Gündem

BELEDİYENİN PROJESİNE DOKAP’TAN DESTEK

Amasya Belediyesi’nin hazırladığı proje ve DOKAP’ın finansal desteğiyle Hatuniye Mahallesinin çehresi baştanbaşa, tarihi dokusuna uygun şekilde yenilenecek.
Kent merkezinde turistlerin uğrak noktası olan içeri şehir bölgesi, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve ekibinin hazırladığı proje.DOKAP dan sağlanan finansman ile tarihi dokusuna uygun şekilde yeniden düzenle-necek.
‘BÖLGEMİZ TURİZMİN VAZGEÇİLMEZ ALANLARINDAN OLACAK’
Hatuniye Mahallesinde özgün ve tarihi mimariyi koruyacaklarını vurgulayan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı açıklamasında şunları kaydetti;
“Amasyamız için hayırlı ne olacaksa, göreve geldi-ğimiz günden beri o işlerde var olduğumuzu beyan ettik, etmeye de devam ediyoruz. Şehrimiz için bundan başka gayemiz yoktur.
Amasya’mızda önem verdiğimiz tarihi doku, geçmişimizi yaşadığımız ve şehrimizin vitrini olarak tanıttığımız Hatuniye Mahallesi yani içeri şehirde bulunan 2 adet camii, 2 adet tarihi hamam, tescilli binalarımız ve Hazeranlar konağının restore edilme-siyle bölgemiz turizmin vazgeçilmez alanlarından olacak. Bizim için önemli bir dokuya sahip olan içeri şehir Amasya’mızın oteller bölgesinin, kafeteryala-rının, restoranlarının bulunduğu, eğlence ve turizm noktasında merkez olan bir bölgemiz. O bölge-nin yeniden düzenlenmesi yeniden tarihi dokuya kavuşması noktasında daha önceden hazırlamış olduğu-muz bir projemiz vardı, bu projemiz neticede DOKAP tarafından uygun görüldü ve nasip olursa içeri şehrin düzenlenmesi noktasında bir protokol imzaladık. Verdikleri iyi bir bütçe ile inşallah içeri şehri düzenleyerek orayı layık olduğu hale getireceğiz” dedi.
‘BÜTÜN KARADENİZ BAŞKANIMI KONUŞUYOR’
2020 yılında Amasya ve Çorum illerinin DOKAP a dahil olduğunu ve bu sene Amasya için ikinci proje desteğini verdiklerini söyleyen DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ise;
“Bu Proje desteğinin en önemli kalemlerinden, projelerinden bir tanesi Sayın Başkanımızın ve ekibinin bize sunduğu Hatuniye mahallesinin turizm potansiyelinin artı-rılması projesidir.11 il arasında en fazla ödenek alan birinci ilimiz Giresun, ikinci ilimiz Amasya’mızdır. Bizim bu projelere destek verme sebebimiz nitelikli projeleri aldığımız içindir. Hatuniye Mahallesi’nin turizme kazandırılması projesinde Sayın Başkanım ve ekibi güzel bir proje sundular. Bizde bu projeyi desteklemeyi uygun gördük. İnşallah Amasyamız değişiyor, güzelleşiyor, kalkınıyor. Değerli Başka-nımızın çalışmalarını bizler takdirle takip ediyoruz. Güzel şeyler oluyor, bizde bir tarafından dokunmuş oluyoruz. Tabi bu kaynakların bize ulaşma-sında özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın, cum-hur ittifakının el ele verip de yaptıkları önemli çalış-maların yansımasıdır. Özellikle söylüyorum bu kaynaklar kolay bulun-muyor. Sayın Cumhurbaş-kanımızın, Sayın Devlet Bahçeli Beyin ve Bakanımız Mustafa Varank Beyin bu anlamda idarelere ciddi destek oluyor. Bu anlamda bütün devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi, daim etsin. Birlik ve dirlik oldukça nice projeleri inşallah burada imza altına, kayıt altına alacağız. Ek bütçemizle ilgili ayrı bir çalışmamız var. Başkanımı burada tebrik ediyorum. Çok kaliteli çalışmaları var. Bütün Karadeniz Başkanımı konuşuyor ve takdir ediyor. Bizde Mehmet Sarı Başkanımızı gururla takip ediyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.