Son Dakika

Başkan SARI; “KAZANAN AMASYA OLACAK”

Başkan SARI; “KAZANAN AMASYA OLACAK”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Akdağ mevkiine kurulacak olan hidroelektrik santrali (HES) ve İsale Hattı Yenilenmesi Projesi’nin yapımını üstlenen firma ile sözleşmeyi imzaladı.
Geçtiğimiz ay ihalesi yapılan ve İsmail Çelik inşaat tarafından yapımı üstlenilen Hidro Elektrik Santrali ve İsale Hattı Yenilenmesi projesi için Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve firma yetkili Burak Çelik düzenlenen törenle sözleşmeyi imzaladılar. Toplam maliyeti 45 milyon olan projenin imza töreninde Başkan Sarı’ya Başdanışman Ahmet Yenihan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Özel eşlik etti.
Bugün Amasya’nın geleceği ile alakalı, Amasya halkının direk kendisini ilgilendiren bir meselesinin yüzyıllarca sürecek bir meselesinin halli için buradayız. Amasya’nın olmaz-larından bir tanesi Amasya’nın içme suyu meselesi. Su 1997 yılında saniyede 460 litre tahsis edilerek Amasya’mıza verilmiş. 2010 yıllarına gelindiğinde su azalmış, kesilmiş. Yani 109 lit-reye düşmüş. Amasya’nın günlük saniyede kullandığı su 330-340 litre.
Amasya’ya gelen 109 litre. Bundan köylerde kesinti sağlıyor. En büyük kesintiyi de en ya-kın belde Ziyaret yapıyor.
Yani Amasya’ya giren su 70 litre. Yani altıda bir. Önce bu suyun halledilmesi lazımdı. Bu su-yun mücadelesini verdik. Tabi Amasya bu arada susuz mu kaldı derseniz Amasya’da 26 tane kuyu var, suları oradan basıyoruz. İnşallah kuyu işinden vazgeçeceğiz.
Bizim söyledik-lerimizi hep hikaye zannettiler. Bizim hikaye dinlemeye ne yaşımız ne de zamanımız müsait. Zaman zaman onlara şöyle söylüyorum. Yolu uzun olanın heybesi doludur, yüküde ağırdır. Bizim yolumuz uzun projelerimizin daha niceleri birbirini devam edecek burada kazanan Amasya olacak. Kimsenin bu iş olmaz demesini istemiyorum.
Bu işin çözüm noktası ayağı ile gelen tertemiz Akdağ’ı suyunu Amasya’ya getirmektir. Suyun tahsisini aldık ve buraya çerçevelettik.
Suyu aldık fakat bunu taçlandırmak lazım, taçlandırabilmek içinde arkadaşlarımız oraya santral projesi çizdiler, 2.37 megavatlık bir HES projemiz var. Bu HES projemizi iki gün önce ihale ettik, ihaleye 7 firma katıldı, 2 tanesi çekildi, geriye kalan firmalardan İsmail Çelik inşaat Ankara grubu ihaleyi aldı, bekleme süreci vardı, bekledik şu anda da nasipse imza merasimi yapacağız.
Bu projemizin içerisinde ayrıca Akdağ’dan gelen 9 kmlik boru hattının 3 kilometre ile kısaltması da var.
Hem o borular eskimiş hem de suyun debisini yükseltmek maksadıyla 9 kilometrelik hattı 3 kilometreye düşürüyoruz. 40 kilometreden gelen bir hattımız var.
Şimdi bu da otuz küsürlere düşecek. En çok merak edilen konulardan bir tanesi de ihale bedeli oldu. 45 buçuk Milyon üzerinden açılan ihale 38 milyona İsmail Çelik inşaat Ankara Firmasında kaldı, boru hattının yenilenmesi de burada var. Özellikle şunuda söyleyim biz burada finansman kullanacağız. Lakin görüştüğümüz yerlerde sözümüz şu; “Bizim cihazımız tıkır tıkır başlayacak, ödeyeceğimiz para 1 ay sonra başlayacak.” Yani belediyemizden 1 lira çıkmayacak, kendi kazandığı ile ödeyecek. Bu yatırımın karşılığı bize üç buçuk senede döner. Üç buçuk sene sonra Amasya belediyesinin orada 60-70 milyonluk bir yatırımı olmuş olur. Daha sonra da Amasya belediyesine her ay bir, bir milyonun üzerinde para akar. Yani yaptığımız ihaleden Amasya Belediyesinden bir kuruş çıkmadan finansmanı tamamen dışarıdan karşılanmak kaydıyla ve üretim sonucunda dönüşen mevzuatla parasının ödenmesi kaydıyla bu santral kurulacaktır. Önemli olan şudur Amasya’da şimdiye kadar yapılmış en büyük ihaledir. Zamanımız yok, hazırız, her şeyimiz hazır.
Kayabaşı GES santralimiz var, ihale safhasındayız 5 megavat Allah nasip ederse önümüzdeki ayda sonun ihalesini yapacağız. Ben yap işlet şahsen katılmıyorum ancak yüzde 40 size yüzde 60 bize derim. Mülk belediyenin olacak. Biz koskoca bir şehiriz, kimsenin hizmetinde değiliz. Ben tüccar adamım mevzuya tüccarca bakıyorum. Biz bu işi dört beş ay içerisinde bitireceğiz. ” ifadelerine yer verdi
Başdanışman Ahmet Yenihan ise, “Bu projemiz 3 aşamadan oluşuyor. Bir tanesi drenaj tesislerimizin rehabilitasyonu iyileştirilmesi ve elde ettiğimiz su miktarının arttırılması.
İkincisi İsale hattımızda ekonomik ömrünü tamamlamıştı. Çelik borular horozyona uğramıştı değişme zamanı gelmişti.
Çelik boruların ishale hattını da değiştiriyoruz, Burada 9 kilometre olan alanı 3 kilometreye indirerek, mesafeyi kısaltıyor. Üçüncü aşama olarak ise santral bir türbin ile 2.3 Megavatlık bir enerji santrali kuruyoruz. Böylece proje hem kapasitesi artmış, hedeflediğimiz 460 litre saniye suyu elde etmiş, hem de çelik borular yenilenmiş ve ekonomik ömrü uzatılmış,hem de buradan enerji üretilerek her ay yaklaşık bir milyon gibi bir girdi sağlanmış oluyor projemizin başlarında söylediği gibi en önemli özelliği fizibıl bir proje oluşu kendi lansmanını kendisinin ödeyecek oluşu Başkanımız ve başkan yardımcımız Ali Özel ile birlikte iller ban-kası genel müdürlüğüne gittiğimizde bize çok fizibıl bir proje,vizyon proje biz bunu dergi-lerimize basalım animasyonunu alalım başka belediyelere de örnek olarak sunalım dediler ”Amasyamıza hayırlı uğurlu olsun Başkanımızı gönülden tebrik ediyorum.”dedi
Daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı Ali Özel;projenin teknik detayları hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi.
İhaleye çıkmadan önce,bu işi yapabileceğine ilişkin ağır şartlar projemiz şartları ileriye getirebilmelerine ilişkin,mesleki tecrübesiyle makina parkını, araç gerecini,sermaye ye-terli-liklerini onları sağladıklarını belirtti.
Açıklamaların ardından Başkan Sarı ve firma yetkilisi Çelik projeye start verilmesi için söz-leşmeyi imzaladılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı