Son Dakika

Bizler İktidara Geldiğimiz İlk Gün, Çalışmalara Başladık”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Merkez heyeti,. DEVA Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar, Bölge Koor-dinatörü Kadriye Esra Aygün ve Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Avcı, Amasya ‘da bazı ziyaretler gerçekleştirdi.
Amasya ziyaretinden ve Partiden bilgiler veren, Deva Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem OKTAR,açıklamada bulundu.
Deva Partisi 9 Mart 2020 Genel Başkanımız Ali Babacan Başkan-lığında o zamandan itibaren 3 konuya odaklanmış durumdayız.
Bunlardan İlki Teşkilatlanma süreci 81 ilde 81 Başkanımız atandı.”dedi
1974 İlçenin 600 ilçe başkanı var 450 İlinde ise kongre yaptık ve kurulduğu tarihten itibaren en hızlı seçime girmeye hak kazanan Parti Deva Partisi oldu. Hızlı bir biçimde kongre gerçekleşti hemde organik bir yapılanmayla ve şu anda da seçime hak kazanmış ve aynı şekilde teşkilatlanma devam ediyor.
İkinci konuyu belirten Başkan Yardımcısı Oktar, Politikalar oluşturmak olduğundan bahsederek Ülkemizin sorunları var bu siyaset aslında bu sorunları çözümleri için yapılıyor.”dedi
Bizlerde iktidara geldiğimiz ilk 90 gün 360 gün,neler yapılacak bunlarla ilgili çalışmalara başladık.
Bunlardan ilkini çukurova da eylem alanı olarak lansmanı gerçekleştirildi.
Bu dönemde çok yoğun yaşadığımız orman yangınları ve aynı zamanda sel felaketleri iklim krizinin ne kadar doğaya etki ettiğini maalesef yaşayarak öğreniyoruz.
Bu afetler önlenebilir eylem planı yaptık ve kamuoyuyla pay-laştığı 1 Eylem planımız daha oldu özellikle sosyal güvenlik ve iyi bir sosyal biz önce doğru politikalarda emeklilere,çalışanlara,hangi koşulda bir sosyal devlet olarak yardım yapacağız ve hangi bütünsellik içerisinde bir araya getireceğiz onların çalışmalarını yaptık.
Bunları önemsiyorum çünkü önümüzdeki günlerde güçlendirilmiş parlamenter sistem hemen ardından da dijital dönüşüme eylem planlarımızı paylaşacağız.
Bize sık sık sorulan sorular var. Siz bunları yapıyorsunuz da kork-muyor musunuz? Hükümet bunları alıpta yapar mı diye? Hayır Tam Tersi bu ülke için çalışıyorsak ne yapılması yazıyor iktidar istiyorsa bunların hepsini yapabilir.
Pandeminin ilk başladığı za-manlar da da ekonomik eylem planlarımızı paylaştık.
3 konumuz ise, gündeme yönelik açıklamalarımız dönüyor yani biz 3 alanda çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Bunu yaparken de tüm kurucu üyelerimiz il başkanlarımız ve genel başkanlarımız olmak üzere il il olarak dolaşıyoruz.Genel olarak aslında farklı olmayan bir tabloyu Amasya’da gördük.
Bir kaç tane sorunu netleş-tirirsek Amasya’ya göre 1’incisi hayat pahalılığında hangi esnafla konuşursak alım gücünün düştü-ğünden ve fiyat pahalılığından bah-setti.
Türkiye’deki en zengin %5’i en fakir%5 ‘in arasındaki gelir dağılımı 26 kat yani hiç bir zaman Türkiye’de bu kadar fakir-leşmemişti.
Zengin zenginleşti Fakir daha da fakirleşti.
Geçen sene 22 kattı bu sene 26 kattında bu hissettiğimiz şey as-lında onun sonuçlarından bir tane-si. Tüketici ise Elektrik fatura-larından şikayetçi.
Elektrikte çok fazla sıkıntı var.3 yıl içerisinde doğalgaza ve elektriğe %89 zam yapılmış.
Bunu da Amasya’da çok rahatlıkla gördük. Bütün gelişmiş ülkeler karşılıksız para verdiler yani dediler ki bunu isterseniz yardım olarak verdiler isterseniz maaş olarak verdiler fakat karşılıksız verildi bunlar.
Ama biz naptık! Biz kredi verdik krediler gittikçe daizleri artmakta buda sokakta, sahada hissediliyor. yine bunu da Amasya’da çok yakın olarak takip ettik.
Tarım, Turizm ve Ticaret 3 ana sektörde Amasya oturuyor Tarımda ise bu bahsettiğim 3 probleminde aksaklığını çok rahat görüyoruz.
Bunun sonucunda kuraklık var suyun tarlaya ulaşması ayrı sorun doğru bi sulama sistemi yok. o zaman da suyu yer altından çekmemiz gerekiyor. Bunu tarladan toplanması yem fiyatlarının artması ardından mazotun art-ması,gübrenin artması bu maliyet-leri inanılmaz derece de çoğaltmış durumda genel olarak gördüğümüz tablo aslında bu sorunlara karşı çözümlerimizi anlattık.
Buna yönelik ziraat ban-kası gini sadece tarımı desteklemek için kurulan bankalar buna yönelik tekrar düzenlenmeli ve çalışmalı.
Bunun sonucunda ne oluyor? Borçlanıyoruz yani herkesin borcu var esnafın borcu ayrı tüketicinin borcu ayrı. Kredi cambazlığı yapmak zorunda kalıyorlar.
Takibe düşen bireysel kredilerin geçtiğimiz yıl aynı döneme göre se-kiz kat arttığını görüyoruz. Bunlar çok çok büyük rakamlar. Eskiden bu rakamlarla ev, araba alırdık. Şimdi insanlar geçinmek için kredi çekerek borçlanıyorlar. Aynı şika-yetler Amasya ilimiz içinde geçerli. Aynı zamanda bireysel kredileri ödeyemeyenlerde ise % beş yüz sek-sen iki artış var. Biraz önce esnaf odalarımızdaydık başkanımız esna-fın durumunu bize çok net bir biçimde anlattı. Esnafımız ancak işletmesini döndürebiliyor. Unutul-mamalıdır ki dünyayı etkisi altına alan bir pandemi dönemi geçirdik. Pandemi döneminde normalleşme dönemine geçildi bazı işletmeler açıldı, okullar açıldı ama bu kez de kira bedelleri ikiye katlandı. Bu pandemi döneminde bütün gelişmiş ülkeler vatandaşlarınına karşılıksız yani geri ödemesiz para desteği sağladılar. Ama biz ne yaptık kredi verdik ve daha kötüsü bu kredilerin faizleri gittikçe artıyor. Bu da sokakta, sahada hissediliyor.
Aynı şekilde bu durumu da Amasya’da çok net bir şekilde hissettik. Görüşmelerimizde şunu da gördük tarım,turizm ve ticaret Amasya üç ana sektörde oturuyor. Tarımda ise bu bahsettiğim üç probleminde aksaklığını çok rahat görüyoruz.Aynı zamanda bütün bunların ötesinde bir de kuraklık var. Su var ancak bu kezde suyu tarlaya götürecek kanal yok.Doğru bir sulama sistemi yok bu durumda ne oluyor siz suyu yer altından çek-mek zorunda kalıyorsunuz.
Bu kez de su aşağıda olduğu için elektrik kullanmak zorundasınız bu kezde elektrik faturası kabarıyor. Sonuca geldiniz mahsül yetişti maliyeti, yem fiyatlarının artması ardından mazotun artması gübrenin artması bu maliyetleri inanılmaz derecede çoğaltmış durumda genel olarak gördüğümüz tablo bu aslında. Bizde bu sorun-lara karşı çözümlerimizi anlattık. Tarım eylem planından başladık. Yani dedik ki “Tamam biz yaptık ama işte çözümlerimiz de burda” dedik. Bu çözümler arasında hızlıca hayata geçirilebilecek çözümler. Havza bazlı ekim,dikim çok önemli yani o bölgede yetiştirilmesi uygun olan ürün neyse bunun planlan-ması. Taban ve tavan fiyat belirlenmesi gibi çözümler. Yine turizm konusunda aldığımız bilgilere göre iki yıl öncesine kadar yediyüz elli bin kişinin ziyaret etti-ği bir şehir
Amasya. Tabi pandemi ve pan-demi sonrasında özellikle restoran ve kafeler çok az yardım aldıkları için kendilerini döndürme konu-sunda da problem yaşıyorlar.
Vatandaşların buna yönelik şikayetleri de var. Şu anda biz Ankara’da güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili çalışma-larımıza devam ediyoruz çünkü bütün bunların sonucu ve nedeni olarakta cumhurbaşkanlığı hükü-met sistemi ve partili cumhur-başkanlığı sisteminin ülkeye ver-diği zararların sonucu olduğunu görüyoruz.
Bizim bu cumhurbaşkanlığı sistemi yerine ortak kararla meclisten alacağımız güçlendirilmiş parlamenter sisteme yeniden geçi-yor olmamız lazım meclisin güçlen-dirilmesi gerekiyor. Liyakat bazlı sisteme geçilmesi gerekiyor ve den-ge denetlemenin olması la-zım.Bütün bunlar yapılırkende demokrasi denilen şeyin sandıktan sandığı olmadığını anlamamız ge-rekiyor.”ifadelerini kullandı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı