Son Dakika

Başkan Sarı, Geleneksel El Sanatları sergisinin açılışını gerçekleştirdi

Başkan Sarı, Geleneksel El Sanatları sergisinin açılışını gerçekleştirdi

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kültür İşle-ri Müdürlüğü tarafından organize edilen “Geleneksel El Sanatları” sergisinin açılışını İl Proto-kolünün ve geniş bir katılım ile gerçekleştirdi.
Sergi açılışı sonrası konuşan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Bugün 8 Mart Dün-ya Kadınlar Günü, şimdiden bütün kadınların bu özel gününü huzurunuzda kutluyorum.
Kadınlar dediğimizde ilk akla gelen anamızdır. Huzurunuzda annemin de Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Varoluş sebeplerinden birisi olan analarımızın çok korktuğumuzda ve çok sevindiğimizde insan hangi yaşta olursa olsun kucaklarına sığınma ihtiyacı duyarız.
Lakin 2 gün önce Samsun ve bunun benzeri olaylarla kadınlara yapılan şiddeti canı gönül-den kınıyor, lanetliyor ve diyoruz ki; Kadına uzanan eller kırılsın.
Benim bir tezim var.Korunma ve korunmalık,dokunulmazlık sadece mecliste olmamalı di-ye düşünüyorum.
Bu hakkın kadınlara ve çocuklara da verilmesi gerektiğine düşünüyorum.
Önce bizler kadınlarımızı koruyabilmeli ve onların haklarına saygı duyma gerektiğine inan-mamız lazım. Toplumda, kadınlara fırsat eşitliğinde önlerini açmamız ve fırsat tanımamız lazım. Ben Amasya’nın Belediye Başkanı, Şehrül Emini olarak dün evde otururken herkes gibi çıkıp ta dünya kadınlar gününü kutluyorum.
Herkese sağlık, sıhhat diliyorum un dışında ne yapabiliriz diye düşündüm. Ve karar ver-dim. Hemen yetkili Başkan Yardımcımız ve müdürlerimizi arayarak, belediyemizde çalışan tüm kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde izin verdik.
Burada çalışan görevli kardeşlerimiz var. Onlarda bir sonra ki gün izinlerini yapacaklar. Kadına saygı esastır. Kız çocukları evin rahmeti ve bereketi dir. Allah Teala güç noksanlığı konusunda o imkanı hanımefendilere tanımamış lakin her ne kadar fiziksel gücü onlara ver-mese de merhamet gücünü hanımefendilere vermiştir. Bu vesile ile buraya uzaktan, yakından gelen başta Hanımefendi olmak üzere mülki amirlerimiz, birim müdürlerimiz, hem-şehrilerimiz, arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Sarı konuşmasının ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması nedeniyle prog-rama katılan kadınlara karanfil takdim etti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle belediye kültür merkezi salonunda gerçekleştirilen “Geleneksel El Sanatları” sergisinin açılışına; Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Vali Mustafa Masatlı’nın eşi Esra Masatlı Hanımefendi, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, Özel İdare Genel Sekreteri Erdin Acar, İl Milli Eği-tim Müdürü Ömer Coşkun, MHP Amasya İl Başkanı Şuayip Ak, MHP Amasya Merkez İlçe Baş-kanı Oğuzhan Yetik, İYİ Parti Amasya İl Başkanı Avni Verdi, CHP Amasya İl Başkan Yar-dımcısı Recep Zorlukuş, CHP Amasya Merkez İlçe Başkanı Arif Ferahoğlu, SGK İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, Amasya İl Genel Meclisi MHP Grup Başkanı Me-sut Ünal, Emekli Eğitimci Mus-tafa Tekin, Belediye Meclis Üye-leri,Siyasi Partiler, Kamu Kurum ve Kuruluşların Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı