Son Dakika

Cumhuriyetimizin fikrî felsefesinin oluştuğu tarih merkez AMASYAMIZDIR

Cumhuriyetimizin fikrî felsefesinin oluştuğu tarih merkez AMASYAMIZDIR

BAŞKAN SARI ;Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya gelişinin 102. yıldönümünü gururla kutlaya- cağız
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı Belediye Kültür Merkezinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya gelişinin 102. yıldönümünün kentte gururla kutlanacağını açıkladı.12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali, Bu yıl Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde Pandemi kurallarına uygun olarak kutlanacak. Amasya Kültür merkezinde 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali hakkında basın toplantısı düzenledi.Amasya Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Müdürü Oğuzhan Zobu programda ilk olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Amasya Belediyesi, şehrimizin geleneksel bir etkinliği olarak uzun yıllardır devam eden gerçektende kültür sanat faaliyetleri açısından hepimizin çok önemli gördüğü geleneksel festivalimizi bu sene gerçekleştireceğiz.”dedi. Sayın Başkanımız Mehmet Sarı aylar önce talimat verdi. kendileri bu festival konusunu bizimle paylaştılar. var olan şartlar içerisinde pandeminin getirdiği bir takım sıkıntılı koşullar içerisinde yapılabilirse bu etkinliğinin muhakkak yapılmasını gerektiğini şehrimizdeki yaşayan insanları vatandaşlarımızın bu tür etkinlikler ve saat faaliyetleriyle sosyal yaşama katılımlarının artırılmasını düşünüyorlar. Bizde Başkanımızın bu drifteriyle arkadaşlarımızla,Valilikle ve diğer paydaşlarımızlabirlikte bir çalışma yürütüyoruz. İlk Haziran tarihinde Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayınlandı. yayınlanmış olan Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile birlikte,kısmı bir normalleşme takvimi uygulanmaya başlandı. İnşallah ayın 15 inden itibaren daha da geniş kapsamlı bir normalleşmenin bir yaşanacağı düşünüyoruz. Bu kapsamda Amasya Belediyesi Kültür Müdürlüğü olarak konser programlarına ağırlıklı teşkil ettiği bir çalışma yaptık.Sayın Başkanımız Mehmet Sarı onayladılar.Valilikle görüşme sağlandı İnşallah ayın 12 sinde Mustafa Kemalin Amasyaya geldiği tarihte burada gülis tepede yine aynı şekilde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılayan heyetinin olduğu gibi programlarımız başlayacak. 12 Hazirandan 22 Haziran tarihlerine kadar 10 günlük süre boyunca pandemi şartlarına uygun şekilde yani sosyal mesafe ve maske, hijyen kurallarına dikkat etme süreciyle insanlarımızın sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir riske sebep olmadan konser programlarımızı yapmayı planlıyoruz. hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyorum”ifadelerine yer verdi. Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında, Amasya için ne gerekirse Amasyalı neyi arzu ediyorsa biz onu yaparız.”dedi. Hepimiz daraldık,bunaldık bu virüsten dolayı çok sıkıntı verdi rahatlamamız lazım.Pandemi sürecinde evlerinde sıkılan, bunalan hemşehrilerimiz her gün farklı programlar sayesinde eğlenecekler, sıkıntılarını, streslerini atacaklar. Vatandaşlarımızın katılımıyla pandemi kurallarına dikkat ederek şehir turları yapacağız.
katılımıyla pandemi kurallarına dikkat ederek şehir turları yapacağız.
Belediyemizin bandosu çalarak marşlarımızla şehrimizi heyecanlandırcak ve duygulandıracaklar.“Her yıl 12-22 Haziran tarihlerinde başlayıp biten 10 gün zaman süreci içerisinde Atatürk Kültür ve Sanat Festivali olarak kutlanan etkinliklerimiz ile vatandaşlarımız sosyalleşerek büyük bir coşkuyla bu önemli haftayı kutlayacaklar.
Başkan SARI sözlerinin devamında; Birinci programımız TRT sanatçısı Efe Kaya, ikinci programımız Mustafa İnce Programı,üçüncü programımız Rıdvan Adede, dördüncü programımız kendi belediyemizin konser programı beşinci konuğumuzda Mustafa Özarslan, 6. günde ise semazen gösterüveni ve Türk musiki konseri var. 7. günde yine tanınmış sanatçılarından türk halk müziği sanatçısı Ali Kınık,8 .günde Grup sazende 9 .günde Trt’nin Harman yeri diye programı var.
Bu tarih bizim için, sadece bizim değil bütün Türkiye için çok önemlidir. Var olmamızın, Cumhuriyetimizin fikrî felsefesinin oluştuğu tarih merkez Amasyadır. 12-22 Haziran O günün vaizi Abdurrahman Kamil Efendi, Müftü Mehmet Tevfik Efendi, Paşamız ve silah arkadaşlarını unutmayarak onlara yakışır bir şekilde temsili karşılamada bulun-muşlardır.
Bizlerde üzerinden 102 yıl geçen bu önemli haftayı marşlarla, konserlerle kutlayacağız. O gün onlar yüreklerini ellerine almasalardı, bizler bugün huzurun bu cumhuriyetin bu rahatlığın içinde yaşayamazdık. Bu sebepler Gazi Paşamıza 81 vilayetin 80’inin minnet duyması ve saygı duyması gerekiyor.
Bu şehrin Belediye Başkanı olarak Benim felsefem, Paşamızın duruşu, Abdurrahman Efendinin ruhu, Mehmet Tevfik Efendinin kararlılığıdır. Amasyalılar olarak Paşamıza ve silah arkadaşlarına ev sahipliği yapmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Atalarımızın ruhu şad, mekanları cennet olsun” diye konuştu. Programa Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayraktar,Merzifon Belediye Başkanı Alp kargı, Başdanışman Ahmet Yenihan, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin ve basın mensupları katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı