Gündem

ÇİLEZ: “KARA MUSTAFA PAŞA BÜYÜK BİR DEVLET ADAMIYDI”

Merzifon Gençleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın vefatının 338. Ölüm Yıldönümü münasebetiyle Mevlid-i Şerif programı düzenledi.
Merzifon Gençleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlendiği Mevlid-i Şerif programına katılan AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın büyük bir devlet adamı olduğunu dile getirdi.
AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez yaptığı açıklamada “ Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Merzifonlu olarak bizim dedemizdir. Allah mekânını cennet etsin. Kara Mustafa Paşa gurur duyduğumuz büyük bir devlet adamıdır. Dirayetiyle, iradesiyle devlet zirveye çıktığı dönemlerde Kara Mustafa Paşa Hazretleriyle viyana kapılarına kadar gitmeyi başarmıştır. Bunu başaran iki kişi var. Biri Kanuni Sultan Süleyman diğeri ise Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’dır. Maalesef ki Viyana’nın fethi nasip olmamıştır. O günkü devlet geleneğimize göre kendisinin idamıyla sonuçlandı. Bu kalbimizi burktu ama devletimiz için başımız bizim her zaman fedadır.
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa yaptığı Viyana Kuşatması ile Türk’ün nereye gidebileceğini neler yapabileceğini Türkün sınırlarının olmadığını gösteren bir devlet adamıdır. Bunu böyle bilmek gerek. Kara Mustafa Paşa’nın hayatını, yaptıklarını okuduğumuz zaman ve bıraktığı eserlerini gördüğümüz zaman ne kadar büyük bir şahsiyet olduğunu görüyoruz. Allah bize onlar gibi eser bırakan işler yapmayı nasip etsin. Kara Mustafa Paşa Hazretleri Türk’ün kızıl elmasının nerelerde olduğunu bize göstermiştir. Allah mekânını cennet etsin. Kendisinin bugün İstanbul, Kayseri, Merzifon gibi birçok bölgede eserleri var. Topkapı Sarayında köşkü olan tek Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Hazretleridir. Bunlar onun yaptığı işlerin ve devlet adamlığının aslen ne kadar büyük olduğunun bir göstergesidir. Biz ecdadımızla, onların yaptığı işlerle gurur duyuyoruz. Onları örnek alıp hayatımıza tatbik etmek bizim buradan çıkaracağımız en önemli sonuç olacaktır. Onların yaptıklarından ders alabilmeyi Allah hepimize nasip etsin. Merzifon Gençleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden Allah razı olsun. Kendilerinin gösterdiği bu duyarlılıktan ötürü onlara teşekkür ediyorum.
Beş yıldır Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Hazretlerinin vefatı olan 25 Aralık gününde mevlid-i şerifini okutuyor, helvasını dağıtıyorlar. Merzifon Gençleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne ve Merzifon’un gençlerine de dedelerine, ecdadına sahip çıktıkları için onlarla gurur duyuyorum. Yöresel olarak her şehrimizde böyle değerli büyük şahsiyetler var. Yaptıkları bu programı öncelikle her bölgenin kendi büyüğünü hatırlaması ve yeni gençlere örnek olması açısından da çok kıymetli buluyorum. Ecdadına sahip çıkan, geçmişine sahip çıkan, ondan örnek alan geleceğini çok daha sağlam inşa eder. Kendilerine bu duyarlılıkları ve ecdadına geçmişine sahip çıktıkları çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı