Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dijital Tırı Amasya’da

Cumhurbaşkanlığı İleti-şim Başkanlığı tarafından, Türkiye’nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatıl-dığı Dijital Tır projesi Şubat ayında hayata geçirilmiştir.
Dijital ve tekno-lojik deneyim ve uygulama alan-larıyla donatılan ve Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan Dijital Tır, 52 ili ziyaret edecek.
Amasya’da 23 Kasım tarihinde vatandaşları ağır-lamaya başlayacak olan Dijital Tır, 26 Kasım’a kadar Yavuz Selim (Anıt) Meydanı’nda, 10:30-17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyarete açık olacak.
Salgın tedbirlerinin uygulanacağı Dijital Tır’a ziyaretçiler tek tek alınır-ken, girişte maske dağıtımı yapılacak.
Dijital Tır’ın içinde Holografik Sunucu, Hare-kete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna dene-yim alanları bulunmak-tadır.
Kurulduğunda 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan Dijital Tır’da ziyaretçileri, üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holog-rafik sunucu ile karşıla-nıyor. Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran, ileri teknoloji hareket algı-lama sistemleri sayesinde yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkânı da sağlanıyor.
Yeşil Perde Deneyiminde, ileri teknoloji veri işleme olanakları sayesinde özel bir materyal önünde fotoğrafı çekilen ziyaretçiyi daha önce belirlenmiş bir ortamdaymış gibi gösterilerek, Oluşturulan görsele-posta olarak gönderilebiliyor. Bu alanda ayrıca ziyaretçilere yapılan uçuş deneyiminden elde ettiği başarıyı gösteren bir dijital sertifika da oluşturuluyor.
3 Boyutlu Sanal Kutu deneyim alanı da izleyicilere herhangi bir yapıya bağlantısı bulunmadan havada asılı görünüm sağlarken, ileri teknolojiyle havada holografik oluşturularak gerçeküstü izlenim sunuyor. Bu alanda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün hologram şovu gösteriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı