Son Dakika

Bahar aylarının gelmesi ile çiçeklere ve kaktüslere olan ilgi arttı

Bahar aylarının gelmesi ile çiçeklere ve kaktüslere olan ilgi arttı

Pandemi döneminde evde geçirilen vakit de artınca evde olan rengarenk saksı çiçekleri ve kaktüsler ilgi oda-ğı olmaya devam ediyor.
Çiçek bakımında ise dikkat edilmesi gereken konular hakkında gazetemize açıklamada bulunan Gülhan Kah-yaoğlu, başında doğru sulama ve toprak seçimi çiçeklerin ömrünü uzatırken, hastalıklardan da koruduğu evdeki oksijeni depoladığını da belirtti.
Bahar ayları ile birlikte saksı çiçeklerine ve kaktüslere olan ilginin arttığını söyleyen Amasya Merkezde Çiçekçi Gülhan Kahyaoğlu vatandaşlara doğru çiçek bakımı konusunda uyarılarda bulundu.
Kahyaoğlu,”Bahar ayları ile birlikte evde çiçek bakımı arttı.
Çiçek tercihleri arasında evde bakımı kolay olan ve evin köşelerinde yerini alan saksı çiçeklerden kak-tüs,cam güzeli, petunya, begonya, menekşe, karanfil, küpe çiçeği, saksı gülü bunların en çok satılan ve tercih edilen oluyor.
Kahyaoğlu; Evde çiçek bakımı ise aslında çok kolaydır yapılan hataların başında sulama sistemi geliyor. su ve bakımını ihmal etmedikçe suyunu ne fazla ne az dikkatli bi şekilde her çiçek farklı aralıklarla ve miktarda sulama ister. Sulama başında gelen çiçeklerden birisi örneğinde cam güzeline 3-4 günde olurken diğer petunya, karanfil gibi çiçeklere ise haftada bir sulama yeterli olur, az su ba-kımı ise kaktüs ve sukulentlerde olur.
2 haftada bir kere çay bardağından daha az su veril-mesi gerekiyor.
En büyük dikkat edilmesi gereken konulardan bir di-ğer ise bitkilere hastalık gelmesi ve toprağına dikkat edil-mesi gerekiyor. Yapılan yanlışların başında gelen çiçek-lerde bahçe toprağı kullanılması bu yanlış bir tercih olu-yor.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı