Son Dakika

Covid-19 salgını motosiklete olan talebi artırdı

Covid-19 salgını motosiklete olan talebi artırdı

Korona virüse yakalanmak istemeyen çoğu vatandaş, toplu taşıma araçları yerine bisiklet ve küçük cc motosiklet kullanmaya yöneldi.
Amasya’da (Covid-19) salgını sonrası kalabalık içine girmekten çekinen vatandaşlar, toplu taşımadan uzak durarak motosiklet ve bisiklete yöneldi.
Covid-19 salgınına yakalanmaktan çekinen vatandaşlar, maske ve yüz siperliği gibi çeşitli yöntemlerle önlem alıyor. Birçok vatandaş salgın sonrası evine kapanırken, günlük işlerini sürdüren vatandaşlar ise kalabalıklardan çekinir hale geldi.
Sosyal mesafe kuralına uyan bazı vatandaşlar, çeşitli önlemlerin alınmasına rağmen tedirgin olarak otobüs, minibüs gibi toplu taşımadan uzak durdu. Son olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge birlikte toplu taşımada ayakta yolcu alınmasına izin verilmemesinden dolayı duraklarda saatlerce araç bekleyen vatandaşlar, toplu taşıma yerine ulaşımını motosiklet ve bisiklet ile sağlamaya başladı.
Covid-19 salgınından korunmak için çoğu vatandaşın toplu taşıma araçlarını tercih etmemesinden ve ikinci el otomobil fiyatlarının yüksek olmasından dolayı motosiklet ile bisiklete olan talep arttarken, bisiklet ve motosiklet satışlarının, salgın döneminde arttığı belirtildi.
Amasya’daki motosiklet satıcılarından Murat Danacı, Türkiye’de birçok vatandaşın trafikteki araç tercihlerinde değişim yaşandığına dikkat çekerek, özellikle pandemi sürecinde toplu taşıma kullanmak istemeyen birçok vatandaşın, motosiklet ve bisiklet gibi bireysel kullanabilecekleri araçlara yöneldiğini ifade etti.
Ayrıca son dönemde otomobil fiyatlarının yüksek olmasından dolayı özellikle motosiklet kullanımının her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken motosiklet satıcıları, vatandaşların hem yoğun trafikte rahat etmek hem de park sorunu yaşamamak için de motosiklet tercih ettiğini söyledi.
Motor özelliklerine göre B ehliyet ile kullanılabilen mo-tosikletlerin yanı sıra ehliyet gerektirmeyen elektrikli bisik-letlerin de bu dönemde ön plana çıktığını ifade eden motosiklet satıcılarından, Murat Danacı A2 ehliyeti olan-ların da farklı motosikletlerle trafikte yerini aldığına dikkat çekti.
“YOK SATTIK”
Motosiklet ve bisiklet tica-retiyle uğraşan Hüseyin Mutlu (40),bisiklet ve motosiklet satışlarında yoğun ilgi yaşadıklarını dile getirdi. Satışlardaki artışı pandemi nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istenmemesine bağlayan Mutlu, “Korona virüsten dolayı işlerimizde bir dur-gunluk olacağını düşü-nüyorduk. ama öyle olmadı, bu sene sezon çok yoğun geçti. Hatta yok sattık desek yeridir. Tamamen yanıldık. Vatandaşlar virüsten dolayı şahsi kendi araçlarını kullanmaya yöneldi. Bunun en güzel örneği de mo-tosiklet oldu. Motosiklete yönelik baya bir talep oldu. Satışlar bu sene gayet iyiydi. Motosiklete şahsi olarak kişiler tek başına bin-dikleri için bu sene sa-tışlarda bayağı bir yoğunluk oldu. Aynı şekilde bisiklet satışları da öle oldu. Bu sebeple bisiklet satışlarında yoğunluk oldu.
“YÜZDE 65 ARTIŞ”
Satışlarda yüzde 65 artış yaşadıklarını dile getiren Mutlu, ”Geçen seneye kıyaslarsak motosiklet ve bisiklet satışlarımız yüzde 65 arttı. Motor ve bisiklet fiyatlarında artış var. Çünkü bu motorlar araç ehliyetiyle kullanabiliyorlar. Vergisi yok, sigorta mecburiyeti yok. Biraz avantajlı olduğu için çoğu müşterilerimiz bu yüzden tercih ediyor” dedi.
Motosiklete olan ilgiden memnun olan motosiklet acente yetkilisi Büşra Çeliksoy, pandemi sürecinde motosiklet ve bisiklet satışlarında ciddi artış yaşandığını söyledi.
“MOTOSİKLETE TALEP ARTTI”
Pandemi sürecinde mecbur kalmadıkça vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmadığını belirten Çeliksoy, “Bundan dolayı da motosiklet favori oldu diyebiliriz. Vatandaşlar toplu taşıma araçlarına artık binmek istemiyorlar. Ayrıca ikinci el araçların fiyatı yükseldiğinden dolayı vatandaşların motosiklete yönelmesi çok doğal. İkinci el bir araç almak isteyen bir vatandaşın minimum 100 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Ama bugün Türkiye genelinde bir motosiklet alıp da ailesi ile rahat bir şekilde seyahat etmek isteyen biri 5 bin TL vererek, çok rahat edebilir ve toplu taşıma araçlarından da uzak kalabilir. Hem kendi sağlığını hem de çevresinin sağlığı için kendisini koruma altına alabilir.” dedi.
“Pandemi sürecinde motosiklet ve bisiklete ilgi arttı”
Motosiklet ve bisikletin sosyal mesafeyi en iyi sağlayabilen ulaşım aracı olduğunu belirten Halil Kahyaoğlu’ da, “Pandemiden dolayı vatandaşın toplu taşıma araçlarını kullanması zorlandığı için şu anda haliyle vatandaş motosiklete yöneliyor. Bundan dolayı bayağı bir satış oluyor. İkinci el araçlarda fiyat yüksek olduğu için şu an motosiklet ve bisiklet satışları güzel bir şekilde devam ediyor. İnşallah bir an önce pandemi süreci sona erer. Her vatandaşın motosiklete gücü yettiği için motosiklet almayı tercih ediyor. Çünkü şu anda sıfır araçlar ÖTV’den dolayı çok pahalı, ikinci el araçlarda zaten şu an aşırı fiyat artışından dolayı vatandaşlar alamıyor. Bundan dolayı vatandaşın tercihi motosiklet ve bisiklet oluyor. Fiyatlarda şu anda ortalama 6-8 bin lira civarındadır.” ifadelerini kullandı.
Motosikletin yakıt ve zaman açısından tasarruflu olduğunu ifade eden Kahyaoğlu, “Motosiklet hem de tek kişi bindiği için hastalıktan biraz daha uzak kalmayı sağlıyor. Pandemiden dolayı toplu taşıma araçları yoğunluk oluyor. Toplu taşımada hastalık riski biraz daha fazla olduğu için vatandaşımız motosiklet tercih ediyor.” şeklinde konuştu.
KÜÇÜK CC’DE ARTIŞ VAR“
Özellikle evde kalınan dönemde online satış sitelerinin hızla müşteri kazanması, paket servislerde kullanılan 250 cc ve altı scooterlar için olan talebi artırdı. Buna ek olarak, bireysel tüketicinin de ulaşım amaçlı olarak tercih etmeye başlaması bu talebi daha da artıracak. Motosikletin, kimseye temas etmeden ulaşım imkânı sağlıyor olması bu dönemde büyük bir avantaj” dedi. Kahyaoğlu ise küçük sınıfta artış olduğunu vurgulayarak; “250 cc ve altı sınıfta ocak ayından bu yana yüzde 12’lik bir artış yaşandı. İnsanların hem maliyet düşürme istekleri hem de otomobilden, toplu taşımadan motosiklete kaymaları bunda etkili oldu.
Yeni başlayanların tercihi küçük motosikletler” dedi.
“Toplu taşıma yerine motosiklet tercih ediyorum”Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının yüksek olmasından dolayı motosiklet almaya geldiğini belirten Kahyaoğlul ise, şunları söyledi:“Motosiklet şehir içinde kullanımı rahat, her yere rahat gidebiliyoruz. Ama arabayla trafikte sorun ve sıkıntı yaşıyoruz. Bundan dolayı motosiklet tercih ediyoruz. Otobüsler kalabalık oluyor, bazı otobüsler ayakta dahi yolcu alıyor.
Bundan dolayı otobüse binmiyorum, motosikleti tercih ediyorum.”dedi
DOĞAYA KAÇIŞTA TERCİH MOTOSİKLET’
Ulaşımın yanı sıra bireysel tatillerde motosikletin önemli bir alternatif olduğunu vurgulayan Başarı Erbaş, “Şehirlerarası seyahat yasağı kaltığı zaman motosiklet seya-hatlerinin artacağına inanıyorum.
Şehirden, kalabalıktan uzak, virüs korkusu olmadan, en güzel ra-hat-lama olanaklarından bir tanesi. Bu sayede her şeye rağmen motosiklete talep artacak” dedi.
“Toplu taşıma yerine motosiklet tercih ediyorum”
Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının yüksek olma-sından dolayı motosiklet al-maya geldiğini belirten Ersin Tekell ise, şunları söyledi:
“Motosiklet şehir içinde kullanımı rahat, her yere rahat gidebiliyoruz. Ama arabayla trafikte sorun ve sıkıntı yaşıyoruz. Bundan dolayı motosiklet tercih ediyoruz. Otobüsler kala-balık oluyor, bazı otobüsler ayakta dahi yolcu alıyor. Bundan dolayı otobüse bin-miyorum, motosikleti tercih ediyorum.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı