Son Dakika

Başkan Sarı: Akdağ’a kuracağımız HES projemizden 1,8 Megavatlık elektrik üreteceğiz

Başkan Sarı: Akdağ’a kuracağımız HES projemizden 1,8 Megavatlık elektrik üreteceğiz

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde Akdağ’a kurulacak Hidroelektrik Santralinin ihalesi yapıldı.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı açıklamada; Amasyalı hemşerilerimize bugün yıllardır hayal edilen Hidroelektrik santral projesini gerçekleştirdik.
“Akdağ’a kuracağımız HES projemizden üreteceğimiz 1,8 Megavatlık elektrik ile vatan-daşlarımızın bütçesini rahatlatmış olacağız” dedi.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, vatandaşlara içme suyuna yüzde 50 indirim yapa-rak verdiği müjdenin ardından ihalesi gerçekleştirdiği ve
Akdağ bölgesine kurulacak olan HES projesi hakkında da gazetecilere açıklamalarda bu-lundu. 40 milyon civarında bir maliyeti olan Hidroelektrik Santralinin yanında ayrıca 5 kilo-metrelik isale hattı boru yenileme çalışması da yer alacak
‘HİDROELEKTRİK SANTRALİ KURULUYOR’
Bu projemizle beraber ‘surda gedik açtık’ Elhamdülillah. Bahsettiğim projemiz Akdağ’ın eteğinden Amasya’mıza gelen suyun merkezine Hidroelektrik santrali kuruyoruz. Bugüne kadar biz konuşunca, bu iş olmaz diyenler, aslında bunun gerçek olacağını bilip te yüreği sızlayanlar da dahil herkes bugün gerçeği gördü.
Bugün 11:00’da başlayan ihalemiz, 13:30 gibi sonuçlandı. Çeşitli il ve bölgelerden ihaleye yeterliliği olan 6 tane firma katılım sağladı. Bu firmaların içerisinden 1 firma ihalenin sonuç rakamının kabulüne geldi. Yani ihaleyi almış oldu” diye konuştu.
‘5 KİLOMETRELİK ALAN-DA BORULAR YENİ-LENECEK’
Bu ihalenin içerisinde Akdağ suyunun şehre geli-şinin olduğu 5 kilometre alanda bulunan isale hattı borusunun değişiminde olduğunu söyleyen Başkan Sarı açıklamasının deva-mında; “5 kilometre alandaki borunun değişimi ve türbünlerin kurulması dahil olmak üzere hepsini bugünkü ihalede 1 fir-manın aldığını buradan duyurmak istiyorum. İhaleyi alan firmaya da hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
HİDROELEKTRİK SANTRALİNDEN ELDE EDECEĞİMİZ 1 MİLYON GELİR İLE DENGELENMİŞ OLUYORUZ
Akdağ’a kurulacak Hidroelektrik santralinden 1,8 Megavatlık elektrik üretileceğini be-lirten Sarı; “Eskiden 4 türbün üzerinden bu sonuca ulaşıyorduk. Şimdi ise en son modern teknolojiye göre uygulanmış, tek türbün üzerinden bu elektriği üretecek.
İnşallah buradaki elektrik üretimimizle beraber, suyu neden yüzde 50 ucuzlattınız, parayı nereden bulacaksınız diyenlere de bu projemiz ile cevap vermiş olduk. Aylık 2 milyon top-lanan ve yüzde 50 indirim yaptıktan sonra 1 milyona düşen su gelirimizi, kuracağımız Hidroelektrik santralinden elde edeceğimiz 1 milyon gelir ile dengelemiş oluyoruz” delerine diye konuştu
‘AKDAĞ’IN ETEĞİNE SU PAKETLEME ÜNİTESİ KURULUP HİZMETE SUNULACAK’
İleri ki süreçte Akdağ’ın eteğine su paketleme ünitesi kuracakların belirten Başkan Sarı sözlerine şu şekilde devam etti; “Kurduğumuz tesisimizde Akdağ suyunu paketleyip, vatan-daşımızın hizmetine sunacağız. Daha sonra ki süreçte bu tesisten elde edilen mamullerin belki ihracatını da yapma fırsatımız olacak.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı