GÜNCEL HABER

“Bu Yılın Bir Başka Önemi Var”

Amasya Valisi Mustafa Masatlı;

Amasya Valisi Mustafa Masatlı Belediye ile Cem Vakfı tarafından işbirliği içerisinde gerçekleştirilen “Aşure” etkinliğine katıldı.
Vali Mustafa Masat-lı;Muharrem ayımızı ve aşure günümüzü kutlu-yorum.”dedi
Amasya Belediyesi ile Cem Vakfı Amasya Şube-sinin ortaklaşa düzenlediği ‘Aşure Günü’ özel programı Serçoban Evliyası Mesire Alanı’nda geniş bir katılım ile yapıldı. Programa Amas-ya Valisi Mustafa Masatlı, Vali Yardımcıları Bekir Sıtkı Dağ ve Turgay İlhan, İlçe Kaymakamları, Belediye Meclis Üyeleri, Cem Vakfı Amasya Şube Başkanı Hay-dar Kılıç, Siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Vali Mustafa Masatlı programda yaptığı konuş-masında;28 Temmuz’da ormanların yangını ile baş-layan en son Doğu Kara-deniz’de sel felaketi ile kaybettiğimiz vatandaş-larımız rahmetle anıyor, milletimize geçmiş olsun diyorum.
Bundan 1381 yıl önce insanlık tarihinde pek çok mucizenin olduğu Muharrem Ayında maalesef bütün Müslümanlarımızı derinden etkileyen belki in-sanlık tarihinde hiç yaşan-mamış bir katliam ile Müs-lümanlarımız karşı karşıya geldi.
Peygamberimizin ehli beytinden gençlere örnek gösterdiği çiçeğim dediği,Hz. Hüseyin Efendimiz ve 73 şehidimiz Kerbela’da hun-harca katledildi.
Bundan sonra İslam Tarihinde çok kırılmalar ol-masına rağmen bizi birleş-tirmek istemeyen, bizi bir araya getirmek istemeyen bir şey paylaşmamızı iste-meyenler bunu günümüze kadar körükledir ve körük-lemeye devam ediyorlar.Ama bizde İslam’ı kabul ederken birlik ve beraberliği kardeşliği iman ettik.
Birliğimiz bozmak isteyenlere karşı gerçek halis olan Müslümanlar hiçbir zaman izin vermedi. Bugün geldiğimiz noktada bizler bir arada olduğumuz sürece bir anlam ifade ediyoruz.
Bu coğrafya önemli bir coğrafyadır, bu coğrafya Yunus Emre’den Hacı Bek-taşi Veli’ye Pir Sultan Abdal’dan Serçoban’a kadar bir sürü ereni uhde-sinde barındırmış insanlara dürüstlüğü iyiliği, haksızlığa karşı durmayı Kerbela’da Hz. Hüseyin efendimizin yaptığı gibi İnsanlara söylemişlerdir.
Onların öğretilerini kendimize ör-nek edineceğiz. Bu yılın bir başka önemi var.
UNESCO ile birlikte Hacı Bektaşi Veli’nin 750. Ölüm yıldönümü Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri ile genelge ile kutlamalarımız arasına girdi. Bizlerde bu dönemde Hacı Bektaşi Veli’nin öğretilerini bütün insanlara aktarmak, onların öğretilerinin hayatımızda rehber olması için çok çaba sarf ediyoruz. bugün burada da bir çok vatandaşımızla beraber aşuremizi paylaşacağız.
Aşure’nin ne anlama geldiğini biliyorsunuz bir çok yiyecek var rengi-miz,cinsimiz, ne olursa olsun meşre-bimiz ne olursa olsun aynı kazanda kaynayıp aynı kazanda aş olacağız.
Daha güçlü ülke olabilmek için hep beraber birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde çalışacağız. Muharrem ayı-mızı kutluyor.
Kerbela’da Şehit olan Hz. Hüseyin efendimizi ve şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı