Son Dakika

Bayram Telaşı Başladı: Baklavacılar Tam Mesaide

Türk mutfağının ilk ürünü “Antep baklavası”nın üretildiği Gaziantep’li ustalar, Kurban Bayramı öncesi artan siparişleri yetiştirmek için yoğun mesai yapıyor.
Kurban Bayramına sayılı günler kala baklavaya olan yoğun talebi karşılamak için kentteki işletmelerde tatlı telaş başladı.
DURGUNLUĞU ATLATACAĞIZ
Amasya Kentindeki bir baklava üretim tesisinin Yılmaz Usta işletme olarak “bayram modu”na geçtiklerini söyledi. Bayramın kendileri için fırsat olduğunu belirten Halil Usta, “Normalde havaların ısınmasından dolayı işlerimizde durgunluk oluşmuştu ama bu durgunluğu inşallah bayrama kısa süre kala atlatacağız. İşlerimiz daha da artacaktır.” dedi.
Bayramlarda misafirlere en çok baklava ikram edildiğini belirten Halil Usta, “Havaların ısınmasıyla insanlar tatile gidiyor ama yine de bayramı evinde geçiren baklava severler siparişlerini veriyor. Bu da bizim işimizin artmasına vesile oluyor. Bayrama 3-4 gün kala işimiz biraz daha artacak. Vardiya sayımızı arttırıyoruz. Hazırlıklarımı ona göre tamamladık.” diye konuştu.
Baklava ustası Yılmaz Usta da her bayram öncesi tatlı bir telaşa girdiklerini söyledi. Kentteki tüm işletmelerin bayramları fırsat olarak gördüklerini aktaran Usta, şunları kaydetti: “Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. İnsanlar şimdiden bayramda güzel ve kaliteli baklava yemek için sipariş vermeye başladı. Bu durum bizi olumlu etkiliyor. Üretim ve satışta hummalı bir çalışma var. Paketleme için ayrıca eleman aldık.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.