Son Dakika

BALDA REKOR BEKLENİYOR

Amasya Bal Üretiminde hak ettiği seviyelere gele-ceğini söyleyen Vali Mustafa Masatlı ilk hasat öncesi yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Amasya son yıllarda Arı-cılıkta da önemli ilerlemeler kaydetmiştir. 2022 yılı itibariyle ilimizde yaklaşık 37 bin adet arı kovanı bulunmakta ve bu yıl 160 ton bal üretimi beklen-mektedir.
Bugün kovan-larında bal hasadı yaptığımız Halit Çelebi adlı üreticimiz Kana-da’da yapılan Uluslararası yarış-mada 600 katılımcı arasında Kara-kovan Balında 1., Kristalize Bal Dalında ise 3. olmuştur.
Amasya’mızı başarıyla temsil eden üreticimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Kendisinin bu başarısı diğer üreticilerimize de örnek olacak ve Amasya Bal Üre-timinde hak ettiği sevi-yelere gelecektir.Bu vesileyle tüm üreticile-rimize bol ve bereketli kazançlar diliyor, bu ve bunun gibi sayısız projeleri halkımızın hizmetine sunmamız için bizlere imkan sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi. Doğantepe Ortaköy De 300 kovanla 25 yıldır arıcılık mesleğini yapan Halit Çelebi, “Bal, polen, propolis, apilarnil, arı sütü üretimleri ve bunun paketlenip, pazarlamasını da yapmaktayız. Aynı zamanda bunları toz ve kapsül hallerini de yapıyoruz. Bu da Türkiye’de ilk defa yapılan bir ürün. Propolis De de aynı zamanda ekstrakt toz haline getirip bunu piyasaya sürdük, bu da ilk ürünümüz. Bunları kanada da stand açarak dünya ya da
tanıtımını yaptık. Kaliteli bal nasıl olur, arıya hiç dokunmadığınız sürece arı zaten kendisi kaliteli balı yapıyor. Bizim kalitesiz bal dediğimiz arının işine karıştığımız zaman ortalık biraz karışıyor. Hakiki balın kristalize olması gerekiyor. Kristalize olmayan bal sadece şam balı kristalize olmaz. Onun haricindeki tüm ballar kristalize olur.
Bugünde sayın Valimiz ziyaretimize geldi. Beraber sezonun ilk bal hasadını yaptık. Kendisine katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.
Vali Mustafa Masatlı ve Bal Üreticisi Halit Çelebi’nin açıklama-sının ardından ilk hasat gerçek-leştirildi.
Bu yıl Amasya’da yaklaşık 37 bin adet arı kovanından 160 ton bal üretimi bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.