaz kartını masaya koyuyor. Rus gazına bağımlı olan Avrupa sanayisi ise enerji kriziyle karşı karşıya… Avrupalı liderler halkına kışın zor geçeceğini açıkladı. Konutlar ve fabrikalar tüp stoklamaya başladı. Macron, Fransızlara “Evde hırka ve kazakla oturun” diye tavsiyeler veriyor. Avrupa için kış çok zor geçecek derken Putin flaş bir açıklama yaptı!

PUTİN’DEN TÜRKİYE TEKLİFİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin beklenmedik bir açıklamayla dikkatleri yine üzerine çekti. Putin açıklamayı tam da Astana Zirvesi öncesi yaparak gündemi değiştirdi. Rus Liderin “Türkiye Formülü” dünya basınında geniş yer buldu. Peki nedir bu formül?
Putin “Türkiye’de Avrupa için büyük bir Doğal Gaz merkezi kurulabilir” dedi. Yani Avrupa’nın ihtiyacı olan gazı Türkiye üzerinden satma fikri… Türkiye’de bir merkez oluşturulacak, Rus gazı bu yeni merkezde depolanacak ve buradan Avrupa’ya enerji sevkıyatı yapılacak. Gündeme oturan Türkiye Formülü sonrası Putin, “Top artık onların sahasında” dedi. Avrupa gaza bu kadar mahkumken yokluk çekmek istemiyor. Fakat bu yeni formül de Türkiye’nin önemini artırıyor. Böylece Türkiye gaz ihracatçısı olacak. Avrupa sanayisi ihtiyacı olan gazı Türkiye’den satın alacak.

TÜRK AKIM AVRUPA İÇİN MECBURİYET

Türk Akım ve Mavi Akım projeleriyle Rusya’dan yılda 155 milyar metreküp gaz ithal ediyoruz. Yıllık ihtiyacımız ise en az 100 milyar metreküp. Eğer Avrupa’ya gaz satacaksak bu yeni bir boru hattı anlamına geliyor. Böylece Türkiye bir ticaretin ortağı oluyor! Boru hatlarından, alınıp satılan gazdan elde edilecek milyarlarca doların yanı sıra serbest piyasada 200 dolardan 3000 dolara yükselen doğal gazın uluslararası borsası, önemli bir oyuncusu ve fiyat belirlenen merkezlerinden birisi olacağız. Karadeniz yeni enerji denizi, Türkiye enerji koridoru olacak.

TÜRKİYE DOĞAL GAZ MERKEZİ OLACAK

Putin’in sunduğu öneri Türkiye’yi doğal gaz merkezi haline getirecek. Rus lider bu öneriyle Türkiye’ye ne kadar güvendiğini bir kez daha gösterdi. En az Rusya kadar güvenen bir diğer güç merkezi de AB… Avrupa’sı, Rusya’sı, Amerika’sı gözünü Astana’daki Putin-Erdoğan Zirvesine dikti. Bin bir denge içerisinde bu güveni sağlamak büyük bir başarıdır. Savaşta tarafsız kalmak büyük bir akıldır. Kılıçdaroğlu ise ABD gezisinde ‘iktidar olursak savaşta Ukrayna’yı destekleyeceğiz’ diyedursun, Türkiye tahıl koridoruyla bir dünya krizini nasıl çözdüyse enerji koridoruyla da başka bir dünya krizini çözecek. Dünya devleti, bölgesel güç olmak böyle bir şeymiş. Ve tüm dünya canlı canlı izleyerek görüyor ki; Dünya lideri böyle oluyormuş!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı