Gündem

“Bacanak; “Siğil, Sedef gibi cilt sorunlarını gidermek için doğal şifa kaynağı Altın otu”

“Bacanak; “Siğil, Sedef gibi cilt sorunlarını gidermek için doğal şifa kaynağı Altın otu”

Amasya’da Nival Bitkisel Ürünler’ de aktarlık yapan Nec-mettin Bacanak; “Siğil, Sedef gibi cilt sorunlarını gidermek için doğal şifa kaynağı Altın otu”dedi.
Altın otu, idrar yolları ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelme-sinin yanı sıra ödem sorunu yaşayanların da kullanabileceği bir bitki.
Bacanak gazetemize yaptığı açıklamada; Aktarlarda fay-dalı bir bitki olarak satılmasına rağmen, görüntüsü nedeniyle süs bitkisi olarak da yaygın kullanılır. Altın otundan, çay ve yağ üretilir. Bu yağ, başta kozmetik olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılır. Altın otu genellikle kayalıkların etrafında yetişir, bu sebeple yüksek dağlarda çok sık görülür.
Aslında Avrupa’da yetişen ve kökenleri Avrupa olan bir bit-ki olmasına rağmen Anadolu’da da yaygın olarak kullanılan, son yıllarda ülkemizde fazlasıyla rağbet gören bir bitkidir.
“Son zamanlarda vatandaşlar tarafından da rağbet gören Altın otu ciltte meydana gelmiş iltihaplı yara, yanık ve türevi sorunlarda pansuman yapılması tedavi edici rol oynar.
“Doğadan gelen sağlıklı bitkilerden biri olan Altın otu özel-likle bu dönemlerde çok fazla evde kaldığımız için kabızlık problemi yaşayan bireylerde sindirim sisteminin iyileştiril-mesine yardımcı oluyor. Mide ve bağırsak dostu, yemek-lerden bir saat öncesinde bir fincan kadar içmek kabızlığa iyi geliyor”
Böbreklerde oluşan kum, taşların dö-külmesinde, idrar yolu iltihaplarının gi-derilmesinde büyük fayda sağlar. Ayrıca mideye iyi gelerek gastrit gibi mide yan-ması oluşturan problemlere iyi gelir. Zaten altın otu ile ilgili araştırma yaptığı-nızda, karşılaştığınız ilk cümle “mide dostu” olacaktır.
Bunlardan başka; hemoroit tedavi-sinde, safra ve pankreas salgısını artır-mada, romatizma ve kireçlenme gibi ağrı-larda da altın otunun belirgin yararları vardır. Ayrıca varis gibi problemlere de iyi gelmektedir. Altın otu yağı; egzama, siğil gibi vücuttaki yaralara sürül-düğünde büyük iyileşme görülmektedir. Yağ ayrıca kozmetik ürünü olarak kul-lanılır; cilt nemlendirmesi ve sıkılaştır-ması gibi özelliklerinden yararlanılır.
Aynı zamanda Antioksidan özelliği sa-yesinde cildi kir ve mikroplardan arındır-mak cildin daha sıkı olmasını sağladığı da biliniyor.
Altın otu bitkisinde; flavonoidler, eterik yağlar, ku-marinler, pyranonlar, fenol karbonik asitler, steroller, taninler, vitaminler ve mineraller bolca bulunmaktadır.
Altın otunun bilinen herhangi bir yan etkisi, zararı yoktur. Ancak altın otu yağını ciltte büyük bir alana uygulamadan ön-cesinde küçük bir alanda denenmesinde fayda vardır.
Zira bazı hassas ciltlerde alerjiye sebep olabilir.”dedi.
Anadoluda yetişebilen bitkiler grubunda yer alan Altın otu Güneş Çiçeği olarak da bilinmekte olduğunu ifade eden Ba-canak; “Boyu yaklaşık 50-60 santimetrelere kadar çıkabilen Altın otunun popüler olmasının bir sebebi de çiçeklerinin ku-ruduktan sonra bile o hoş sarı rengini koruyabilmesidir. Has-talıkların tedavisi için kullanılan ilaçların özellikle iç organlara zarar vermesi, bazı ekstra hastalıklara yol açabiliyor olması da altın otunu daha popüler hale getirmiştir. İlaç sanayisi ve kozmetik dünyasının ilgisini çektiği için özel olarak altın otu yetiştiriciliği de yapılmaktadır.
Şifa kaynağı altın otundan, çay ve yağ üretilmektedir.
Altın otu yağı, başta koz-metik ürünlerde olmak üzere, bazı kremlerde ve pek çok farklı alanda kullanılır. Güneş çiçe-ğinin faydaları vatandaşlarımız tarafından her geçen gün daha iyi bilinmektedir.” dedi.
Bacanak: “Hemoroit teda-visinde yardımcıdır, Pankreas salgısını artırır, Safra salgısını artırıcı özelliktedir, Prostat ve hemoroid sorunlarının başla-masına engel olduğu bilinmek-tedir, Altın otu çayı tüketiminin varis oluşumunu önlediği, var olan varislerin de görünümünü hafiflettiği düşünülmek-tedir. Tüm bitkisel önerilerde olduğu gibi altın otu çayının ve yağının da fazla değil, yeterince kul-lanılmasında fayda vardır.
Bu bakımdan günde 1 fin-can altın otu çayı tüketimi yeterlidir, Eklem bölgelerinde mey-dana gelen tüm ağrıların dinmesi de yardımcı oluyor. Ayrıca romatizma rahatsızlığının önüne geçebiliyor, Bu açıdan bitki uzmanları tarafından sıklıkla önerildiğini söyleyebiliriz, Sin-dirimin daha kolay gerçekleşmesini sağlayabiliyor.
Mide öz suyunun artmasını sağlayan Altın Otu, mide böl-gesinde meydana gelmiş sorunların giderilmesine yardım-cı oluyor. Gaz sıkışması, şişkinlik gibi problemlerin başlama-dan önlenmesini sağlıyor. Yapılan çeşitli çalışmalara göre Al-tın Otu içerisinde sindirimin kolay hale gelmesini sağlayan maddeler barındırdığı kanıtlanmıştır.
Bu maddeler sayesinde, Altın Otu mide ve bağırsakları hızlandırıyor ve ekstra bir diyet yapılması durumunda önemli ölçülerde zayıflama sağlayabiliyor.
Altın Otu zeytinyağıyla birlikte kullanıldığında, önemli ölçüde etkili nemlendirici olabiliyor. Saçı kuru olan kişiler, uz-manlardan bu yönden tavsiye aldıklarında, zeytinyağı ile Altın Otunu birleştirerek kuru saçlardan kurtulabilirler.”dedi.
Altın otunun en sık, yaygın kullanımı çay olarak tüketilme-sidir ifadelerine yer veren Bacanak; “Altın otunun tıpkı bir şemsiye gibi çiçekleri vardır ve bunlar dallarıyla birlikte ke-silerek toplanır.
Ardından güneşli bir alanda, açık havada dalları ile birlikte kurutulur.
Kuruduktan sonra kuruyan çiçekler dalından koparılarak toplanır. Sonrasında çiçekler bir bez torbada ya da can bir kavanozda muhafaza edilmelidir. Kurutulmuş ve paketlen-miş olarak aktarlarda, bazı organik marketlerde satılmak-tadır.
Altın otu çayı demlemek isteyen bir kişi bir bardak sıcak suyun içine 3 -4 tane altın otu çiçeği atıp ortalama 10- 15 daki-ka demlenmeye bırakılır. ardından çiçeklerini süzüp ılık ola-rak tüketmelidir. Altın otu çayı biraz acı bir tada sahiptir, daha kolay tüketmek için bir bardak altın otu çayı isteğe göre 1 çay kaşığı bal ile tatlandırılabilir. Bununla birlikte altın otu çayının tadından ya da kokusundan hoşlanmayanlar, kuşburnu ya da ıhlamurla karıştırarak demleyi tercih edebilirler. Bu sayede hem çayın tadı daha hoş olur hem de bir değil, birkaç bitkinin faydasından yararlanmak mümkün olur. Ayrıca altın otu çayı çubuk tarçın, karanfil ve limonla da tüketilebilir.
Altın Otunun Zararları varmıdır?
Altın Otunun şu an bilinen herhangi bir yan etkisi veya za-rarı bulunmamaktadır. Ancak altın çiçek yağını cilde uygular-ken büyük bir alandan ziyade küçük alanda denenmelidir. Herkesin cilt yapısı farklı olduğu için hassas ciltlerde alerjiye sebep olabilmektedir.
Ayrıca gebelik ve emzirme dönemlerinde ne gibi etkileri olduğuyla ilgili herhangi bir veri bulunmamaktadır.
Bu sebepten gebelik ve emzirme dönemlerinde olanların tüketmesi önerilmemektedir.
Altın Otu Nasıl Tüketilir?
Altın otu en sık çay olarak kullanılır. Şemsiye şeklinde uza-nan çiçekleri olan bitki, dallarından kesilerek toplanır. Dalları ile birlikte kurutulur ve daha sonrasında tamamen nemsiz bir ortamda kuruyan çiçekler dalın üzerinden toplanır.
Kopartılan bu çiçekler ya cam bir kavanoz içerisinde ya da temiz bir bez torba içerisinde muhafaza edilmelidir. 1 bardak suyun içine 3 ya da 4 çiçek konulacak şekilde kaynar suyun içerisinde demlenir. 10 -15 dakika kadar demlendikten sonra çiçekler süzülür, acımsı tadı yok etmek için bal ile ilave edilebilir.
Altın otunun faydaları ve yan etkileri
Öncelikle çocuklar, gebe ve emzikli bireyler altın otunu kullanmamalı. Onun dışında kronik hastalığı olan bireylerde mutlaka doktora danışılarak kullanılmalı. Sağlıklı bireyler günlük bir fincan yani bir tatlı kaşığı kadar altın otu bitkisini kullanabilirler. En büyük özelliği ödem atması, idrar söktürü-cü olduğu için C vitaminiyle de birleşince yağ yakımına des-tek oluyor. Cilt problemlerine çok iyi geliyor özellikle altın otu yağı, hemoroid olan bireylerde hastalığın iyileşmesinde fay-dalıdır”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı