Son Dakika

CHP Amasya İl Başkanı Turgay Sevindi;

“Bozuk Düzeni Değiştireceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Amasya İl Başkanı Av. Turgay Sevindi, Milyonlar işsiz-likle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşu-yor”dedi
Amasya Yavuz Selim Meydanında CHP Amasya İl Başkanı Turgay Sevindi ekonomik gündeme dair açıklamada bulundu.
Yavuz Selim Meydanında bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Sevindi, “Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçi-yoruz. Tam üç yıl önce 2018 yılının Temmuz ayında, tek adam rejiminin resmen yürür-lüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız eko-nomik krizin şiddeti arttı.
Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COV1D-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü.
Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhra-nın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığı ile,yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.
“Şahlanan Bir Avuç İmtiyazlı İnsan Ola-cak”
Halkımız bu sorunlarla boğuşurken saraylarından ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor. Erdoğan’ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında ‘Temmuz ayında ekonomi şahlanacak” demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü Saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarını tamamen sırtını dönmüş du-rumda.
“Bozuk Düzeni Değiştireceğiz”
“1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı.
Son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Tek adam rejiminin yürür-lüğe girdiği günden bugüne elektrik fatu-raları 8 kez, doğalgaz faturaları do 13 kez zamlandı.
İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getir-di. Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yeri-ne Şahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz.
“Mazot, Gübre, Elektrik Pahalanacak”
Saray rejiminin, halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım, TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflas-yonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler, saray rejiminin yarat-tığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindi-receğinin de işareti.
Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süte sonra artan maliyetlerin tü-keticiye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor.
Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak. Bunun üzerine bir de son zam-lar önümüzdeki aylarda enflasyona yansı-yacak. Açık olan bir şey var; o da Saray rejiminin kurduğu düzen vatandasın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek.
Saray rejimi bir yandan da yeni kurnaz-lıklar peşinde. Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağ-men zamlar Temmuz’da geldi. Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin ala-cağı zam, bu oran etrafında belirlenecek.
Türkiye Bu Düzene Mahkum Değil
Yurttaşlara “Porsiyonları küçültün” diyen Saray, vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tara-fından yalnız bırakılan halk; ucube tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz.
İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bi-ze bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkum değil.
Kaynakları Halk Yararına Kullanacağız
Bu kötü gidişi biz değiştireceğiz. Türkiye’nin bütün bu sorunlardan kur-tulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi kuracağız. Vatan-daşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynağından halk yararına kullanacağız.
Biz Hazırız
Bizleri Meclis’e gönderdiğiniz fezlekele-riniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız korku-tamaz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmiyoruz. Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve Güçlendirilmiş Par-lamenter Demokratik sistem için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz.” ifadelerine yer verdi Açıklamaya CHP İl ve merkez ilçe yönetimi vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı