Son Dakika

Bizler gençliğiz! Cumhuriyet gençleriyiz

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Eğitim Sen Amasya Yavuz selim meydanında

29 Ekim Cumhuriyetin 98’inci yıl dönümünü coşkuyla kutladı.

 

Ortak basın açıklamasında bulunan Öykü Gülenay NÜSKET şu ifadelere yer verdi;Bizler gençliğiz! Cumhuriyet gençleriyiz.”

Geleceğe umutla bakmak isteyen, motorları maviliklere süreceğimiz günlerin hayali ile yanıp kavrulan gençler.

Hayalleri çalınmış, hakkı yenilmemiş, özgür, eşit, barış içerisinde yaşamak isteyen gençler…

Bizler gençliğiz!

Dağlarında baharın kokusuna, mor salkımlı bahçelerine, ovasına, yaylasına, ormanına, havasına, suyuna, deresine, börtü böceğine yurduna sevdalı gençleriz. Bir ağaç için koca köşkü taşıtan Atatürk öğretisi alan gençleriz.

Bizler gençliğiz

Çukurova’da İnce Memed, Bolu beyinin karşısında Köroğluyuz. Kara Fatmayız, Demirci Efeyiz, Aşık Veyseliz üç telli sazın bağrında, Ferhatız, Şiriniz, turnayız gökyüzünde… aşk ile…

Bizler Mustafa Kemalleriz vatan sevdası ile.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. Yılını kutluyoruz bugün.

Yaklaşık bir asır önce esaret içerisin-de yangın yerine dönmüştü vatan. Özgürlüğümüz elimizden alınmış, vatanımız emperyalistlerin kirli ayakları altında ezilmiştir. Sultan, rahat makamında oturup, kuş tüyü yatağında yatarken Anadolu zulmün altında inim inim inliyordu. Kan, gözyaşı, açlık sefalet almış yürümüştü. Esaretin bedeli ağırdı. Bu çaresizlik ve tükenmişlik içinde Samsundan yükselen umut ışığı ısıtıyordu Anadolu halkının yüreğini. Zulme başkaldırı bir çoban ateşiydi. Halk sevdi onu, güvendi, bağlandı. Arkasında saf durdu topu, tüfeği, süngüsü, kazma küreğiyle. Doğulusu, batılısı, kadını, erkeği, kızı, kızanı omuz omuza verdi canları pahasına. Bize emanet ettiler bu kutlu günü.

Bu bilinçle biz gençler biliriz kadir kıymet, biliriz esaretin ne denli lanet, özgürlüğün ne denli kıymetli olduğunu. Biliriz savaşın kötülüğünü, barışın, sevginin, kardeşliğin güzelliğini. Nazım’ın da dediği gibi: “Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine…” yaşamanın değerini.

Biliriz kadın haklarını, çocuk haklarını. Biliriz laikliğin ne denli hayati olduğunu. Tanırız gözünden bizi Allah ile aldatmaya çalışanı, insanımızın duyguları ile oynayıp haklarımızın üzerine karabasan gibi çöken-leri. Kanmayız, kandırılanlardan olamayız olamayız, bizler Cumhuriyet gençleriyiz. Vazgeçmeyiz kamusal, nitelikli, laik eğitimden.

Parasız nitelikli sağlık hakkımızdan Demokrasiden, özgürlüklerimiz-den, adaletten, barıştan…Vazgeçmeyiz haklarımızı yiyen haramilerle mücadeleden.”ifadelerini kullandı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.