Son Dakika

Bacanak; “Kuru Erik Vatandaşların Vazgeçilmez Tercihidir”

Bacanak; “Kuru Erik Vatandaşların Vazgeçilmez Tercihidir”

Amasya’nın merkez caddesinde, Nival Bitkisel Ürünler satan Aktar Necmettin Ba-canak;kuru meyve satışlarında fark edilir bir artış yaşandığını belirterek,en çok kuru erik ve cevizin rağbet gördüğünü söyledi.
Aktar Bacanak,ürünlerin ve köylerinde özellikle uzun kış gecelerinin vazgeçilmez yiye-cekleri arasında yer aldığının belirterek, “Şu anda kuru meyve ürünleri oldukça rağbet gö-rüyor. Aktar Ürünlerimizle birlikte,bulunan kuru üzüm, ceviz, incir ve erik gibi kuru meyve ürünlerinin hepsine talep var. Fakat en çok yerli ürünlerimizden kuru erik oldukça satılıyor.
Kuru erik vatandaşların vazgeçilmez tercihidir. Kuru eriğin fiyatı 10 TL den başlayarak 25 TL’ye kadar çıkarken, ceviz ise 15 TL den başlayarak kalitesine göre fiyatı değişiyor.
Yıllardır bu işi severek yaparak ürünlerimizi vatandaşlarımız bu doğal ürünleri ya başka il ve ilçelerden getiriyordu, yada ilçeye gelen seyyar satıcılardan alıyordu.
Bizim sattığımız ürünlerde tamamen doğal olduğu için tercih ediliyor. Vatandaşlarımız bi-zim sattığımız doğal ürünleri gönül rahatlığı ile yiyebilirler” şeklinde konuştu.
Kuru Eriğin Faydaları?
Kuru erik, besin ve mineral bakımdan bakımından etkileyici bir şekilde yüksektir. Lif ve an-tioksidanların yanı sıra 15’in üzerinde farklı vitamin ve mineral içerirler. Bununla birlikte kuru erik, yaş eriğe göre daha fazla K vitamini içerir, B vitamini ve mineralleri biraz daha yüksektir.
KURU ERİK GÖZE İYİ GELİR
Kuru erik, sağlıklı görme için gerekli bir vitamin olan harika bir A vitamini kaynağıdır.
Bir kuru erik, önerilen günlük A vitamini alımının yüzde 3’ünü sağlar. A vitamini eksikliği olan kişiler gece körlüğüne, kuru gözlere, sarı nokta hastalığına ve katarakta eğilimlidir.
KABIZLIĞA KARŞI ETKİLİDİR
Kuru erik, vücudun yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesine , kabızlığı gidermesine ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasına yardımcı olur . Bunun nedeni, kuru eriklerin lif ve sorbitol bakımından yüksek olmasıdır.
Kuru eriklerde bulunan doğal şeker olan sorbitol, sindirim sistemine nemi çeker ve bağır-sak hareketlerini kolaylaştırır.
ERİK SUYU İYİ BİR DEMİR KAYNAĞIDIR
Vücutta yeterince kansızlık, sağlıklı kırmızı kan hücresi olmadığında ortaya çıkar ve nefes darlığı , sinirlilik, yorgunluk hafif kansızlık belirtilerindendir. Kuru erik suyu mükemmel bir de-mir kaynağıdır ve demir eksikliğinin önüne geçmesine ve tedavisinde yardımcı oluyor.
SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLER, KIRIKLARI ONARIR
Demir eksikliği saçta dökülmeye, kuruluğa ve saç renginin solgun görünmesine neden ola-bilir. Kuru erik, saçınızın genel sağlığına katkıda bulunan ve saçınıza sayısız fayda sağlayan harika demir eksikliği kaynaklarıdır. Saç uzaması için olan B vitamini, C vitamini içerirler. Bu besinler saçınızı köklerden güçlendirir ve kırılma ve hasar görmesini engeller.
YAŞLANMA SÜRECİNİ YAVAŞLATIR
Kuru erikte bulunan vitamin ve mineraller cildin sağlıklı kalmasına onarılmasına yardımcı olur.. Bu meyve aynı zamanda yaşlanma sürecini yavaşlatır ve kırışıklıkların ve kazayakların gelişimini önler. Birçok mineralin varlığı, iyi bir atıştırmalık olmasını sağlar ve ayrıca size par-lak bir cilt verir.
KURU ERİKLERİN POTANSİYEL RİSKLERİ
Kuru erik yemenin sağlık yararları olsa da, riskleri de vardır. Doktorunuza danışın ve kuru erikleri diyetinin düzenli bir parçası haline getirmeden önce aşağıdakileri göz önünde bu-lundurun:Artan ishal riski Çok fazla kuru erik ve kuru üzüm ve incir gibi diğer kuru meyveleri yemek, yüksek lif ve sorbitol içeriği nedeniyle ishale yol açabilir veya daha da kötüleştirebilir. Her ikisinin de vücut üzerinde müshil etkisi olabilir.Şişkinliğe neden olabilir Bazı insanlarda sorbitol gibi polialkol şekerleri tüketmek bağırsakta şişkinliğe, gaza, hafif mide bulantısına, orta ila şiddetli mide kramplarına veya kusmaya neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı