Gündem

“BURMALI AMASYA ÇÖREĞİ” COĞRAFİ TESCİL ALDI

Valilik öncülüğünde Amasya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işareti tescil edilen İlimize özgü Burmalı Amasya Çöreği’nin Coğrafi işaret tanıtım programı Büyük Amasya otelinde gerçek-leştirildi.
Şehrinin tescilli ürün sayısı 10’a yükseldi.
Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programda Amasya Valisi Mustafa Ma-satlı’nın yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğg. M. Fatih Ören, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı. protokol üyeleri, siyasi partilerin yöneticileri, esnaf ve sanatkârlar odası temsilcileri, ticaret ve sanayi odası temsilcileri ile basın mensupları yer aldı.
Programda İlimize özgü Burmalı Amasya Çöreği’nin Coğrafi İşareti Tanıtımını yapmanın mutluluğu içinde olduklarını ifade eden Vali Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Coğrafi İşaretler bir şehrin, bir Ülkenin kendine özgü ürünlerini tescillemek ve aslına uygun olarak, tadını, şeklini ve üretim yöntemini muhafaza ederek korunmasını sağla-mak adına büyük önem taşımaktadır.
Amasya’ya geldiğimizde, ilimizin 4 adet coğrafi işaret tescili bulunmaktaydı. Bizlerde Amasya turizmine katkı sağlamak amacıyla, Valiliğimizin öncülüğünde, başta gastronomi ağırlıklı olmak üzere ilimize ait coğrafi işaretlerin arttırıl-ması yönünde çalışmaları-mıza başladık.
Bu kapsamda ilk olarak Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Amasya Toyga Çor-bası, Amasya Baklalı Dolma, Amasya Çöreği ve Amasya Patlıcan Pehli Resmi Coğrafi İşaret Belgelerini bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda almış ve Coğrafi İşaretli Ürün sayımızı 9’a çıkar-mıştık.
Turizm sektörü nitelikli konaklama tesisleri ve yiyecek içecek işletmeleri ile bir bütündür. Özellikle yabancı turistler gezdikleri şehirlerin kendine özgü tatlarına, geleneksel ürün-lerine ve sanatsal faaliyetle-rin de ilgi gösterirler.
Bugün de yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda, “Burmalı Amasya Çöreği”ni Amas-ya’nın 10. coğrafi işaretli ürünü olarak tescillenmiş olduk. Bu sayede 4 olan coğrafi işaret tescil sayımız 10’a çıkmıştır.
Bizler sahip olduğumuz 10 coğrafi işaret tescil ile yetinmiyor. Şu an itibariyle devam eden 23 tane daha coğrafi işaret çalışmamız bulunmaktadır.
Bunların tamamında başarılı olacağımızı düşünüyorum.
Kısmet olursa 2022 yılı içerisinde diğer 23 adet coğrafi işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 33’e çıkaracağız.
Bu çalışmaların nihayete ermesi ile, ilimizin köklü tarihi, kültürü ve gelenek-lerini de en iyi şekilde yansı-tarak, bu alanda Türkiye’de önemli bir noktaya gelmiş olacağız. Bu çalışmalar öte yandan özellikle gastronomi turizmi için ziyaretler gerçekleştiren yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekecek ve İlimiz turizmine olumlu katkı sağlanacaktır.
Bu düşüncelerle yeni Coğrafi İşaretli ürünümü-zün Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor, bu sürece katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”
Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından Coğrafi İşareti alınan Burmalı Amasya Çöreği’nin tescil belgesi teslim alındı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.