Son Dakika

Bağımsızlık Ateşi Amasya Genelgesi, 102 yaşında

Bağımsızlık Ateşi Amasya Genelgesi, 102 yaşında

ürkiye Cumhuriyeti’nin doğum belgesi olarak tanım-lanan ‘Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının 102. yıl dönü-mü düzenlenen törenle kutlandı.
22 Haziran 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yayımlanan Amasya Tamimi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla tamim töreni ve çelenk sunma programı gerçekleştirildi.
Saraydüzü Kışla Binası önünde düzenlenen törende, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, ebediyete intikal etmiş Türk büyükleri ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu.
Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tugay Komutanı V. P.Alb. Suat Kızılçelik ve Belediye Başkanı Mehmet Sarı tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Daha sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni ilan ettiği anlar temsili olarak can-landırılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum belgesi nite-liğindeki Amasya Tamimi okundu. Atatürk’ü canlandıran tiyatrocunun “Milletin istiklalini yine milletin azim ve ka-rarı kurtaracaktır” ifadeleri izleyenleri gururlandırdı.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI Tören sonrası yaptığı açıklamada; “ Başta Amasya Müftüsü Hacı Hafız Tevfik Efendi, Abdurrahman Kamil Efendi ve beraberinde ki 53 arkadaşı ile beraber zaman zaman Cülüs Tepenin üstüne çıkıp denetlerler.
Amasya’da bir sessizlik, bir heyecan var. Amasya’da birde inançlı bir bekleyiş var. Bir yiğiti bir kurtarıcı bekliyorlar. Masmavi gözleriyle, sarışın saçlarıyla, bir kahraman geliyor Amasya’ya.
Onun adı Mustafa Kemal Atatürk. Amasya topraklarına adım attığında karşılaştığı kim var, Tevfik Efendi var. Amasya Müftüsü. Ne diyor ‘Paşam Amasya emrinizdedir.’ dediği anda Gazi Paşa heyecanlanıyor, umutlanıyor ve seviniyor. İşte orada yeni bir hayat, yeni bir dönem başlıyor. Ne diyoruz biz bunun adına “Kurtuluştan Kuruluşa diyoruz. Memleketin dört bir yanı işgal edilmiş, paylaşılma noktasında hesaplar yapılmış, bir avuç Anadolu kalmış düşmanın ayak basmadığı yer. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, düşmanın ayağının değmediği yere kendi çizmesini vuruyor. Ve Amasya’da kaldığı müddetçe yani bugün (22 Haziran) Amasya Tamimini, açıklıyor. Biz ne diyoruz buna bugünkü yaşadığımız Cumhuriyet’in felsefesinin fikirlerinin oluştuğu, özgürlük meşalesinin tutuştuğu şehirdeniz.
Ayrıca bu şehir şehzadeler şehri ilmin ve bilimin beşiği olan bir şehir. 8500 yıllık bir geçmişe sahip olan yine Osmanlının bitti denildiği dönemde II. Mehmet ÇELEBİ ile yeniden Osmanlıyı hareketlendiren, yani memleketin zora düştüğü dönemde hep kurtarıcı olan bir şehir. Şunu söylemekten hiç bir zaman imtina etmeyeceğim; “Ben bu memleketi seviyorum.” diyen herkesin Gazi Paşa ve arkadaşlarına şükran borcu vardır. “Ne Mutlu Amasyalıya” ve “Ne Mutlu Türk Milleti’ne” Biz Atatürk’ü seviyoruz. Onun aydınlatmış olduğu yoldan asla ayrılmayacağız.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı