Belediye

BAŞKAN SARI, MİLLİ GÜREŞÇİ HAMİT KAPLAN’I ANMA PROGRAMINA KATILDI

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Milli güreşçi Hamit Kaplan’ın ölümünün 46. Yıldönümü nedeniyle mezarı başında düzenlenen anma programına katıldı.
5 Ocak 1976 yılında Çorum’da geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden Olimpiyat ve Dünya Şam-piyonu Milli Güreşçi Hamit Kaplan, ebediyete intikalinin 46’ıncı yıldönümünde kabri başında anıldı. Programa, Amasya Vali yardımcısı Fa-ruk Ekiz, Hamamözü ilçe kaymakamı Okan Dağlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Hamamözü ilçe Belediye Başkanı Fatih Bay-rakdar, Türkiye Güreş Fede-rasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, Kırkpınar başpeh-livanı Recep Kara, kurum ve kuruluşların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Anma töreninde bir konuşma yapan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “En eski Türk sporlarından bir tanesi olarak bilinen güreş, milletimiz açısından her dönem önemli bir yere sahip olmuştur. Bir ibadet şekli olarak algılanmış, güreşe ve güreşçiye ayrı bir değer atfedilmiştir.
Hatta Türk milleti kahramanlarını, güçlü insanlarını pehlivan olarak nitelendirmiştir. Güreş yapan insanları da paralel bir sosyal statüye koyarak aynı unvanla adlandırmıştır.
Güreş Türk milleti için milli ve dini motiflerle donatılmış köklü bir gelenek olmuştur. Bu köklü gelenek ona mensubiyet şuuru ile bağlı olan, sembol şahsiyetler tarafından günümüze kadar taşınabilmiştir.
Bu sembol şahsiyetlerden bir tanesi de bugün anma programı için bir araya geldiğimiz Hamamözü ilçesi nüfusuna kayıtlı olan ve 5 Ocak 1976 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kay-beden dünya ve olimpiyat şampiyonu Hamit kaplandır. Ağır sıklette hem serbest, hem de grekoromen stilde dalının en iyilerinden biri kabul edilen Hamit Kaplan’ın bu alanda birçok başarıya imza atmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı