Son Dakika

Başkan Sevindi, “Yeşilırmak’ın Geçtiği İllerin Yöneticileri Bir Araya Gelerek Irmağımızın Islahı İçin Acilen Gereken Adımları Atılmalıdır

Başkan Sevindi, “Yeşilırmak’ın Geçtiği İllerin Yöneticileri Bir Araya Gelerek Irmağımızın Islahı İçin Acilen Gereken Adımları Atılmalıdır

Amasya’da Yeşilırmak neh-rinde yaşanan kirliliğe dair Amasya yalıboyu Alçak Köp-rü’de ortak basın açıklamasında bulundular.
Anavatan Partisi İl Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi İl Baş-kanlığı, Demokrat Parti İl Baş-kanlığı, Gelecek Partisi İl Baş-kanlığı ve İYİ Parti İl Başkanlığı adına ortak basın açıklamasını CHP Amasya İl Başkanı Av. Tur-gay Sevindi yaptı.
Turgay Sevindi yaptığı açık-lamada, “Bugün Dünya Su Günü olması nedeniyle şehrimizde, ül-kemizde ve dünyada yaşanan su sıkıntılarının da üst düzeyde olduğunu unutmayalım ve su tüketiminde herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.
Şehrimizde turizme ve tarıma büyük katkı sağlayan YEŞİLIRMAK uzun zamandır kirlilik-ten kurtulamamaktadır. Yeşilırmak havzası içindeki tarım ve sanayi tesislerinin, yerleşim birimlerinin arıtma tesislerinin olmaması ya da yetersiz olması ırmağımızın kirlenmesinin başlıca nedenleridir.
Ülkemizde yaşanan kuraklık ile beraber bu kirlilik daha da belirgin şekilde ortaya çık-mıştır.
2020 yılı sonundaki balık ölümlerinden sonra Mart ayı başından bu yana da büyük bir kirlilik ırmağımızda devam etmektedir.
Bölgemizdeki çiftçiler de akan kirli suyu kullanamadıklarını belirtmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz kirlilikle ilgili inceleme başlattığını ve yapılan ilk tespitte kir-liliğin Çorum Çayı yatağındaki temizlemeden kaynaklandığını yaklaşık 2 hafta önce açık-lamıştır. Yapılan açıklamada ayrıca kirliliğe yol açan işletmelerin tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanacağı ifade edilmiştir.
2 haftalık süre geçmesine rağmen Yeşilırmak Nehrinde kirlilik halen devam etmektedir.
Çorum Çayı’ndaki temizleme faaliyetleri 2 haftadır bitmemiş midir? yoksa kirliliğin kay-nağı başka bir sebepten mi kaynaklanır?
Bu şehri yönetenlerin bir an önce bu kirliliğin sona ermesi için gereken adımları atmalı, kirliliğe neden olanları tespit etmeli ve caydırıcı cezalar uygulamalıdır.
Yeşilırmak’ın geçtiği illerin yöneticileri bir araya gelerek ırmağımızın ıslahı için acilen gereken adımları atılmalıdır. Kesin ve sürekli çözüm üretilmesi için bizler gereken katkıyı yapmaya hazırız.” şeklinde konuştu
İYİ Parti İl Başkanı Avni Verdi yaptığı açıklamada : Amasya denilince aklımıza ilk gelen şey tarihi, doğal güzellikleri ve yeşilırmak şehrimizdir.
Şu an yeşilırmak nehrimize baktığımızda nehrimizin artık o güzelliğini kaybettiğini artık tamamen kirlendiğini ve pislik aktığıtığını üzülerek görmekteyiz.
Buradan İYİ parti il başkanı olarak kurum il müdürlerine tüm yetkililere sesleniyorum. Siz sahip çıkmazsanız biz Amasya’mıza sahip çıkacağız. Yaklaşık bir aydır tamamen ne olduğunu bilmediğimiz bir atıkla kirlenen bu yeşilırmağın sorununa bir çare bulunması için kirliliğin nedeninin tesbiti için gerekenlerin yapılması hususunda yetkilileri uyarıyoruz.
İyi parti olarak bu işin takipçisi olacağız.Yeşilırmak ” Bin dönümlük bir arazini can damarıdır. Gerekenler yapılmazsa önlem alınmazsa bu bölgede tarım tamamen bitecektir.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı