Son Dakika

Cihan Okur, Tekrar Seçilerek Güven Tazeledi

Amasya Gazeteciler Cemiyetinin 2. Olağan Genel Kurulu Pirler Parkında yapıldı.

Amasya Gazeteciler Cemiyetinin 2. Olağan Genel Kurulu Pirler Parkında gerçekleştirildi.
Amasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cihan Okur ve Yönetimi tekrar seçilerek güven tazeledi.
Genel Kurula Medya İş Genel Başkanı Sezai Ballı, Karadeniz Gazeteciler Federasyon Başkanı Erdoğan Eri-şen, Anadolu Gazeteciler Federasyon Başkanı Sefa Özdemir, Çorum Gazeteciler Cemiyet Başkanı Şevket Erzen, Amasyalı gazeteciler ve gazete sahipleri katıldı.
2. Olağan Genel Kurulunda konuşan Amasya Gazete-ciler Cemiyeti Başkanı Cihan Okur, “Amasya Gazeteciler Cemiyetimiz 2017 yılında bundan 4 yıl önce kuruldu. Daha önce Amasya’da mesleki bir çatı örgütü yoktu. Bizim Hedefimiz Amasya’daki gazeteleri bir araya getirmekti.
Bugün nihayetinde cemiyetimize üye olmayan gazete kalmadı çok şükür. İnşallah bundan sonra Amasya’da gazetecilerin sesi tek olarak çıkacak, daha gür çıkacak sorunlarımız daha iyi dile getireceğiz. Hepinize genel kurulumuza geldiğini için teşekkür ederim.” dedi.Medya İş Genel başkanı Sezai Ballı, “Sendikamız bu iş kolundan 5 sendikadan biridir. Sendikamız bu sendikalarından bir tanesidir. Sendikamız başarısını her geçen gün büyüterek sürdürmektedir. Sendikamız kurumlarla toplu sözleşme yapıyor. Anadolu medyasında da Türkiye Gazeteciler konfederasyonu ile birlikte STK, dernek gibi bir faaliyet gösteriyor. Faaliyetlerin arasında inşallah faydalanmayın dediğimiz 2 faaliyet var. Üyelerimize ferdi kaza sigortası yapıyoruz. Kaza, ölüm bunlar hayatın gerçekleri var bu sigortadan faydalanabiliyorlar. Bunun yanında birde cenaze aracı var, bundan da faydalanabiliyorsunuz. Olağan Genel Kurulunuz hayırlı olsun.” Dedi.
Anadolu Gazeteciler Federasyon Başkanı Sefa Özdemir “Zor günlerden geçiyoruz mesleki olarak ülke olarakta. Bizler Mesleki sorunlarımızın çözümü için gayret gösteri-yoruz devam da edeceğiz.
Tabi bizim ciddi sorumluluklarımız var bunları da unutmadan sorunlarımız çözmeliyiz.
Devlet tarafından desteklenen yazılı basınımız var, dev-let tarafından denetlenen ama desteklenmeyen görsel basınımız var. Hem denetlenmeyen hem de desteklenmeyen internet mecrası var. Yıllardır yasal düzenleme yapılmadığı sürece bu alana hiçbirimizin yapacağı hiçbir şey yok. amâ üzülerek söylemeliyim ki bu mecra bizim önümüze geçiyor. Aslı astarı olmayan bilgiler yayınlayarak kamuoyu bu mecralar nedeniyle yanlış bilgilendiriliyor.
Gazeteler ekonomikte işin sıkıntısını çekerken elinde mobil telefon olanalar internette yayınlayarak ben gazeteciyim diyor. Bizler diyoruz ki tamam sizlerde gazeteci olun belirli şartları yerine getirin.
Bunun için devlete görev düşüyor, bunun için yasa yapın bu mecra vahşice büyüyor diyoruz. Umarım önümüzde dö-nemde bir yasal düzenleme yapılır bizde sorunlarımıza çözüm buluruz diye düşünüyoruz. Sarı basın kartında da sıkıntılar var adam başvurusu yapılıyor.
Bakanlıkta beklemede ne eksiği var söyleyin yetkimiz yok diyorlar.
Bu kartı almak bu kadar zor olmamalı. Üzülerek söylemeliyim şuan da Anadolu basınının sorunlarının çözümü yok. Anadolu basını ile ilgili uzun süredir söylediğimiz bir şey daha Var biz dedik ki kamu kaynaklarını yaygın basına aktarıyorsunuz ajanslara da çok ciddi paralar veriyorsunuz.
Bunu yapacağınıza basın ilan kurumu aracılığı ile hem devleti ciddi yük binmez hem de cüzi miktarda adaletli olarak Anadolu’ya verebilirsiniz. Zor bir olay değil, biz toplantılarda milletvekillerine hep sunu söylüyoruz. Anadolu basını hava gibidir, olmadığı zaman nefes alamazsınız.
Bizler yıllarca mücadele verdik yılmayacağımız, mesleğimiz yıpranmaya başladı.
Bunların aşılması için gayret göstereceğiz, göstermeye de devam edeceğiz. Teşekkür ediyorum. Kongreniz hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı