Gündem

BİLİYORUZ Kİ, BAŞIMIZ SAĞ OLMAYACAK

06.05.2022 tarihinde silahlı saldırıya uğrayan Av.Servet Bakırtaş Bakırköy’de bir meslekta-şımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu.
Amasya Baro Başkanı Av.Bahadır TEKEŞ, Baro İl binası önünde yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Soruş-turma devam etmekle birlikte, edindiğimiz bilgi-ye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince teh-ditlere başlayan katil zanlısının önce meslekta-şımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır.
Bu ve benzeri gerekçe-lerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığı-mızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır.Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdü-rülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır..
Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğa-lan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak.
Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim…
Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olma-yacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdur-duğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durdu-ruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş düşünce dünya-mızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce aile-sine sonra da bütün meslek-taşlarımıza, başsağlığı diliyo-ruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.