Son Dakika

Bacanak; Karadut İçerdiği Antioksidan Sayesinde Birçok Hastalıkların Önüne Geçen Engel Olan Bir Meyvedir

Bacanak; Karadut İçerdiği Antioksidan Sayesinde Birçok Hastalıkların Önüne Geçen Engel Olan Bir Meyvedir

Amasya Merkezde Aktar Esnafı Necmettin Bacanak 5 yıldır Nival Bitkisel Ürünler satan Bacanak kara dut kurusu ve kendisine bu ara yoğun talep olduğunu vurguladı.
Necmettin Bacanak gazetemize yaptığı açıklamasında ise;Karadut içerdiği anti-oksidan sayesinde kanı temizleyerek kalp krizi ve felçlik gibi hastalıkların önüne geçen engel olan bir meyvedir.”dedi
Karadut ağacının meyvesi, karadutlar Ma-yıs aylarında tüketilebilir duruma gelirler. Halk arasında şifalı meyve olarak bilinen karadutun suyu kurusu ve kendi taze hali çıkarılarak tüketildiğinde, vücudu dinç tutar. Kan akışını hızlandırır ve daha pek çok yarar sağlar.
Karadut meyvesi belirli bir oranda içerdiği şekere rağmen çoğu hastalıkların da özellikle diyabet hastalarının da güvenle tükete-bileceği bir meyvedir.
Her ne kadar içerisinde belirli miktar şeker bulunsa da diyabet hastalığına karşı olumlu etkileri bulunur. Antioksidan ve yüksek po-tasyumdan ötürü şeker hastalığına karşı ko-ruyucu bir meyvedir.
Bu ara karadut meyvesi ve kurusuna talep fazla gelen müşterilerimiz genel olarak kuru-sunu tercih etmektedirler sağlık açısından her derde deva olan kara duta yoğun tale-binden memnunuz.
Karadut anemi hastalığı olarak bilinen kansızlığa karşı faydalı olan bir meyvedir. İçerdiği kalsiyum ve demir sayesinde kişide kan miktarının artmasına ve kanın sulan-masına yardımcı olur.”ifadelerine yer verdi
Bacanak Karadutun Faydalarından bah-sederken bi çok sağlığa faydası olduğuna de-ğindi; Karadutun Faydaları Nelerdir?
Karadut kanser riskini azaltma, ağız içi yaraların önlenmesi ve tedavisinde, kan ba-sıncının düzenlenmesi ve kansızlığı gider-mede, kan şekerini ve kolesterolü denge-lemede, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde ve aşırı yorgunlukların giderilmesinde kul-lanıldığı tıbbi kaynaklar tarafından bilin-mektedir. Karadut bünyesinde barındırdığı A, B1, B6, B9, C,E ve K vitaminleri bakımından zengin olduğu, Organik asit içermesinin ya-nında Kalsiyum, Fosfor, Potasyum, Çinko, Mangan, Demir mineralleri açısından da zen-gin olduğu da belirtti.
Bacanak;Özellikle içerdiği potasyumdan dolayı yüksek Kolesterolü düşürerek kanın temiz kalmasını sağlar. Kolesterol hastalığı olan kişiler bol bol karadut meyvesini tüketil-mesini tavsiye ediyoruz”dedi
Karadut meyvesinin en önemli fayda-larından biri de kalp ve damar hastalıklarına karşı korumacı olmasıdır. Düzenli olarak karadut meyvesi tüketen kişilerde kalp da-mar hastalıkları görülmemektedir. Bunun dışında kalp hastalığı olan kişilerde karadut meyvesini tüketerek hastalığın risklerini azaltabilirler.
Karadut içerdiği antioksidan sayesinde kanı temizleyerek kalp krizi ve felçlik gibi hastalıkların önüne de geçmektedir.
Karadut meyvesi belirli bir oranda şeker içermesine rağmen diyabet hastalarının da güvenle tüketebileceği bir meyvedir.-sözlerine değindi.
Her ne kadar içerisinde belirli miktar şeker bulunsa da diyabet hastalığına karşı olumlu etkileri bulunur.
Antioksidan ve yüksek potasyumdan ötü-rü şeker hastalığına karşı koruyucu bir mey-vedir.
Karadut anemi hastalığı olarak bilinen kansızlığa karşı faydalı olan bir meyvedir. İçerdiği kalsiyum ve demir sayesinde kişide kan miktarının artmasına ve kanın sulan-masına yardımcı olur.
Vücudumuzun belirli bölgelerinde oluşan kanser hastalıklarına karşı karadut tüketil-mesinin faydası vardır.
Oluşmuş kanser hastalığının iyileş-mesine ve herhangi bir kanser hastalığının baş göstermemesi ne karşı düzenli olarak karadut tüketilmesinde fayda vardır.
Karadutun Pekmezinde ise; Bağışıklık sistemimizin düştüğü durumlarda ağız için-de oluşan yaralarda karadut özü yani pek-mezi, ağız içi yaralarının iyileşmesinde yar-dımcı olmada birebir olur. Bacanak; Kullan-dığınızda siz de o değişimi gözlemleye-bilirsiniz.
Bağışıklığımızı güçlendirdiği için düzenli olarak kullanılırsa saç dökülmesini de önler” ifadelerini kullandı.
Ana ve ara öğünlerde diğer ürünlerle birlikte bir çay kaşığı tüketebilirsiniz. Karadutlu boza; özellikle emziren anneler için süt salınımını artırdığı için ara öğünlerde bir miktar leblebi ile karbonhidrat ihtiyacını karşılaması açısından öneriyorum. Ayrıca kan şekerindeki dalgalanmaları gün orta-sında engeller. Karadut suyunun konsantre formları birçok yerde mevcut. Bu yüzden karadut suyunu alırken güvenilir yerlerden almanızı tavsiye ediyorum ki, hakiki karadut suyunu içebilmek olasınız” şeklinde konuş-tu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı