Son Dakika

BAŞKAN SARI, GENÇ AİLESİNİN 28 YILLIK ACISINI PAYLAŞTI

BAŞKAN SARI, GENÇ AİLESİNİN 28 YILLIK ACISINI PAYLAŞTI

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Almanya’nın Solingen kentinde ırkçı sal-dırıda aile fertlerinden 5 kişiyi kaybeden 78 yaşındaki Mevlüde Genç’i Mercimek köyün-deki evinde ziyaret ederek, 28 yıldır din-meyen acısını paylaştı.
Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993 günü evinin ırkçı saldırganlar tarafın-dan kundaklandığı faciada iki kızı, iki torunu ve yeğenini kaybeden Mevlüde Genç’i ziyaret eden Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Genç ailesinin 28 yıldır dinmeyen acılarını paylaştı. Başkan Sarı’ya ziyarette, Vali Yardımcısı Turgay İlhan, Taşova Kaymakamı Mustafa Berk Çelik, Belediye Başkan Vekili Özcan Gür, Başkan Başdanışmanı Ahmet Ye-nihan, MHP Taşova İlçe Başkanı Aslan Ber-ber, Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Muammer Tufanoğlu ve Emekli Eğitimci Şevki Canlı eşlik etti.
Memleketleri Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Mercimek köyünden Almanya’ya gidip orada yeni bir yaşam kurmaya çalışırken hafızalarında derin yaralar açan facia gecesi olanları anlatan Mevlüde Genç, “İşten gel-miştim, yorgundum. Yatmıştım. Evimize mo-lotof atmışlar. Gök gürlüyor zannettim, değil-miş. Kapıyı açık baktığımda ateş merdi-venleri sarmış. Çocuklarım tatlı uyku-larındaydı.
Kuşlar gibi bağırdım. ‘Çocuklarım kalkın, yanıyoruz’ diye seslendim. Allah bu acıyı kimseye vermesin” diye konuştu.
ALMANYA CUMHURBAŞKANINA: GENÇLERİ BİRBİRİNE DÜŞMAN ETMEMEMİZ LAZIM”
İnancı ve faciada kaybettiği kızları Gül-süm (27), Hatice (18), torunları Hülya (9) ve Saime’nin (4) ve yeğeni Gülistan’ın hatıra-larıyla yaşama tutunduğunu anlatan 78 yaşındaki Genç, her yıl düzenlenen anma etkinliklerinde Alman yetkililerle çok defa bir araya geldiklerine değindi. Almanya Cum-hurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile yap-tığı görüşmeyi de şu sözlerle aktardı; “Ben şehit annesi olarak büyüğüm. Sizde Alman-ya’nın Cumhurbaşkanı olarak büyüksün. İki-mize çok görev düşüyor. Gençleri sokak-lardan toplamamız, birbirine düşman etme-memiz lazım. Bu çocuklar bizim.
Arkaya bakmayıp yeni bir sayfa açsınlar diye konuştum.”Saldırıyı düzenleyenler ha-ricinde kimseye düşmanlığı olmadığını yine-leyen Genç, “Türkiye doğduğum yer oldu. Al-manya’da doyduğum yer oldu. Çocuklarımı yetiştirdim orada. Almanya’da Türkler olarak üçüncü, dördüncü nesle girdik. ‘Çocuk-larımız birbirine düşman olmasın, yan gözle bakmasın’ diye mesajlar verdim” şeklinde konuştu.
BAŞKAN SARI, GENÇ AİLESİNİ EV-LERİNDE ZİYARET ETTİ
Mevlüde ve Durmuş Genç çiftini köy-lerinde ziyaret eden Amasya Belediye Baş-kanı Mehmet Sarı, saldırıda hayatını kaybe-denleri rahmetle andı. Sarı, Solingen’deki üzüntü verici facia gibi olayların bir daha yaşanmaması için ellerinden gelen gayreti sürdüreceklerini söyledi.
MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYDIN, GENÇ AİLESİ İLE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞTÜ
Mevlüde Genç ile görüntülü görüşme ger-çekleştiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın da acılarını paylaştığı aileye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin selamlarını iletti. Aydın, dünyanın neresinde olursa olsun MHP’nin tüm varlığıyla soydaşların yanında olduğunu bildirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı