Son Dakika

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yılında Şehitlerimiz Minnetle Anıldı.

Çanakkale Zaferi'nin 105. Yılında Şehitlerimiz Minnetle Anıldı.

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yılında Şehitlerimiz Minnetle Anıldı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. Yıl Dönümü tüm yurtta olduğu gibi Suluova Şehitliğinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yılı, bu yıl koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kısıtlamalı olarak kutlandı. Yapılması planlanan törenler, koronavirüs önlemleri kapsamında iptal edildi.

Tüm yurtta olduğu gibi Suluova’da da sadece şehitlikte çelenk sunumu ve şehitlerimizin mezarları ziyaret edilerek dualar okunarak yapılan törenlere, katılım da düşük tutuldu. Koronavirüs nedeniyle kalabalık ortamlarda oluşan risk nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlar ve gaziler törende yer almadı.

Suluova Belediyesi Aile Kabristanlığındaki Şehitlik önünde gerçekleştirilen programda Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz ile Belediye Başkanı Fatih Üçok tarafından kurum çelenkleri şehitliğe sunularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından ise şehitlikteki şehit mezarları ziyaret edildi, İlçe Müftülük Vaizi Bilal Eker tarafından yapılan dualara ‘amin’ denilerek tüm şehitlerimize bağışlandı.

Bu zaferin, Türk milletinin istiklali uğruna canını bile seve seve feda edebileceğinin kanıtı olduğunu anlatan Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz ile Belediye Başkanı Fatih Üçok, “Çanakkale, Türk milleti olarak vatanımıza, hürriyetimize, bizi biz kılan mukaddes değerlere bağlılığımızın timsalidir. Vatanın, milletin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeyi göze alan yüz binlerce kahraman, ‘Çanakkale geçilmez’ sözünü tarihe nakşetmişlerdir. Kardeşliğin, dayanışmanın, birliğin ve beraberliğin en çarpıcı örneklerinin yaşandığı savaş meydanında, imanımız, inancımız, fedakarlığımız ve 1000 yıllık medeniyet değerlerimiz milletimizi zafere taşımıştır. Tüm olumsuz koşullara rağmen iman, azim ve vatan sevgisiyle kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimizi de zafere ulaştıracak mücadeleci ruhun güçlenmesine vesile olmuştur. Çanakkale’de yakılan meşale, İstiklal Mücadelemizde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yolumuzu aydınlatmıştır.”

Koronavirüs salgını dolayısıyla kısıtlı katılımın sağlanmadığı programda tören için şehitliğe gelen katılımcılar, koronavirüs tehlikesi nedeniyle tokalaşmak yerine ellerini kalbinin üstüne götürerek selamlaştı.

Törene, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kd. Başçavuş Nadir Toprak ile İlçe Emniyet Müdür Vekili Engin Erkul ile sınırlı sayıda asker, polis ve zabıta personeli katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, ağaç, gökyüzü ve açık hava

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı