Gündem

BİNALİ YILDIRIM,AMASYA’DA KIZILAY ANAOKULU’NUN AÇILIŞINI YAPTI

Amasya’da anaokulu açılışına katılan AK Parti Genel Başkan Vekili ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım, çeşitli programlar için geldikleri Amasya’da, ’81 İl 81 Anaokulu’ projesi kapsamında, kent merkezinde yapılan “Ayşe Kadir Kutlu Kızılay Anaokulu’nun” açılış törenine katıldı.
Sayın Semiha Yıldırım Hanımefendinin himayelerinde Türk Kızılayı tarafından yürütülen ‘81 İle 81 Anaokulu Projesi’ kapsamında yapımı tamamlanan Ayşe-Kadir Kutlu Kızılay Anaokulunun açılışı, Eski Başbakanı ve aynı zamanda Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Sayın Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım Hanımefendinin teşrifleri, Vali Mustafa Masatlı ve eşi Esra Masatlı Hanımefendi, Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Kars Milletvekili Ahmet Aslan, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Amasya Eski Milletvekili Haluk İpek, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Programda ayrıca il protokolü, siyasi partilerin yöneticileri ve vatandaşlar yer aldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızla başlayan açılış programında ilk olarak konuşan Türk Kızılay İstan-bul Şube Başkanı Mehmet Uğurelli ile hemşehrimiz, Türk Telekom International Üst Yöneticisi Şükrü Kutlu, çocuklarımızın eğitim hayatına katkı vermenin onur ve mutluluğu içeri-sinde olduklarını ifade ettiler.
Amasya Belediye Baş-kanı Mehmet Sarı, Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ile Hasan Çilez ise yapımı tamamlanan anaokulunun İlimize ve minik öğrencilere hayırlı olması temennisinde bulun-dular.
Eski Başbakanı Sayın Binali Yıldırım Beyefendiyi ilimizde görmekten duyduğu memnuniyeti ifade Vali Mustafa Masatlı ise şunları ifade etti: “Sayın Başbakanım, Saygıdeğer Hanımefendi öncelikle sizleri Amasya’da ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyor, ilimize hoş geldiniz diyo-rum.
Geçtiğimiz yıl Mart ayında elim bir helikopter kazasında şehit olan, Piya-de Uzman Çavuş Hakan Gül kardeşimizin ailesine taziyede bulunmuş ve Amasyalıların acısını paylaşmışsınız. Bu vesileyle Aziz Şehidimizi ve tüm Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve hürmetle yâd ediyorum.
Bu taziye sonrasında şahsıma, Saygıdeğer Hanımefendi Semiha Yıldırım’ın himayelerinde, Kızılay’ın 81 İle 81 Anaokulu Projesi kapsa-mında, Amasya’ya bir Ana-okulu yapılması ve bu kapsamda uygun bir yer bulunması talimatı ver-miştiniz.
Biz de talimatınız üzeri-ne bulunduğumuz alanı Anaokulu yapılmak üzere tahsis etmiş ve hayırsever hemşehrimiz Türk Telekom International üst yöneticisi Şükrü Kutlu Bey ile inşaat protokolünü imzalamıştır. Bugün ise bu güzel Anaokulumuzu yine sizlerin ve Hanımefendinin teşrif-leriyle hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Bu zamana kadar her alanda Amasya’mıza gösterdiğiniz ilgiden, des-teklerden ve himayeleri-nizden dolayı Şahsınıza ve Saygıdeğer Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum.
Bu düşüncelerle başta Sizler ve Değerli Hanım-efendi olmak üzere, hem-şehrimiz Şükrü Kutlu beye ve emeği geçen herkese Amasyalılar adına teşekkür ediyor, Anaokulumuzun ilimize hayırlı olmasını te-menni ederek, saygılarımı sunuyorum.”
Son olarak konuşan Sayın Binali Yıldırım Beyefendi ise konuşmasın-da şu ifadelere yer verdi: “Şehzadeler Şehri Amasya’nın saygıdeğer güzel insanları, hanım-efendiler, beyefendiler, sevgili gençler, sevgili çocuklar bugün Amasya için önemli bir gün. İstiklal mücadelemizin ikinci durağı Amasyadır. 12-22 Haziran’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin İstiklal Mücadelesinin esas-larını Şehzadeler Şehrinde tüm dünyaya açıkladı. ‘Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ şeklinde özetleyeceğimiz bu ilkeyle şanlı mücadelemiz devam etmiş ve genç Cumhuriyeti-mizin temelleri atılmıştır.
Amasya 8500 yıldan fazladır, 14 medeniyete ev sahipliği yapmış ve Osman-lıya 12 şehzade ve bunların içinden 7 padişah yetiştir-miştir. Buram buram tarih kokan, doğasıyla bir marka şehirdir. Bu güzel şehre ne yapsa yeridir ve azdır.
Açılışını gerçekleştire-ceğimiz anaokulu bedel olarak çok büyük bir proje olmayabilir. Ama anlam olarak çok heyecan verici bir projedir. Çünkü burada yavrularımız geleceğe hazırlanarak sosyalleşecek. Peygamber Efendimizin beşikten mezara kadar ilim öğrenin tavsiyesini dikkate aldığımızda, okul öncesi eğitim öğretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha iyi anlıyoruz.
20 yıl önce ne yazık ki bunları konuşamıyorduk. Çünkü bırak okul öncesini, okul çağındaki eğitimde bile zorluklarımız vardı. Derslik sayımız, kitaplarımız, öğret-men sayımız yetersizdi. Okullarımızda internet diye bir şey yoktu. Kara Tahta yerine akıllı interaktif tahta geldi. Bütün teknoloji ve donanımlar okullarımızın emrine girdi. Bunu son 20 yılda başardık.
Ama iş burada bitmiyor. Okul öncesi eğitimde de büyük hedeflerimiz var. Sadece beş yaşında değil, istiyoruz ki üç ve dört yaşındaki yavrularımız eğitim öğretimle tanışsınlar, kendilerini hayata hazır-lasınlar. O yüzden Milli Eğitim Bakanımız büyük bir seferberlik başlattı. 2024 yılına kadar okul öncesi eğitimde ortalama %70’in üzerine çıkmak hedeflendi. Bugün beş yaşlarda bu hedefi tutturduk. Ancak üç ve dört yaşlarda daha yapacak çok işimiz var.
Biraz sonra açılışını yapacağımız eğitim yuvası, bu amaca hizmet edecektir. Altı yıl önce bu projeyi başlattık. Eşim Semiha Hanımefendi öncülük yaptı. Türk Kızılay İle birlikte bu kampanyayla aile ve hayırseverler olarak, ‘81 İle 81 Anaokulu Projesi’ ile yola çıktık. İlk anaokulunu Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde açtığımızda, azı gitti çoğu kaldı diyorduk. Amasya’ya açarken de, çoğu gitti azı kaldı diyoruz. İnşallah önümüzdeki sene sonuna kadar Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar, 81 İlimizde tüm okulları aç-mayı hedefliyoruz. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.
Kamil odur ki koya dünyada eser, eseri olma-yanın yerinde yeller eser. İşte Şükrü Kutlu kardeşi-miz de az önce Vali Bey’in de bahsettiği gibi, Amasya’ya geldiğimizde şehidimizin evinin ziyare-tinden sonra burada ana-okulu olan var mı diye sorduğumuzda yok denildi. Vali bey sağolsun anaoku-lunun yerini ayarladı. Şükrü Bey de babasının böyle bir hayali olduğunu, sağlığında gerçekleşti-remediğini, onun bu hayalini gerçeğe dönüştür-mek istediğini ifade ederek talip oldu. Kısa sürede de yapımı gerçekleştirildi. Ayşe Hanım ve Kadir Bey ise on-ların Allah mekânlarını cennet eylesin. Bütün geçmişlerimizin mekânı cennet olsun. Bu ülke için, bu millet için, bağımsızlı-ğımız için canını feda eden bütün şehitlerimizin mekânı cennet olsun. Yaşayanlarımıza Allah hayırlı uzun ömürler versin.
Çok şey konuşabilir ama esas olan ortada küçük de olsa heyecan veren bir eser var. Şunu samimiyetle ifade etmek isterim; çok büyük işler yaptık. Büyük projeler gerçekleştirdik. Dünyanın hayalinin bile erişemediği büyük havalimanları, köp-rüler, uzun tüneller yaptık. Ama insana dokunan, doğrudan evlatlarımızı geleceğe hazırlayan sosyal sorumluluk getiren projelere vesile olmak, beni bütün bu büyük eserlerden daha fazla heyecanlan-dırıyor.
Ülkemiz, İbn-i Hal-dun’un dediği gibi zor bir coğrafya. Amasya’dan ele alırsak, çevre yolunu yapar-ken başımıza gelmedik iş kalmadı. Ama dedik ki, biz bu çevre yolunu açacağız. Amasya’nın şehir içi trafi-ğini rahatlatacağız. Biliyorsunuz Ferhat ile Şirin de bu toprakların insanı. Nasıl Ferhat tüneller kazıp Şirin’in ulaştıysa, biz de milletimi-zin sevgisine ulaşmak için 20 yıldır zamanımızı boşa geçirmek.
Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘la beraber yurdun her köşesinde yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük gönülleri birleştirdik, yolları böldük Türkiye’yi doğudan batıya, kuzeyden güneye birbirine yaklaştır-dık. Ama bir şeye çok dikkat ettik; yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz. Evelallah bu kararlılığımız-la aynı şekilde devam ediyoruz. Daha yapacak çok işimiz var.
Coğrafya kader dedik, biz de bu coğrafyanın gere-ğini yapıyoruz. Bu coğraf-yada milyonlarca insana karşı sorumluluğumuz var. Şöyle bir hatırlayın; ne kadar terör, ne kadar göç, ne kadar savaş varsa hep Türkiye’nin etrafında oluyor. Irak, Suriye, Lübnan, Filistin, Kafkaslar, Karadağ ve şimdi Kuzeyimizde Rusya-Ukrayna ve 90’lı yılların ortalarında Balkanlar adeta kaynayan bir kazan. O yüzden güçlü olmaktan başka seçeneğimiz yok. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Ay yıldızlı bayrağımızı en yükseklere kadar taşıyarak, göklere çıkaracağız.
Bu duygularla açılışını gerçekleştirdiğimiz anaokulumuzun Amasya’mıza, yavrularımıza ve öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Yapımı sırasında Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza ve Milli Eğitim camiamıza katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Eserimiz hayırlı uğurlu olsun. Şükrü Beyi hayırseverliğin den ötürü tebrik ediyorum. Allah hayrını kabul etsin. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, sağ olun var olun değerli kardeşlerim.”
Konuşmaların ardından anaokulu binası Sayın Binali Yıldırım ile Semiha Yıldırım Hanımefendi, Vali Mustafa Masatlı ve Esra Masatlı Hanımefendi ile protokol üyelerimiz tarafından kurdele kesilerek hizmete açıldı. Açılışın ardından Sayın Binali Yıldırım ve eşi Sayın Semiha Yıldırım Hanımefendi, sınıfları gezerek, minik öğrencilerle yakından ilgilenerek, hediyeler verdiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.