Son Dakika

Bilinçsiz hazırlanan karışımlar sağlık sorunları oluşturabilir”

Mevsim geçişlerinde vatandaşların sağlığını korumak için aradığı alternatifler ve doğal bitkiler konusunda bilgiler veren Aktar Necmettin Bacanak; “Bilinçsiz hazırlanan karışımlar sağlık sorunları oluş-turabilir” dedi.
Amasya Merkezde Aktarlık yapan Necmettin Bacanak, gazetemize yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Özellikle kış aylarına geçişlerde vatandaşların alerji ve üşütme gibi durumlarda hastaneler dışında aktarlara geldiğini ve taleplerin son günlerde arttığını söyleyen Bacanak, kış çaylarını hazırlayan ve kullanan bilinçli şekilde yapmazsa sağlık sorunları meydana gelebilir.”dedi
Aktar Bacanak,Sabahları yataktan çıkmakta zorlanıyor, uykunuzu alsanız da kendinizi yorgun hissediyorsanız Bununla birlikte havanın daha erken kararması, güneşin yerini yağmurun alması, soğukların gitgide artıp, işlerin yoğunlaşması dolayısıyla gelişen halsizlik, stres ve beslenme düze-ninde değişiklik meydana geliyor.
Vatandaşlardan son zamanlarda gelen kış çayları taleplerine yetişemediklerini belirten Aktar Necmettin Bacanak, “Kışın vazgeçil-mezi olan ıhlamur ve kuşburnu zencefil tavsiye ediyoruz.
Bunun yanında da zencefil, zerdeçal, tar-çın ve nar çiçeği ile beraber propolis dediği-miz arının ürettiği bir reçine öneriyoruz.
Doğal antibiyotik olarak geçiyor ve vücuttaki tüm alerjilere karşı kullanılabilen en iyi ürünlerden bir tanesidir.
Bitki çay-larının hiçbir katkı maddesi olmamaları hem de rahatlatıcı etkileri ile vücudun bağışıklık sistemini koruyor. Bitki çayları vücudunuzda antibakteriyel bir etki yaratarak mikroplara karşı koruma sağlıyor. Tam bir antioksidan ve C vitamini deposu olan bu çaylarla birlikte kış aylarını daha sağlıklı ve zinde geçirmek mümkün.
Mevsim değişikliklerinde özellikle soğuk havalara geçişlerde meydana gelecek nezle ve grip hastalıkları için de kış çaylarını tavsiye ediyoruz ama bilinçli yapılan kış çaylarını. İçerisine koyulan malzemenin ve yapılışının önemi var. Mesela adaçayı kaynatılarak değil demlenerek kullanılmalı,
Mutluluk ve yorgunluk gibi sorunları ortadan kaldıran melisa çayı, kış aylarının yarattığı depresif etkilere de bire bir.
Melisa çayını uyku öncesi içmek uykuya dalmayı oldukça kolay hale getiriyor.soğuk havaların yaklaşımında özellikle uygulanmalı sıcak bir şekilde tüketilen melisa çayını yaz aylarında ise serinlemek için tüketmek mümkün. Melisa çayını lezzetli hale getirmek için içerisine bir dilim limon atabilirsiniz. ıhlamur kaynatılarak kullanıl-malı ve içerisinde de zencefil zerdeçal koyarak kullanılabilir. Bilinçsiz hazırlanan çaylarda baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Özellikle bu ara taleplerde artış var kış çaylarına ve bazen ürünleri yetiştiremediğimiz zamanlar oluyor. Mesela kuşburnu mevsimi şuan şimdiden talep çok fazla
istiyorlar ve kuşburnunun mevsimi oldu-ğu halde yetişmek bi hayli zor oluyor. toplanıp kuşburnunun kurumasını bekliyoruz.
Kuşburnu çayı ise; Cilt formunu koruyan ve cildin elastikiyetini artıran kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren yapısı ile de en önemli kış çayları arasında bulunuyor. Hastalıklara karşı direnci artıran kuşburnu, tam bir C vitamini deposu olarak biliniyor. Günde 2-3 bardak kuşburnu çayı soğuk algınlığı sorunlarını ortadan kaldırırken idrar yolları sorunlarında da etkili. ansızlığa iyi gelir
Kuşburnu çayı kadınlarda ve çocuklarda demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kan-sızlık sorunları için sıklıkla tercih edilmektedir. Besinlerle alınan demirin ser-best hale geçerek vücutta kullanılmasında etkin rol oynayan kuşburnu çayı bu özelliğiyle sıklıkla tüketilmektedir. Demir eksik-liğine bağlı oluşan kansızlığı önlemek için kuşburnu çayından destek alabilirsiniz.
Gözleri korur
Kuşburnunun içerisinde yer alan önemli bir karotenoid olan likopen göz sağlığı için oldukça önemlidir. Katarakt tedavisi açısından kuşburnu tüketimi yardımcı bir ürün olabilir. Aynı zamanda farklı göz hasta-lıklarının ilerlemesini durdurmak için de kuşburnu çayı tercih edilebilir.
Cildinizi güzelleştirir
Kuşburnunun içerisinde yer alan A vitamini cildiniz için oldukça önemlidir. Özellikle cildin elastikiyetini korumak açısın-dan A vitamini etkin bir yardımcıdır.
Aynı zamanda kuşburnu çayını düzenli tüketerek yaşlanmasını geciktirici etkisini deneyimleyebilir Kolajen üretimini arttıran kuşburnu ile cildinize parlak ve canlı bir dokunuş yapabilirsiniz.
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu çayını soğuk kış günlerinde tüketerek grip gibi rahatsızlıkları daha hafif geçirebilirsiniz. Mevcut soğuk algınlığı sorunları için kuşburnu çayından destek alınabilir.
Zencefil çayı Faydaları ise; Özellikle kış günlerinde içinizi ısıtmak için birebir olan zencefil çayı, oldukça hafiftir ve iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.
Mide ağrıları ve sindirim sorunları için zencefil tüketebilirsiniz, özellikle çok yediğiniz yemeklerden sonra sindirime yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir, öksürüğü azaltır ve bağırsaklar için birebirdir.
Serin havalarda sıcak bir içecek istediğinizde, sabah ya da öğleden sonra tüketebilirsiniz.
Benzer farklı tatlar sunan sıcak çikolata ve salep gibi ağır olmadığından harika bir kış içeceği olacaktır.
Zencefil çayının en önemli özelliklerinden biri ise son derece hafif olmasıdır. İçinde kafein bulunmaz ve sıfır kaloridir. İçine şeker yapmadığınız takdirde (bal konabilir) içebileceğiniz en sağlıklı ve diyet dostu içecektir.
Nar Çayının Faydaları Nelerdir?
Nar çiçeğinden elde edilen çayın insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Nar çiçeği çayının özellikle mevsiminde tüketil-mesi birçok hastalığında önüne geçmekte ve tedavilerinde yardımcı niteliği taşımaktadır.
Nar Çiçeği çayının faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; Narın içinde bolca c vitamini bulunmaktadır. Bu özelliği çiçeğinden gelmektedir. Bu nedenle de nar çiçeğindeki c vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için ideal bir çaydır.
Nar çiçeği çayının rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.
Bu nedenle de ruhsal ve bedensel yorgunluğa iyi gelmektedir.
Nar çiçeği çayı kanserli hücrelerin ölme-sinde de oldukça etkilidir. Bu nedenle de kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.
Nar çiçeği çayı böbreklere de iyi gel-mektedir. Özellikle taş ve kum oluşumunu ve iltihaplanmanın önüne geçmektedir.
Nar çiçeği doğal bir ağız bakım suyudur. Bu nedenle de içilmesinin yanında gargara yapılması ağız sağlığını korumak için oldukça etkilidir.
Bağırsakların düzenli çalışmasına da etki ederek özellikle kurt oluşumunun önüne geçer.
Nar çiçeğinin en büyük etkisi ise kolesterol dengeleyici olmasıdır. Kolesterol hastaları için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
Vatandaşlarımız bu mevsimde bol bol meyve ve sebze tüketmeli ve normal çay yerine ıhlamur içebilirler. C vitamini bol bitkiler var narçiçeği gibi, ya da antibiyotik içeren papatya çaylarını içebilirler. Öksürüğe de gülhatmi kullanabilirler iyi gelir” dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı