Gündem

BAŞKAN FERAHOĞLU, ’MUHTARLARIMIZ YOL GÖSTERİCİMİZDİR

Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Merkez İlçe Başkanı Arif Ferahoğlu, 19 Eylül Muhtarlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Muhtarlık müessesesinin demokrasi kültürünün vazgeçilmez ve en önemli unsurlarından biri olduğunu ifade eden Başkan Ferahoğlu, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Demokrasi kültürümü-zün vazgeçilmez ve en önemli unsurlarından biri olan Muhtar-lık Kurumu 19 Ekim 1829 tarihinden bu yana, 193 yıldır halkımıza ve ülkemize büyük bir özveri ile hizmet vermekte-dir. Muhtarlar vatandaşlarımızın çaldığı ilk devlet kapısıdır, devlet ile vatandaş arasında hizmet ve gönül bağıdır. Toplumsal dayanışmanın, bir arada yaşama kültürünün ön-cüsüdür.
Muhtarlıklar görev ve sorumluluk içerisinde olsun yada olmasın hayatın her ala-nında mesai mefhumu olmadan vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.
Ülkemizde onlarca kadın muhtarlarımız var. Kadın muhtarlarımızın sayısının artması demokrasilerin temelini oluşturan temsilde eşitlik ilkesi açısından önem arz etmektedir. Bu sayının daha da artması gerektiği ortadadır.
’Ülkemizde, 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdür-mekte olan ve yerel demokrasi-nin en eski örneğini temsil eden muhtarlık kurumu, toplumsal hayatımızın en önemli yapı taşlarından biridir. Bu kurumun vazgeçilmezi olan muhtarları-mız, temsilcileri oldukları köy ve mahallelerde devlet ile vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmekte, hem sevinçte hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetin-dedir. Böylelikle en ücra yerleşim yerlerine bile çağdaş, insan odaklı hizmet anlayışının gitmesine, sorunların çözümlen-mesine vesile olmaktadır. Yerel yönetim hem sorumluluk, hem de ekip işidir. Dolayısıyla ken-timizin çeşitli yerleşim bölgelerinde bulunan hemşer-ilerimizin sorunlarını çözen, iş ve işlemlerini yürüten, iyi günde kötü günde komşusunun yanın-da olduğunu bildiğim tüm muhtarlarımızı yol arkadaşım olarak görmekteyim. Demokrasinin temel taşı muhtarlarımız, hizmetlerimizi hayata geçirmemizde de en önemli yol göstericimizdir. Muhtarlarımızla istişare halinde ilçemize hizmet getirmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle yerel yönetimde en önemli paydaşlarımız olan de-ğerli muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, gayretli çalışmalarının başarılı bir şekilde devam etmesini diliyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.