Son Dakika

Bağımsızlığımız İle Birlik ve Beraberliğimizin Sembolü ‘İstiklal Marşı’ 100 Yaşında

Bağımsızlığımız İle Birlik ve Beraberliğimizin Sembolü ‘İstiklal Marşı’ 100 Yaşında

Amasya Valisi Mustafa Masatlı İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Mil-let Meclisinde kabulünün 100. Yıldö-nümünü kutlamak ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anmak için Valiliğimizce düzenlenen törene katıldı.
Törende ayrıca Garnizon Komutanı Alb. Mehmet Atlı, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, Cum-huriyet Başsavcısı Erol Çelik, Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü ve protokol üyeleri yer aldı.
Törende ilk olarak saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu. Programda daha sonra anaokulları arasında düzenlenen yarışmada birinci olan öğrenci tara-fından İstiklal Marşımızın 10 kıtası seslendirildi.
Daha sonra ortaokul kategorisinde ‘Mehmet Akif Ersoy’a Teşekkür’ konulu mektup yarış-masında dereceye giren 3 mektup okundu. Lise kategorisinde ‘İstiklal Marşımızın Yazılış Hikayesi’ konulu kısa film yarışmasında birinci olan videonun izlenmesinin ardından ise ilk-okul kategorisinde ‘İstiklal Marşımızın Hissettirdikleri’ temalı resim yarışmasında dereceye giren resimler gösterildi.
Törende daha sonra farklı kategorilerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğren-cilere Vali Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. İstiklal Marşımızı seslendiren öğrenciler ise Valimize Bayrağımızı takdim etti.
Vali Mustafa Masatlı burada yaptığı konuşmada İstiklal Marşının Milletimizin diriliş müca-delesini en iyi şekilde anlatan, eşsiz bir eser olduğunu ifade ederek, Marşın TBMM tarafından kabulünün 100. Yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın 2021 yılını ‘Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı’ ilan etmesinin günün önemine ayrı bir anlam kattığını belirtti.
Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un gerek İstiklal Marşı, gerekse diğer eserleri ile Milletimizin yetiştirdiği en önemli şair ve fikir adamlarından biri olduğunu da söyleyen Vali, genç-lerimizin İstiklal Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen yarışmalara bu denli ilgi göstermesinin, geleceğimiz adına umut verici olduğunu da vurguladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı