Son Dakika

Bağışıklığı güçlendirmek için haftada 1-2 porsiyon balık tüketin

Bağışıklığı güçlendirmek için haftada 1-2 porsiyon balık tüketin

Besin değeri oldukça zengin olan balıklara Amasya’da tüketici yoğun ilgi gösteriyor. Amasya Esnaflarından Balıkçı Şadi Aslan Eftelioğlu; Haftada en az 2-3 kez balık tüketimi faydalıdır.”dedi
Balık, diğer hayvansal ve bitkisel gıdalarla karşılaştırıldığında besin içeriği olarak çok değerli bir gıda maddesi olarak bilindiğini söylüyor.
Aslan Eftelioğlu yaptığı açıklamada: Hiçbir gıda maddesi yoktur ki ihtiyacımız olan protein, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayabilsin.
Metabolizmamız bazı bileşenleri üretememekte, mutlaka gıda yoluyla dışardan almak zorundadır. Aminoasit, yağ asidi, vitamin ve mineraller bakımından deniz mahsulleri, diğer gıda maddelerine göre daha zengin olduğu için daha değerlidir. Bir öğünde bir porsiyon balık tüketimiyle ihtiyacımız olan bu bileşenleri karşılamak mümkün olabilmektedir. Sindirimi kolay bir gıda maddesi olmakla birlikte yüksek besleyicilik ve vücudu yormadan uzun süre tokluk hissi vermesiyle haftada en az 2-3 kez balık tüketimi faydalıdır.”
DENİZ MAHSULLERİ, GÖZ SAĞLIĞI VE ROMATİZMA GİBİ HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN DOĞADA TEK
Eftelioğlu, Anne adaylarında fetüsün sağlıklı gelişimi ve çocuklarda beden ve zihin sağlığı gelişiminde su ürünleri tüketilmesinin önemine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:
“Omega 3 yağ asitlerinden DHA ve eikozapentaenoik asit (EPA) içeriğiyle deniz mahsulleri, kalp krizi, felç gibi damar sağlığı ile ilgili sağlık problemlerinin yanı sıra göz sağlığı ve romatizma gibi enflamatuar hastalıklardan da korunmak için doğada tek kaynaktır. Yağlı balıkların A, D, E ve K vitaminlerini yüksek oranda da içermesi, metabolizmanın düzgün çalışmasında, hücre gelişimi ve yenilenmesinde, bağışıklığın korunmasında başta anne adayları ve emzikliler gibi hassas bir dönemden geçenler olmak üzere tüm bireyler için büyük önem taşıyor.”
HAMİLELER, ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR İÇİN BALIK ÇOK ÖNEMLİ
Eftelioğlu, yüksek risk grubu tüketicilerin özellikle yaşam ömrü uzun olan ton balığı, kılıç balığı gibi daha büyük balıklar ve bunların konserve gibi tüketime hazır ürünleri için tavsiye edilen miktarın kısıtlı olduğunu aktarırken, şunları söyledi:”Hamile, emzikli, yaşlı ve çocuklar için bu tür balıkların tüketimi ayda bir kez bir porsiyonu geçmeyecek şekilde olmalıdır. Yine midye gibi kabuklu deniz ürünleri suyu filtre ederek beslendiğinden, gerek kimyasal gerekse mikrobiyolojik olarak kirlenmiş sulardan avlanan deniz ürünleri risk oluşturur. Bizim sularımızda avcılık yoluyla elde edilen, tezgahlarımızda sıklıkla bulunan hamsi, istavrit, sardalya gibi balıklar kısa yaşam ömrüne sahip olduklarından bu balıklar da menşei sorgulanarak ve oldukça kontrollü koşullarda kültürü yapılan çipura, levrek, alabalık gibi balıklar da satış yeri hijyenine dikkat ediyoruz. hamile, emzikli ve çocuklar, hatta bağışıklık tedavisi görenler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
“TAZE BALIK NASIL ANLAŞILIR?
Balığın taze olması gerektiğinin altını çizen Aslan Eftelioğlu, taze balık etinin sıkı olduğunu, parmakla ete bastırıldığı zaman parmak izinin kalmadığını, tazelik azaldıkça gözün parlaklığını yitirdiğini anlattı. Eftelioğlu, kokunun tazeliği belirlemede ayırt edici olduğuna değinirken, “Deniz mahsullerinin sunumu sırasında buzla örtülü olarak satışına sunduğumuz kalitesinin korunmasında önemlidir.
Evde balık hazırlarken porsiyonluk balık tüketimine dikkat edilmelidir. Dikkat etmediğimiz veya gözümüzden kaçırabileceğimiz bazı unsurlar nedeniyle hızla kalite kaybı olabileceği için tüketeceğimiz kadar balık alınması gereklidir.” diye konuştu.
“KOVİD-19’LA MÜCADELEDE HASTALIKTAN KORUNMA ESAS”
Eftelioğlu, Kovid-19 pandemisiyle sağlıklı ve dengeli beslenme, bağışıklığın korunması ve yükseltilmesi konusunda”Kovid-19’la mücadelede hastalıktan korunma esastır.
Normal dönemde olduğu gibi pandemi döneminde de bağışıklığı koruyucu ve yükseltici bileşenlerin doğal yollarla alınması önemlidir.
Pandemi döneminde bağışıklığı güçlendirmek için haftada en az 1-2 porsiyon balık tüketilmesini faydalı olarak gören Aslan Eftelioğlu Sularımızda avlanan hamsi, istavrit, palamut, lüfer gibi deniz balıklarımız ve oldukça kontrollü koşullarda güvenle kültürü yapılan çipura, levrek ve alabalık gibi balıkları, sağlıklı beslenme için büyük nimettir.
Bağışıklık koruma ve yükseltilmesinde özellikle tavsiye edilen bir kültür balığı olan Norveç somonu ile eş değerde olan sularımızın balıklarının tüketimi bu dönemde önem taşımaktadır.
“​​​​​​​BALIK SÜT ÜRÜNLERİYLE TÜKETİLİR Mİ?
Eftelioğlu, balığın, süt ürünlerinin balık ve deniz mahsulleriyle tüketiminde sakınca olmadığını dile getirerek, “Bu ürünler hijyenik koşullarda gıda güvenliği anlayışıyla üretilmiş ve hazır-lanmalıdır. Herhangi birinde düşük kalite veya hastalık yapıcı mikro-organizma bulaşması söz konusu ise gıda zehirlenmesi görülebilir.
Bunun için yüksek kaliteli taze ürünlerin alımı tercih edilmeli, hij-yenik koşullarda hazırlanmalı veya temizliğinden emin olduğunuz balık-çılar lokanta ve restoranlarda tü-ketilmeli.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı