Son Dakika

BACANAK, Sattığı Bitkisel Sabunlarla Vatandaşların Cilt Sorunlarına Deva Oluyor

BACANAK, Sattığı Bitkisel Sabunlarla Vatandaşların Cilt Sorunlarına Deva Oluyor

masya’nın Merkezinde Nival Bitkisel Ürünler Satan Aktar Necmettin BACANAK Caddesi’ndeki tezgahında 40 çeşit sabun bulunduran bitkisel ürünler ve sabun satan BACANAK, sattığı bitkisel sabunlarla vatandaşların cilt sorunlarına deva oluyor.
Tezgahta bulunan defne ve keçi sütünden yapılan sabunlar vatandaşların dikkatini çekiyor. Hiçbir kimyasal maddenin kullanılmadığı sabunların, cilt konusundaki her derde de-va olduğuna inanılıyor.
Koronavirüs salgını ile birlikte temizliğe önem veren vatandaşlar özellikle bıttım, defne, saf zeytinyağlı ve keçi sütlü sabunlarına talep ediyor.
“DOĞAL SABUNLAR İLGİ GÖRÜYOR”
Koronavirüs salgını ile birlikte doğal sabunlara ilgi arttığını belirten sabuncu Necmettin BACANAK,6 yıldır bu işi yapıyorum. İşe başlarken küçük bir tezgahta başladım, şimdi ise dükkanımız da işimizi yapıyoruz.
Pandemi nedeniyle temizliğe çok dikkat edilmesi gerekiyor. Sabunlarımızda mikrop öldür-me özelliği var. En çok sattığımız 3 çeşit sabun var. keçi sütü, defne ve bıttım sabununu vatandaşlar çok tercih ediyor defne sabununu kadınlar daha çok tercih ediyor. Defne sütü sa-bunu, yüzdeki kirleri, lekeleri, sivilce lekelerini ve ten açıcı olduğu için tercih ediliyor. VATANDAŞLAR, SALGINDAN KORUNABİLMEK IÇIN MİKROP ÖLDÜRÜCÜ ÖZELLİĞİ OLAN SABUNLARA YÖNELDİ.
Kimyasal dezenfektanlara göre mikrop öldürücü olan defne sabu-nunun alternatif olduğunu belirterek, “Defne sabunu bilindiği üzere tarihi bir kültüre sahip. Defne sabunu el yapımı olarak üretiliyor ve dezenfektan olarak kullanılıyor. Piyasada ki kim-yasal dezen-fektanlara göre çok daha doğal bir ürün. Korona virüs salgının ardından bu aşama da dezen-fektan olarak ciddi anlamda satışlar arttı. Zaten daha çok temizleyici, daha natürel bir ürün olarak ön plana çıkıyor. Müşterilerimize ciddi anlamda bu olayı anlatıyoruz ve gerçek an-lamda faydasını görürler. Defne yaprağının mikrop öldürücü olması, sabun haline getiri-lmesinin ardından diğer dezenfektanlara göre çok daha kaliteli kalıyor ve defne sabununu daha etkin kılıyor” dedi.
Defne sabunu nedir?
Yapılan ilk sabunlardan biri olduğu düşünülen Defne sabunu, zeytinyağı ve defne meyvesi yağından yapılan modifiye bir Kastilya sabunu gibidir.
Buna değiştirilmiş bir Kastilya sabunu diyorum çünkü saf Kastilya sabunu gibi %100 zeytinyağlı değildir. Defne meyvesi yağı daha pahalı bir yağdır ve bir Bar Defne sabununun fiyatı genellikle kullanılan defne yağı yüzdesine bağlıdır. Daha yüksek bir defne yağı yüzdesine sahip olan sabunlar, renk bakımından daha koyu ve daha fazla kabarık olma eğili-mindedir. Defne sabunlarının çoğu % 5 ila % 30 ‘unda defne meyvesi yağı içerir ancak bunları başka yüzdelerle de bulabilirsiniz.
Defne sabunu tam olarak hazır hale getirilirken, sertleşmesine ve kalitesini artırmasına izin vermek için genellikle uzun süre kürlenir.
Sertleşme süresi boyunca, sabun iç kısımdaki güzel yeşil rengini koruyarak dışta altın rengi bir ton geliştirir. Defne sabunu, defne ağacının mey-vesinden elde edilen bir yağ-dır.
Defne Sabun Ne İşe Yarar?
Defne sabunu ile boyun ve kas ağrılarına masajın yapıl-ması halinde buralarda gevşe-meye destek olarak ağrının en aza inmesine yardımcı olur. Bilhassa artrit gibi belirtilerin iyileşmesine yardımcı olur. Saçta bulunan kepeği azal-tarak, tamamen bitmesine yardımcıdır.
Saç derisi ve cildi sakinleş-tirerek yatıştırır. Egzama, sivilce, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının iyileşmesi konu-sunda etkisi oldukça fazladır.
Defne Sabununun Az Bilinen Faydaları
Defne sabununun az bilinen yararları; Her sabah ve gece uyumadan önce defne sabunu ile yüzün yıkanması sonucunda yüzün parlaklık kazanacağını belirtmek önemlidir.
Defne sabunu; cilt hasarları ve cilt lekeleri durumunda kullanıldığında, olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Kemik ve kas ağrılarını dindirmek adına duş sırasında bel ve boyun bö-lümüne masaj yapılarak, ağrıların hafiflemesi mümkün olabilir. Defne sabunu; virüslere ve bakterilere karşı dirençlidir. Cilt hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Çatlak, iltihap, yara, morarma, su toplaması gibi durumların oluşmasında, defne sabununun düzenli kullanılması sayesinde bu sorunların önüne geçilebilir. Saç sorunları adına her gün düzenli bir şekilde defne sabunuyla saçlar yıkanmalıdır.
Defne Sabununun Az Bilinen Faydaları?
Defne sabununun az bilinen yararları;Her sabah ve gece uyumadan önce defne sabunu ile yüzün yıkanması sonucunda yüzün parlaklık kazanacağını belirtmek önemlidir. Defne sabunu; cilt hasarları ve cilt lekeleri durumunda kullanıldığında, olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Kemik ve kas ağrılarını dindirmek adına duş sırasında bel ve boyun bölümüne masaj yapılarak, ağrıların hafiflemesi mümkün olabilir. Defne sabunu; virüslere ve bakterilere karşı dirençlidir. Cilt hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Çatlak, iltihap, yara, morarma, su toplaması gibi durumların oluşmasında, defne sabununun düzenli kullanılması sayesinde bu sorunların önüne geçilebilir. Saç sorunları adına her gün düzenli bir şekilde defne sabunuyla saçlar yıkanmalıdır.
Defne Sabunu Zararları Var mıdır?
Defne sabunun bilinen ciddi yan etkileri bulunma-maktadır. Ancak alerji durumu gibi bir konunun varlığı ile sa-bun kullanılmadan önce küçük bir yerde test yapmak faydalı olacaktır. Defne sabununu ciddi seviyede cilt kuruluğu olanlar kullanmamalıdır.
Defne sabunu kullanıl-dıktan sonra iyice durulamak önemlidir. Ciltte kalan defne sabunu ile tahriş olunabilir. Defne sabunu alırken dikkat!
Defne sabunu satın alırken saf defne olduğundan emin olunmalıdır. Aksi halde defne sabunu zannedilen başka bitkilerden yapılmış sabunu alma ihtimaliniz ortaya çıkar.
Kuru cilde sahipseniz çok sık kullanmayın. Eğer kuru bir cilde sahipseniz çok sık kullanıl-maması tavsiye edilir. Defne sabununun cildin daha da kurumasına yol açacağı için her gün kullanılmaması önerilir. 2-3 günde bir kullanılması kuru ciltler için daha uygundur.
Defne sabununun, direkt olarak üreticiden temin edilmesi durumunda, içeriğinde herhangi bir katkı maddesine yer verilmediğinden bir zararı bulunmamaktadır.
Fabrikasyon ürünlerde katkı maddesi olabileceği şüphesinden dolayı araştırılarak alınması ve kullanılması faydalı olmaktadır. Aksi halde defne sabununun zararlarını görmek mümkün olabilmektedir.
Defne sabununu kullanırken gözle temas etmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Tamamen organik olan bu doğal sabunun gözle teması halinde bol su ile yıkamak faydalı olabilmektedir. Sadece kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde kullanımı tavsiye edilmeyen defne sabunu, bu gibi cilt tiplerinde hassasiyete neden olabilmektedir.
Bunun ile beraber saç bakımı için kullanılması halinde bol su ile durulamak gerekir. İyice durulanmayan defne sabunu saçta kalıntı bıraktığında, kepek oluşumuna neden olabil-mektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.