Son Dakika

Başkan Sarı, TGRT TV’ye konuk oldu

Amasya Belediye BBaşkanı Mehmet Sarı, TGRT TV’de Cem Küçük’ün sunduğu “Günaydın Türkiye” programına konuk oldu

TGRT TV’de Cem Küçük’ün sunduğu “Günaydın Türkiye” programına konuk olan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya’nın tarihi, kültürel değerlerinden ve şehre kazandıracağı projelerinden bahsetti.
Canlı yayında Amasya için hayata geçirdiği ve geçireceği projelerini anlatan Başkan Sarı konuşmasında şunları kaydetti; “Amasya kendi ölçeği, standartları ve ekonomisi ile geçinen bir yapıya sahip. Bizlerde yapacağımız çalışmalar ile Amasya’yı dünyaya entegre edeceğiz. Bu anlamda dünya markalarından birisi olan HİLTON ile anlaştık.
Görüşmelerimiz devam ediyor. Şuan mevcut belediye binamızı otele çeviriyoruz. Turizmin altyapısı önce seyahat istirahati, yemeği ve uğurlaması olarak adlandırılır. Bizde bu manada dünya çapında bir firmanın Amasya’ya gelmesini sağlayarak, şehrimizin dünya ile entegre edeceğiz” dedi.
‘SUYA YÜZDE 50 İNDİRİM YAPTIK’
Şehirde içme suyu ücretlerinde yüzde 50 indirim yaparak, halkın ekonomik anlamda bir nebze de olsa rahatladıklarını söyleyen Sarı açıklamasının devamında; “İnsandaki hazinenin bana göre adı akıldır. Eğer insan da akıl varsa çözümde ondadır diye düşünüyorum. Bu manada suyu neden yüzde 50 indirdik bunun matematiksel bir açıklamasını yapmak isterim. Bizim su ücretlerinden topladığımız miktar 2 milyon lira, yani bir yılda 25 milyon lira bir gelir elde ediyoruz. Yüzde 50 indirim yaptığımıza göre bu rakam ayda 1 milyon liraya düşüyor. Lakin Amasya’da suyu 26 kuyudan basıyor ve 1 milyon 200 bin lira elektrik parası ödüyoruz. Şimdi ise ben suyu Akdağ’ın ayağından getire-ceğim için kuyulardan dolayı verdiğimiz meblağdan kurtul-muş oluyoruz.
Bunun dışında insan ta-sarrufundan kurtuluyoruz. Ayrıca Akdağ’a kurduğumuz 3 megawatlık santralla beraber aylık 1,5 – 2 milyon lira elektrik kazanımı elde etmiş olacağız. Akdağ’ın altına paketleme üni-tesi kurarak, gelirler sağlamış olacağız. Yani burada hem vatandaşımızın su faturaları rahatlarken, sağlayacağımız ek gelirlerle kasamıza daha fazla para girmesini elde etmiş olacağız” diye konuştu.‘YEŞİLIRMAK YEŞİL AKACAK’
Yeşilırmak nehrinin ıslah edilmesi noktasında önemli çalışmalarının olduğunu ifade eden Başkan Sarı; “Amasya’nın ırmağının seviyesinin düşmesi ile beraber balık ölümleri gerçekleşti. Oksijen sıkıntısı ve su seviyesinin düşüklüğünün olmasına bu olayı tetiklemiştir. İşte tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için bizim Yeşilırmak nehrimiz için ciddi bir projemiz var. Bizim Tokat Üniversitesi ile başlatmış olduğumuz projemizi Amasya Valiliğimize devrettik. Tokat, Çorum, Samsun Valilikleri, Belediyemiz ve birkaç ilçemizin DSİ’nin katılımıyla nehrimiz için ciddi bir proje yaptık.
Sayın Valimizin önderliğinde inşallah önümüzdeki süreçte Yeşilırmak adı gibi yemyeşil akacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı