Son Dakika

Camiler ve Mescitler İnsanı Manevî Huzura Kavuşturan Mübarek Mekânlardır”

Amasya Milletvekili Hasan Çilez Camiler ve Din Görevlileri Haftası dola-yısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Milletvekili Çilez mesajında; “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret günü-ne îman eden, namazı kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başka kimseden korkma-yanlar imâr ederler. İşte onların, doğru yolu bulanlardan olmaları umu-lur.”(Tevbe,9/18) Ayetini kendisine şiar edi-nen necip milletimiz, cami ve mescitlerin yapılmasına ve yaşatılmasına çok büyük hassasiyet göstermektedir.
İnsanlık tarihinin ilk mabedi Beytul-lah’ın (Kâbe) şubeleri olan camiler, İs-lam’ın nişanesi, tevhidin merkezi, vahdet-tin gür sesi ve sedâsıdır. Camiler ve mescitler insanı manevî huzura kavuşturan mübarek mekânlardır.
Rabbimizin huzuruna kabul edildiğimiz, ibadet ve dualarımızı topluca yaptığımız, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi paylaştığımız bir beldenin belde-i İslam olduğunu gösteren cemaat şuurunu yaşadığımız güzide mekânlarımızdır. Kapıları ırk, cins, mezhep, meşrep, makam ve mevki ayrımı olmadan herkese, her daim sonuna kadar açık olan mümtâz müesseselerdir. Rütbe ve makamın anlamını ortadan kaldırıp herkesi aynı safta yan yana getiren ibadet yerleridir.
Millî, manevî, tarihî ve kültürel değerlerin, aile ve va-tan sevgisinin, birlik ve beraberlik şuurunun, dostluk ve kardeşlik anlayışının, paylaşma, dayanışma, anlaşma ve barışma bilincinin kazandırıldığı çok önemli eğitim ve öğretim merkezleridir.
Din görevlilerimiz de aydınlatıcı, uzlaştırıcı, bütünleştirici görev anlayışıyla dini konularda halkımızın aydınlatılması, dinimizin en doğru şekilde öğretilmesi, yaşanması, yaşatılması ve geleceğe aktarılması yönünde önemli bir irşat görevi üstlenmişlerdir.
Mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde deruhte edilmesi için gayret gösteren, milletimize dini konularda rehberlik yaparak ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün her daim hakkını verme gayretinde olan bütün din görevlilerimizin Camiler ve Din görevlileri haftasını tebrik ediyor, ahirete irtihal edenlere Cenab-ı Allahtan rahmet niyaz ediyorum.
Amasya’mızda ve ilçelerimizde görev yapan tüm imam hatipler ve din görevlilerimize selam ve hürmetlerimi sunuyorum.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı