Gündem

“BİR YETİME AİLE OLMAK” TEMALI PANEL DÜZENLENDİ

30 Haziran Koruyucu Aile Günü olması nedeniyle Amasya İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından ‘Bir Yetime Aile Olmak’ temalı panel düzenlendi.
Müftülüğümüz Konferans Salonu’nda İl Müftü Yardımcımız Berrin Çelebi’nin otu-rum başkanlığında gerçekleştirilen panelde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü gö-revlilerinden Sosyal Çalışmacı Doğan İliş ‘Koruyucu Aile Nasıl Olunur?’ Müftülüğüz vaizlerinden Uzman Vaiz Hülya Kurtça ise ‘Dini Referanslar Bağlamında Koruyucu Aile’ başlıklarıyla bir sunum gerçekleştirirken, koruyucu aile Gülsüm Şık ise katılımcılara tecrübe paylaşımında bulundu.
Konuşmalarında bütün varlıklara şefkat ve merhametle muamele etmeyi bir ibadet olarak telakki eden yüce dinimizin, toplumsal duyarlılığın bir gereği olarak özellikle yetimlere ilgi-alaka, şefkat gösterilmesi ve haklarının korunması konusu üzerinde önemle durduğunu belirten Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, “Nitekim toplum içinde en fazla şefkat ve merhamet gösterilmesi gerekenler de bir kanadı kırık olan yetim, öksüz veya bakıma muhtaç kimsesiz çocuklardır. Yetim çocukların problemleriyle ilgilenmek birey ve toplum olarak hepimizin görevidir.
Duyarlı olmak, çevremizde yaşanan acı ve ızdıraba seyirci kalmamak zaten yüreğimizde taşıdığımız imanın bir gereğidir. Onlar bizim imtihanımız, onlara olan ilgi ve alâkamız, sevgimiz, merhametimiz yüce yaratıcının katında ayrı bir değer bulacaktır. Yetimler, öksüzler, kimsesizler topluma Yüce Allah’ın emanetidir. Başta yetimler olmak üzere öksüz, kimsesiz, yoksul bütün çocuklar toplumumuzun bir parçasıdır. Bu yavrularımıza karşı sorumluluklarımız vardır. Sorumluluklarımızın bilincinde olmalı ve bu konuda duyarlı davranmalıyız” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.