Son Dakika

Bacanak; Çam Terebentin Sağlıklı Kalmasını Sağlayan Mucizevi Bir Bitkidir

Bacanak; Çam Terebentin Sağlıklı Kalmasını Sağlayan Mucizevi Bir Bitkidir

Amasya Nival Bitkisel Ürünler aktarı emekli biyolog Necmettin Bacanak; Çam terebentin yağı tam anlamıyla bir kırışıklık düşmanıdır.İçerisindeki hücre yenileyici etkisiyle kırışıkların azalmasına yardımcı olur.
Özellikle dudak ve göz kenarlarında oluşan kırışıklıkları çam terebentin yağı ile önle-yebilirsiniz. Cilt maskeleriniz de rahatlıkla kullanabilirsiniz.”dedi.
Bacanak gazetemize yaptığı açıklamada;Çam terebentin ve çam yağı olarak adlandırılan ve çamın reçinesinden elde edilen yağ, içeriğine ve özelliğine göre çeşitli hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir şifa kaynağıdır.
Terebentin çam ağacının reçinesidir.Ağaçtan distilasyon yani ayırma yöntemiyle elde edilir. Renksiz bir yapısı, hoş bir kokusu vardır. Çam terebentin yağının yanı sıra esansı da vardır.
Bazı ağaçların reçinesine verilen bir isim olan terebentin, içeriğine ve özelliğine göre çe-şitli hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir şifa kaynağıdır. Çam terebentin ve çam yağı olarak adlandırılan ve çamın reçinesinden elde edilen yağ, güçlü bir antibiyotik özelliğine sahip olmakla birlikte ağrı kesici ve idrar söktürücü özellikleri de söz konusudur. Aynı zamanda enerji verici özelliğe de sahiptir.
Sağlık açısından birçok soruna faydalı olan çam terebentin yağı özellikle saç ve cilt bakı-mında oldukça sık kullanılan bir yağdır. Çam terebentin yağının en önemli faydası kılcal da-marları uyarlamasıdır.
Kılcal damarları uyararak saç köklerini besler ve saçın hızlı uzamasını sağlar.Ayrıca saçın-da kepek sorunu yaşayan kişiler için de oldukça faydalı olan yağlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Yine saç derisini beslediği ve saç köklerinin daha sağlam olmasını sağladığı için saçların dökülmesinin önüne geçiyor.Şampuana eklenerek uygulandığında hem şampu-anın saça verebileceği zararları en aza indiriyor hem de saçların yağlanma sorununun önüne geçiyor.”dedi.
“Düzenli olarak kullanıldığında pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.”
Çam terebentin yağı tam anlamıyla bir kırışıklık düşmanıdır.İçerisindeki hücre yenileyici etkisiyle kırışıkların azalmasına yardımcı olur.Özellikle dudak ve göz kenarlarında oluşan kırı-şıklıkları çam terebentin yağı ile önleyebilirsiniz. Cilt maskelerinde rahatlıkla kullana-bilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Kaşıntı kızarıklık ve sedef hastalıklarını iyileştirmede yardımcıdır. Cildi çevresel faktörlerin zararlarından korunmasında oldukça etkilidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Burundan yapılan buhar banyosuyla nefesi açıyor, akciğerleri rahatlatıyor.Ferahlatıcı ve sakinleştirici bir koku etkisi vardır. Kokusunun konsantrasyonu arttırdığı da bilinmektedir.
Kan dolaşımını hızlandırdığından vücuda dinçlik katıyor, aynı zamanda varis gibi cilt rahatsızlıklarının oluşumunu olabildiğince engelliyor.Ağrı kesici doğal bir yağ aradığınızda çam terebentin yağı çok işinize yarayacak. Kas ve kemik ağrılarını dindirici etkiye sahiptir. Cilt üzerinde oluşacak enfeksiyonları önler. Varsa kısa sürede yok eder. Çam terebentin yağı faydaları Ahmet Maranki tarafından da vurgulanmıştır. Özellikle hemoroid tedavisindeki et-kisi ile oldukça dikkat çekmiştir.ifadelerine yer verdi.
“Bu sabunla her sabah yüzünüzü temizleyerek güne başlamak sağlıklı bir adım olacaktır.”
BACANAK, açıklamasının şöyle devam etti; “Her ürünün olduğu gibi çam terebentin yağının da kullanım talimatları vardır. Eğer saçlarınız için bu yağı kullanmaya karar verdiyseniz en uğraşsız ve pratik yöntem olarak bu yağı şampuanınızın içine ilave etmeyi deneyebilirsiniz. 300 ml bir şampuan şişesini düşünürsek içine 25-30 damla çam terebentin yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Saçlarınıza maske yapıyorsanız o maskelerin içine de saçl-arınızın yoğunluğuna göre 5-10 damla çam terebentin yağı ilave edebilirsiniz.
