Son Dakika

Başkan Sarı, 9. Uluslararası Atatürk Kongresi açılış programına katıldı

Başkan Sarı, 9. Uluslararası Atatürk Kongresi açılış programına katıldı

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Milli Mücadele ve Amasya Tamimi’nin 100. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde şehirde gerçekleştirilen 9. Uluslararası Atatürk Kongresi’nin açılış programına katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Amasya Valiliği, Amasya Belediye Başkanlığı, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, Amasya Üniversitesi ve işbirliğiyle düzenlenen 9. Uluslararası Atatürk Kongresi’nin Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezinde başladı.

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, oturan insanlar, kalabalık ve iç mekan

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından kongrede konuşan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, şunları kaydetti; “Kongrenin Amasya’mızda düzenlenmesi bizim için ayrıca bir şeref ve onurdur. Gazi Mustafa Paşa noktasında Amasyalı olarak ben övünüyorum, gurur duyuyorum. Her konuşmamda da özellikle de bu husustan bahsediyorum. 12 Haziran 1919’da eğer benim dedem, bizlerin dedesi Mehmet Tevfik efendi Gazi Paşaya hoş geldin dememiş olsalardı, acaba bizim durumumuz ne olurdu. Bugün rahat bir şekilde, sokaklarımızda gezebiliyorsak, hepimiz bunun hesabını iyi yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Onun için herkesin zikri, fikri ne olursa olsun, görüşü ne olursa olsun Gazi paşaya şükran ve saygı duymak mecburiyetindedir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Açılış programına Başkan Sarı’nın yanı sıra Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Atlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, daire amirleri, diğer yetkililer ile ülkemizden ve çeşitli ülkelerden gelen bilim insanları katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı