Son Dakika

AYNI AYAKKABIYI GİYMEK AYAKSAĞLIĞI CİDDİ DÜZEYDE TEHDİT EDİYOR

AYNI AYAKKABIYI GİYMEK AYAKSAĞLIĞI CİDDİ DÜZEYDE TEHDİT EDİYOR

Her gün aynı ayakkabıyı giymek ayak sağlığını ciddi düzeyde tehdit ediyor.
Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, okul çağındaki çocukların aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemesi gerektiğini belirtti.
Öğrencilerin çok uzun saatlerini aynı ayakkabıyla geçirdiklerini ve üst üste aynı ayakkabıyı giydiklerinde ayak sorunları ortaya çıktığını belirten Dr. Nergiz şunları söyledi: “Okula giden çocuğun minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekiyor. Çünkü ayakkabının üst üste giyilmesi doğru değil. Üst üste ayakkabı giyme, ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içinde oluşan bakteri ve mantarı enfeksiyonların sayısının çoğalmasına yol açar ve ayakkabı içinde ayak şiştiği için aynı ayakkabı giyildiğinde, ayakkabı şeklini kaybeder.
Şekli bozulan ayakkabı ile beraber ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da bozulur. Bu da çeşitli ayak sorunlarına yol açar.”
TOPUK DESTEĞİ OLAN AYAKKABI SEÇİN
Çocuğunu giydiği ayakkabının yerle birebir temas etmemesi gerektiğini, topuk desteğinin şart olduğunu söyleyen Dr. Nergiz, “Klasik olarak 5 santim veya 2,5 cm topuk olması gerekir. Bu yükseklik içinde bir desteğin de olması şart. Desteğin yuvarlak ve geniş olması ideal. İç destek çocuğun sağa sola dönmesini engellemek için, ayağının altındaki topuk yüksekliği yaylanmayı sağlamak için gerekli. Ön taraftaki genişlikte ayak parmaklarının şekilsel probleme yol açmayacak biçimde olmalı” dedi.
“İKİ GÜNLÜK ROTASYONLA AYAKKABI KULLANILIR”
Ayakkabının 2 günlük bir rotasyonla dönmesi gerektiğini ifade eden Dr. Nergiz, “Ayakkabı sayısına göre gün aşırı da olabilir. Bir gün birini diğer günü öbürünü giymek gerekiyor. Yine eğer mümkünse bir spor ayakkabı olması çok önemli. Çocuklar sabahtan öğlene kadar ya da akşama kadar aynı ayakkabıyla olduğu için çocuk eve geldiğinde muhakkak ayakkabıyı çıkartıp dışarı çıkmalı. Mümkünse o an duş alması çok önemli. Çocuğun ayağı havalandırması gerekli. Ayakkabının da havalandırmak üzere dışarıda tutulması çok gerekir” dedi.
“AYAKKABIYI ÇOCUĞUNUZA DENETTİKTEN SONRA ALIN”
Ayakkabı satın alırken çocuğun mutlaka denemesi gerektiğini söyleyen Dr. Nergiz, “Çocuğun her iki ayağı aynı eşitlikte olmayabilir. Aynı beden giymeyebilir. Her iki ayağın ayakkabıyı denenmesi gerekir. Ayakkabıların tek tek denenip hangi basma noktasında sıkıntı olup olmadığı görülmeli. Ayakkabı alındığında ayakkabının önünde yaklaşık bir parmak boşluğun olmasına muhakkak dikkat edilmeli” dedi.
“YANLIŞ AYAKKABI AYAK SORUNUNA NEDEN OLUR”
Yanlış ayakkabının çocukların ayağında basma kusuru varsa bunun devam etmesine neden olacağını belirten Dr. Nergiz sözlerine şöyle devam etti: “Her şeyden önce desteksiz bir ayakkabı alındığında çocuğun ayağında basma kusuru varsa bu basma kusurunu desteklemediği için ayakkabı çocuğu kontrol etmeyecek ve çocuk içe veya dışa basmaya devam edecektir. Bu arada büyüme döneminde çocuklarda büyüme kıkırdaklarında ağrılar olur. En sık rastlanan şey topuk ağrısıdır. Çocuk eğer topuk desteği yetersiz bir ayakkabı giyecek olursa özellikle 8 ila 18 yaş arası çocuklarda topuk ağrısı şikâyeti ortaya çıkar. Bu kötü ayakkabı kullanımından dolayıdır. Yine aynı şekilde on taraftaki boşluk eğer yeteri kadar bırakılmayacak kadar olursa çocuklarda tırnak şekil bozuklukları ve tırnak batması ya da enfeksiyonları oluşur.”
“ÇOCUKLAR EN ÇOK TOPUK AĞRISI ÇEKİYOR”
Ayakla ilgili okul çağ dönemindeki çocuklarda en sık görülen rahatsızlığın topuk ağrısı olduğunu söyleyen Dr. Nergiz, “Büyüme kıkırdakları açık çocuklar sürekli hareket halindeler. Yük sürekli topuklarına biniyor. Eğer iyi bir destekli ayakkabı kullanılmazsa topuk ağrısı en sık rastlanan problem haline dönüşüyor. Ayakların topuk desteği düzenlendiği anda ağrı ortadan kalkıyor. İkinci en sık görünen problem aile farkında değilse düztabanlık. Çocuğun ayağında yüksek kavis varsa uygun ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma ve buna bağlı gelişen bacak şekil bozukları ortaya çıkması da muhtemel. Çocukların özellikle ayakkabı almadan önce bir ortopedik muayeneden geçmesi ayak yapısının ne olduğunun öğrenilmesi ve ona göre tercih edilmesi artık rutin haline gelmesi gerekir. En önemli tavsiyem okul dönemine başlamadan önce çocukların ortopedik bir muayeneden geçmesi” dedi.
AYAKKABIDA BUNLARA DİKKAT!
Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, çocuklarda ayakkabı kullanımı ile ilgili olarak yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:
Çocuk spor yaparken giydiğini mümkün olmadıkça günlük hayatta giymemeli.
Spor da giyilen ayakkabılarda, esnemeler daha fazla olacağı için spor ayakkabılarının günlük hayatta giyildiğinde basma kusurları çok daha belirgin hale gelecektir.
Dışarıda giyilen ayakkabılar, genellikle spor ayakkabılarına göre daha sert oldukları için ayakta çarpma alanları oluşması gibi problemleri çıkarır.
Yapılan spora göre ayakkabı seçilmeli.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.