Solunum yollarını rahat-latmak için sıcak su dolu bir ka-bın içine 5 damla çam tere-bentin yağı damlatmanın ve bu buharı içinize çekmeniz yeterli olacaktır. 5 defa buharı soluyup ardından bir süre tem Aynı şekilde stres, yorgunluk ve ağrılardan kurtulmak için ban-yo suyunuza da bir miktar çam terebentin yağı karıştıra-bilirsiniz.
Banyodan çıkmadan önce vücudunuzu temiz suyla gü-zelce durulamayı da unutma-malısınız tabii. Uzun süreli te-mastan kaçınmalısınız.
Leke ve sivilcelerinizi yok et-mek amacıyla çam terebentin sabunu kullanabilirsiniz. Bu sa-bunla her sabah yüzünüzü te-mizleyerek güne başlamak sağ-lıklı bir adım olacaktır. Cilt hüc-relerini yenileyecek ve canlılık kazandıracaktır. Hemoroid şikayetlerinde, 1 bardak suyun içine 2 damla çam terebentin yağı damlatın ve bu suyu için.
Düzenli kullanımda etkilerini göreceksiniz. Doğru şekilde kulla-nımında herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur.
Güçlü etkileri olan bir yağ olduğu için tek başına kullanımı pek öneri-lmez.Çam terebentin yağını kullanır-ken zeytinyağı, badem yağı ya da şampuan gibi farklı maddelerle karış-tırıp kullanarak güçlü etkisini biraz azaltmak gerekiyor. Aksi takdirde saç derisinde ya da cildin diğer bölgelerinde tahriş, yanma, kızarıklık gibi sorunlar oluşmasına neden ola-biliyor.Saçınıza ya da cildinizin farklı bir yerine çam terebentin yağı uygu-ladıktan sonra dayanılmaz bir acı, kı-zarıklık ya da kaşıntı gibi sorunlar ya-şarsanız hemen güzelce durulayıp bir daha kullanmamalı ya da öncesinde mutlaka bu alanda uzman doktorlara danışmalısınız.” ifadelerini belirtti
Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?
Özellikle cilt ve saç konusunda en çok kullanılan yağların başında Çam terebentin yağı gelir. Doğal ve bitkisel bir yağ olan çam terebentin yağı kozmetikçilerden ve eczanelerden ra-hatça satın alınabilir.Çam terebentin yağı banyo suyuna damlatıldığında günün yor-gunluğunu alma konusunda etkilidir. Ciltte oluşan kaşıntı kızarıklık gibi rahatsızlıklara iyi ge-lir. Çevresel faktörlerden dolayı cildin yorgun düşmesinden kaynaklı soluk görünümünü dü-zeltmeye yardımcı olur. Cilde parlaklık kazandırır. Çam terebentin yağının düzenli kulla-nımında cilt kusurları ortadan kalkar.
Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?
Şampuanlar içeriğinde birçok kimyasal madde barındırır. Kimyasal maddeler zamanla sa-ça etki ederek zarar verebilir. Şampuanların saçlara olan zararlı etkisini azaltmak için çam terebentin yağı kullanılabilir. Bu yağ sayesinde saçların onarımı sağlanır, bakım yapılır ve saçlar parlaklık kazanır. Şampuanın zararlı etkileri yok edilir. Çam terebentin yağı gözle temas ettiğinde gözlerde kızarıklık ve yanma görülebilir. Bu nedenle şampuanla karıştırıldığında sa-çınızı yıkarken gözle temas etmemesi için dikkatli olunmalıdır. Çam terebentin yağının şam-puanla kullanımı için, saç şampuanı içine 20 damla çam terebentin yağı konur, şampuan iyice çalkalanır. Daha sonra şampuanla saçlar yıkanır. Bu şekilde çam terebentin yağını saç için kullanırken seyreltmiş olursunuz. Aynı zamanda her yıkamada bu yağı şampuana ilave etmek zorunda kalmazsınız.
ÇAM TEREBENTİN YAĞININ SAÇTA KULLANIM ŞEKLİ
Çam terebentin yağını yaklaşık 300 ml şampuanınıza 20- 25 damla ilave ederek her yıka-mada kolay bir şekilde bakımını sağlayabilirsiniz. Çam terebentin yağı güçlü ve yakıcı bir yağ-dır. Doğrudan cilde uygulandığında kızarıklık, yanma ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle şampuanınızda kullanarak cildinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem saçlarınızı sağlığına kavuştururken şampuanınızın içindeki kimyasal maddelerin etkilerini büyük oranda azaltıcı özelliğe sahiptir. Ancak, çam terebentin yağı ilave ettiğiniz şampuanı gözle temasından mutlaka kaçınmalısınız.Çam terebentin yağı ile saç maskesi yapmak is-tiyorsanız aynı ölçülerde çam terebentin yağı, zeytinyağı ve badem yağını karıştırarak saç-larınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza, saç diplerinden uçlarına kadar sürdükten 3-4 saat bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Elde ettiğiniz bu karışımı cildinizin herhangi bir bölgesinde de kullanarak cilt bakımını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı