Son Dakika

DALINDA SATILAN ÇETİN CEVİZİ ÜRETİCİSİNİ SEVİNDİRİYOR

DALINDA SATILAN ÇETİN CEVİZİ ÜRETİCİSİNİ SEVİNDİRİYOR

Amasya ilçesine bağlı Saz köyündeki ceviz bahçelerinde, hasat dönemi başladı. Amasya’da ceviz hasadı başladı.
Çetin çıkan cevizler sırık olarak tabir edilen sopalarla dalından düşürülürken sabahın ilk ışıklarından akşam saatlerine yoğun tempolu çalışmayla toplanıyor.
Amasya ilçesi bağlı Saz köyündeki ceviz bahçelerinde, hasat dönemi başladı. Sabahın ilk ışıklarında yola çıkan ve sabah saat 07:00 sıralarında ceviz bahçelerinde hazır olan köylüler, önce ağaçlara çıkarak ceviz dallarını sallayarak, yerdeki sergilere, çadırlara dökülmesini sağlıyoruz. Çetin cevizler için ise ellerinde uzun sırıklar bulunan erkek işçiler, dallardaki cevizlere vurarak, yere düşürüyoruz ve Ağaç diplerinden ise kadın işçiler tarafından toplanan cevizler, kovalara konuluyor.
Yılın farklı dönemlerinde kiraz, elma, ceviz gibi farklı ürünleri için sabahın erken saatlerinde yola çıkıyoruz. Bahçelerde hasadı topluyoruz” diye konuştu. Tanesi 20 kuruşa satılıyorToplanan cevizler ise üreticileri tarafından tanesi 30 veya 50 kuruşa yada kilosunu 30 TL’den satılıyor. tarla sahibi Ercan Kahyaoğlu, hasadın da fiyatın da düşük olduğunu ifade etti. , “Kahyaoğlu 10 dönümlük bir arazide ekili ceviz ağaçlarım var. İki yılda bir ürün alabiliyoruz. Eylül 1 gibi ceviz hasadına başlanılır. Ürünlerimiz pazarda çok ucuza gidiyor.
Zaten masrafımız var.
Aldığımız verimde düşük” şeklinde konuştu.Ceviz, erişimi oldukça kolay olan bitkisel bir tedavi kaynağıdır. Bununla birlikte uzun süre saklanabilir ve çeşitli gıdaların içerisinde farklı şekillerde dahil edilerek tüketilebilir. Türk damak tadına da oldukça uygundur. Tüm bu sebeplerden ötürü sıklıkla tüketilen besin maddelerinden bir tanesi olan cevizin faydaları saymakla bitmez.
CEVİZİN FAYDALARI?
Ceviz sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller içerir. Cevizler, diğer yaygın sert kabuklu kuru yemişlerden, daha yüksek oranda antioksidan aktivitesine sahiptir. İç cevizin etrafını saran zarda, E vitamini, melatonin ve polifenol adı verilen bileşikler antioksidan özelliği sağlar.
Kısıtlı sayıda sağlıklı birey üzerinde yapılan bir çalışma, yemek sırasında ceviz tüketmenin, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’nin yemekten sonra oluşturduğu oksidatif hasarını önlediğini göstermiştir. Oksitlenmiş LDL denen kötü kolesterol, atardamarlarda birikmeye eğilimlidir ve ateroskleroza neden olur. Ceviz, omega-3 yağı açısından da diğer kabuklu kuru yemişlerden önemli ölçüde daha yüksek değere sahiptir ve 1 porsiyon (yaklaşık 28 gram) başına 2,5 gram omega-3 sağlar. Ceviz de dahil olmak üzere bitkilerden elde edilen omega-3 yağlarına, alfa-linolenik asit (ALA) denir. Bu, vücudun kendisinin üretemediği, dışarıdan alınması gereken bir yağdır. Tavsiye edilen günlük ALA miktarı; erkekler için 1,6 g; kadınlar için 1,1 gramdır. Tek bir ceviz porsiyonu ile günlük alınması gereken miktar karşılanabilir. Gözlemsel çalışmalar, günde yenilen her gram ALA’nın kalp hastalığından ölme riskini %10 azalttığını göstermiştir. Cevizin bir diğer özelliği ise enflamasyonu azaltmasıdır. Ceviz, içerdiği polifenoller ile oksidatif strese ve enflamasyona karşı savaşır.
Cevizdeki ALA omega-3 yağ, magnezyum ve amino asit arginin de enflamasyonu azaltabilir. Alzheimer, diyabet ve daha birçok kronik hastalığın mekanizmalarında enflamasyon belirteçlerinin rol oynadığı düşünüldüğünde cevizin bu hastalıklar üzerindeki önleyici etkisi anlaşılabilir.Bağırsak sağlığı açısından cevizin faydaları Ceviz bağırsak sağlığı açısından da çok yararlıdır. 194 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca her gün 43 gram ceviz yenildiğinde, ceviz yenilmeyen döneme kıyasla yararlı bakterilerde artış gözlenmiştir.Kanserden korunmada cevizin faydalarıKlinik olmayan hücre kültürü ya da hayvan deneyleri ve insan gözlemsel çalışmaları, ceviz yemenin meme, prostat ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere bazı kanserlere tutulma riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.
Ceviz, polifenol ellagitanninler açısından zengindir. Bağırsakta bulunan bazı yararlı bakteriler, bu maddeleri ürolitinler denen bileşiklere dönüştürebilir. Ürolitinler bağırsaklarınızda kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olmasının bir yolu olabilecek antienflamatuar özelliklere sahip olabilir. Ürolitinlerin antienflamatuar etkileri de diğer kanserlere karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu özellikleri yanı sıra, ürolitinlerin vücudunuzdaki hormon reseptörlerini bloke etmelerini sağlayan hormon benzeri özellikleri vardır. Bu da hormonla ilişkili kanserlerden, özellikle meme ve prostat kanserleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Her ne kadar ceviz tüketimi ve kanser riski arasında ters bir bağlantı ortaya konulmuş olsa da bu etkilerin doğrulanması amacıyla daha fazla klinik çalışma yapılmalıdır. Kilo vermede cevizin faydalarıCevizler kalorili olsa da, çalışmalar cevizin iştah kontrol etmede yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır. Kontrollü bir araştırmada, 10 obez birey çalışmaya alınmıştır. Çalışmadaki bireylere, beş gün boyunca yaklaşık 48 gram ceviz ile yapılan bir içecek türü olan smoothie, günde bir kez verilmiş ya da kalori ve besin maddelerine eşit bir plasebo içeceği tükettirilmiştir. Ceviz tüketen gurupta, diğer içeceğe kıyasla iştah ve açlık azalmıştır.
Ek olarak, beş gün cevizli smoothie tüketildikten sonra, katılımcılar üzerinde yapılan beyin görüntülemelerinde, belirli bir bölgede, kek ve patates kızartması gibi son derece cazip gıda ipuçlarına direnmelerine yardımcı olan aktivasyonun arttığı gözlenmiştir. Cevizin zihin sağlığı üzerindeki etkileriÇok eskiden beri cevizin şekli beyine benzediği için beyine iyi geldiği düşünülmekteydi. Her ne kadar bu benzerlik tesadüfi olsa da ceviz gerçekten de beyin sağlığını korumada önemli besinler içermektedir. Hayvanlar üzerinde ya da laboratuvar ortamında hücresel boyutta yapılan çalışmalar; çoklu doymamış yağ, polifenoller ve E vitamini dahil olmak üzere cevizde bulunan besin maddelerinin, beyindeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Alzheimer hastalığının üzerinde yapılan bir hayvan çalışmasında 10 ay boyunca kalorilerinin % 6-9’unu cevizden alan fareler (insanlarda günde 28-45 gram cevize eşit), diyetlerinde ceviz bulunmayan farelere göre, öğrenme becerileri, hafıza ve kaygı azaltmada önemli gelişmeler göstermiştir. Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, cevizlerin insanlarda beyin fonksiyonu üzerindeki etkilerini doğrudan test eden daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı