GÜNCEL HABER

Bu mirası korumak hepimizin görevidir”

Amasya Valiliği, Yeşilırmak Havzası Kalkın-ma Birliği ve Amasya Tica-ret ve Sanayi Odası işbirliği ile tescili yapılan Amasya Çöreği için düzenlenen Coğ-rafi İşaret Tanıtım Prog-ramı Amasya Valisi Sayın Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sarı ve Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç’ın katılımı ile gerçekleştirildi.
Büyük Amasya Otelinde gerçekleştirilen Programda ilk konuşmayı yapan Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, Valiliğin öncü-lüğünde yürütülen çalış-mayla ilimize özgü Amasya Çöreği Coğrafi İşaret tanı-tımını yapmanın mutluluğu içinde olduklarını ifade etti.
Başkan Kırlangıç yap-tığı konuşmasında şu ifa-delere yer verdi, İlimiz coğ-rafi işaretli ürünlerinin arasına yeni eklediğimiz Amasya Çöreği Coğrafi işa-reti tanıtım toplantısına hoşgeldiniz.
Coğrafi işaretlerimiz; ye-relde ekonomiyi harekete geçiren, kültürel zenginliğimizi yaşayıp gelecek kuşaklara aktaran en büyük zengin-liğimiz, mirası-mızdır. Bu mirası korumak hepimi-zin görevidir.
Coğrafi işaret-ler, Ülkemizin kültürel ve milli değerlerinin ko-rur, Ülkemizin ekonomik gelişi-mine katkı sağlar, İhracat gelir-lerinin artırıl-masını sağlar. Kırsal kalkınmanın ve kadın istih-damının desteklenmesine olanak verir.
Yöresel lezzetler ve gast-ronomi turizminin geliş-mesine destek olur.
Allah Ülkemize müthiş bir girişimci ruh ve müthiş bir coğrafya vermiş. Dün-yada çok az coğrafyaya nasip olan bir ürün çeşit-liliğine sahibiz. Her şehrimizden, ilçemizden, beldemizden zenginlik fışkırıyor. El emeğinden, yiyeceğine, içeceğine kadar 3 binden fazla yöresel ürü-nümüz, yöresel marka değerimiz var. Bu toprak-lardan çıkan ürünlerin de-ğerini çok iyi bilmeliyiz
Coğrafi işaret meselesini ülke olarak sahiplenmek zorundayız.
Biz bu işin önemini geç fark ettik. Geçmişte kendi malımıza sahip çıkamadık. Şehrimiz bugüne kadar Çiçek Bamyası, Merzifon Keşkeği, Amasya Beji Mermeri ve Amasya Misket Elması olmak üzere 4 tane coğrafi işaretli ürüne sahipti. Amasya gibi önemli bir kültüre ve kültürel değerlere sahip bir il için oldukça az bir sayı. Valimiz Sayın Mustafa Masatlı ön-derliğinde başlatılan çalışmalar sayesinde; Bak-lalı Dolma ve Amasya Çöre-ğine alınan tescil ile sayı-mız 6’ya yükseldi. Planlanan yeni başvurular ile yakın zamanda bu sayı 24 ‘e ulaşacak inşallah. Burada lansmanını yaptığı-mız Amasya çöreği nesiller boyu tadına doyamadan yediğimiz geleneksel bir ürünümüz.
Bugün değerli Galip ustamız tarafından üretilen bu çörek, babadan oğula aktarılan bir gelenek ile üretilmektedir.
Bu kültürel değerin günümüze ulaşmasını sağlayan Galip ustamıza, coğrafi işaret alınmasında öncülük eden Valimiz Sayın Mustafa Masatlı’ya ve Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şeh-rimize ve ülkemize hayırlı olsun.” Dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı