Son Dakika

BAŞKAN SARI, SARI: ‘NEVRUZ, HER ZAMAN GÜZELLİĞİ, MUTLULUĞU, UMUDU VE HUZURU SİMGELER’

BAŞKAN SARI, SARI: ‘NEVRUZ, HER ZAMAN GÜZELLİĞİ, MUTLULUĞU, UMUDU VE HUZURU SİMGELER’

Amasya Belediye Başkanı Sarı mesajında; “Nevruz, her zaman güzelliği, mutluluğu, umudu ve huzuru, kısacası bü-tün müspet değerleri ifade için kullanılır.
Baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve asılardır bu top-raklarda bayram coşkusuyla kutlanan Nevruz, aynı zamanda kardeşliğin, barışın ve huzurun sembolüdür.
Binlerce yıldır baharın gelişi gerek bu coğrafyada gerekse bağrından kopup geldiğimiz Orta Asya’da coşkulu kutla-malara sahne oluyor. Yine binlerce yıldır tabiatın dirilişine, uyanışına güneşli günlerden umutlanışına bizler de eşlik edi-yoruz.
Nevruz, her yıl bir bayram havasıyla karşılanmış, her top-lum ve toplulukta yeni yeni uygulamalarla tam bir bahar bay-ramına dönüşerek günümüze kadar ulaşmıştır.
Bu kadim geleneği sürdürmek, tabiatın dirilişine şahit ol-mak bu vesileyle kardeşliği, dostluğu, dayanışma ve pay-laşmayı tesis etmek için Nevruz’u bir bayram coşkusuyla kutlayacağız.
Farklı dil, inanç ve etnik kökene mensup vatandaş-larımızın, bir arada, huzur içinde yaşadığı, farklı geleneklerin eşsiz bir kültür mozaiği oluşturduğu ülkemizde; halkımız, yakılan her Nevruz ateşinin etrafında ele ele gönül gönüle kenetlenerek, ortak duygular içinde buluşarak barış kültü-rünün yeşermesine katkıda bulunmakta, sevgi, saygı ve hoş-görü çerçevesinde birlik ve beraberlik her geçen gün daha da artmaktadır.
Geçmişle gelecek arasında köprü kuran, sevgi ve hoşgörü ortamında milletleri birbirine yakınlaştıran, birliğimizi güç-lendiren ve kültürel zenginliklerimizi koruyan bu gibi değer-lerimizi gelecek kuşaklara aktarmak bizlerin görevidir. Tarih-ten gelen bu güzel geleneğin hanelerimize bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyorum. Nevruz ateşinin katı kalpleri, yumuşatmasını, gönül coğrafyamızda yaşanan savaşların son bulmasına vesile olmasını diliyorum. Başta Amasyalı hemşerilerimin ve aziz milletimizin Nevruz Bayramı’nı en kal-bi duygularımla kutluyorum” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı