Son Dakika

BAŞKAN SARI: ‘ÇANAKKALE TÜRK MİLLETİNİN KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDUĞU BİR DESTANDIR’

BAŞKAN SARI: ‘ÇANAKKALE TÜRK MİLLETİNİN KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDUĞU BİR DESTANDIR’

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabul edilmesinin 100’üncü yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Sarı mesajında şu ifadelere yer verdi; “Milli müca-delemizin en çetin döneminde şanlı ecdadımızın yeniden dirilişini, şahlanışını en güzel şekilde ifade eden ve ölüm-süzleştiren İstiklal Marşımız, Türk milletinin inancının ve vic-danının ortak sesi, yenilmez azminin destanıdır. Kurtuluş mücadelesinin en buhranlı dönemlerinde, ‘Korkma!’ diye başlayan bu eşsiz eser kahraman ordumuzun ve aziz milleti-mizin umut meşalesi olmuş, zorluklar karşısında dayanma gücünü artırmış, Türk bağımsızlık ruhunun canlanmasına, maddi ve manevi bakımdan oldukça sıkıntılı günler geçiren milletimizin iman ve inancını adeta şahlandırmıştır.
Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın zor dönem-lerinde Anadolu’yu karış karış dolaşmış, şiirleri ve yazıları ile milli mücadelenin maneviyatını, fikir cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesine vesile olmuştur” dedi.
‘İSTİKLAL MARŞIMIZ, DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE KALPLERİMİZİ, RUHLARIMIZI BİRLEŞTİREREK YOLUMUZU AYDINLATMAYA DEVAM EDECEK’
Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un bu eşsiz eseriyle Türk milletini vatan ve bayrak sevgisi, birlik, beraberlik, ortak dü-şünce ve değerler ekseninde buluşturarak zirveleştirdiğini belirten Başkan Sarı mesajının devamında; “Merhum Meh-met Akif’in bu eşsiz eserinin her dizesinde Türk milletinin kahramanlığını, fedakârlığını, bağımsızlık düşüncesini gör-mekteyiz. Mehmet Akif, “ O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir, o günleri yaşamak lazım, o şiir artık benim değildir, o milletimindir.
” Diyerek bu eşsiz şiirini Aziz Türk milletine hediye et-miştir. Milli mücadele günlerinin heyecanını destansı bir şe-kilde yansıtan İstiklal Marşımız, dün olduğu gibi bugün de kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirerek yolumuzu aydınlat-maya devam edecek, eşsiz vatanımızın semalarında ilelebet yankılanacaktır. Bu vesile ile İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 100’üncü yıl dönümünde; milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahraman-larını sonsuz rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, aziz ha-tıraları önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı